detoks - oczyszczenie ogranizmu
in

Detoks, czyli oczyszczanie organizmu!

Jak oczyści organizm z toksyn

Czym jest detoks i jak oczyścić nasz organizm ze szkodliwych toksyn? Przetworzona żywność , nadmierne spożywanie leków i suplementów to tylko kilka czynników,  które uniemożliwiają naszemu organizmowi  zdolność do samodzielnego oczyszczania z toksyn. Jednym z podstawowych zadań detoksu jest odtrucie organizmu oraz pozbycie się dodatkowych kilogramów.  Stosując detoks w odpowiedniej diecie przywrócimy prawidłową równowagę oraz odbudujemy florę w jelitach. Ale skąd biorą się toksyny w naszym organizmie? Może nie zdajemy sobie z tego sprawy ale pochodzą one głównie z pokarmów oraz naszego otoczenia. Żywność i idąc o krok dalej, żywność wysoko przetworzona, zawiera niezliczone ilości konserwantów, barwników oraz aromatów. Spożywanie posiłków wysoko przetworzonych zaburza równowagę i prawidłowe funkcjonowania naszego organizmu.  Nie ma jednak idealnego przepisu na detoks. Ilu twórców tyle pomysłów, dzięki czemu powstało wiele metod na oczyszczenie organizmu. Powszechna dostępność przepisów i gotowych rozwiązań detoksykujących pozwala nam skomponować własne przepisy na oczyszczenie. Każda dieta oczyszczająca  ma za zadanie być pełnowartościową a nie jedynie odchudzająca. Kluczem do sukcesu jest wspomaganie naszego organizmu w regularnym pozbywaniu się toksyn.

Domowe sposoby na oczyszczanie organizmu

Kluczowe przy diecie oczyszczającej jest wybranie właściwej metody. Monodiety i głodówki zdecydowanie do nich nie należą, mogą nam jednak poważnie zaszkodzić (utrata masy mięśniowej, niedobory witamin i minerałów). W diecie oczyszczającej należy postawić na urozmaicenia, jeżeli  zależy nam na utracie kilogramów, dieta powinna być niskoenergetyczna. Domowymi sposobami na oczyszczenie organizmu mogą być posiłki w formie płynnej.  Zastosowanie ich wspomoże nasz układ trawienny oraz jego regenerację. Wszystko to za sprawa formy płynnej pokarmów, jest ona szybciej i łatwiej trawiona co nie wymaga wielkich nakładów pracy naszych narządów. W domowym zaciszy bez problemu, przygotujemy zarówno soki jak i buliony warzywne a one doskonale wpłyną na oczyszczenie naszego organizmu z toksyn. Aby jednak dieta oczyściła nasz organizm, należy również przestrzegać kilku zasad. Jedną z najważniejszych podczas detoksykacji naszego organizmu, będzie ograniczenie w spożywaniu niektórych produktów i płynów: alkohol, kawa, utwardzone tłuszcze, wysoko przetworzone mięso. Warto przed zakupem ulubionych produktów zapoznać się z etykietą i wyeliminować utwardzacze, barwniki, konserwanty i emulgatory.

zioła na oczyszczenie organizmu

Zioła na oczyszczenie organizmu z toksyn

Zioła już od niepamiętnych czasów wspomagają pracę naszego organizmu ale czy przypisać im możemy również funkcję oczyszczania organizmu z toksyn? Chyba nie ma osoby, która nie słyszała by o pokrzywie, rumianku czy melisie a są to kluczowe zioła wpływające na oczyszczenie naszego organizmu. Pokrzywa chyba najpopularniejsza, słynie ze swoich oczyszczających właściwości, wspomaga pracę wątroby, trzustki oraz żołądka. Działa moczopędnie i pomaga usunąć z organizmu złogi kwasu moczowego. Kolejnym ziołem wspomagającym detoksykację, będzie rumianek, posiada on działanie rozkurczające oraz przeciwzapalnie a przede wszystkim ułatwia trawienie. Rumianek ma powszechne zastawnie w detoksie ze względu na swoje przeczyszczające właściwości a także usuwa złogi zjelit. Innym ważnym przy oczyszczaniu ziołem jest melisa, wzmacnia naturalne procesy ochronne wątrobyoraz łagodzi zaparcia wzdęcia i gazy. Wprowadzenie do naszej diety produktów oczyszczających spowoduje zmianę i poprawę naszych nawyków żywieniowych. Korzystajmy z dobrodziejstw i urozmaiceń jakim jest np. błonnik, dokonujemy świadomych wyborów i unikajmy produktów toksycznych.

Rozwiń

Gawęcki J,. Hryniewiecki L. (red): Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000.
Brzozowska A.: Toksykologia żywności. Przewodnik do ćwiczeń. 2010

Zwiń

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Detoks
Detoks
2 miesięcy temu

Moim zdaniem najlepsze są zioła i herbaty, ewentualnie głodówka 24-48h jeśli chodzi o detoks organizmu.

Najzdrowsze warzywa na odchudzanie!

sen regeneracja

Sen jako element regeneracji po treningu!