olej kokosowy właściwości miniatura
in

Olej kokosowy i jego właściwości odchudzające!

Olej kokosowy i jego właściwości

Olej kokosowy to absolutny hit w kategorii zdrowe odżywianie w ostatnich latach. W moim odczuciu olej kokosowy jest naprawdę dobrym produktem, który warto wprowadzić do swojego odżywiania. Olej ten stanowi kombinację kwasów tłuszczowych, które przejawiają liczne właściwości prozdrowotne. W mieszance kwasów około 40% stanowi kwas laurynowy, który wspiera układ immunologiczny. Trawiony kwas laurynowy wytwarza monoglicerydy, które razem z kwasem laurynowym mogą eliminować szkodliwe patogeny, wirusy i grzyby. Ponadto olej kokosowy wspomaga funkcje tarczycy, ma właściwości przeciwzapalne i polecany jest cukrzykom. Olej kokosowy znalazł również zastosowanie w kosmetyce, bowiem może być stosowany zewnętrznie na zmiany skórne jak i dla ogólnej poprawy wyglądu cery.

Właściwości odchudzające oleju kokosowego

Wzmożone zainteresowanie olejem koksowym doprowadziło do kolejnych badań nad tym produktem. Udowodniono, że zawarte w oleju trójglicerydy średniołańcuchowe (MCT) stanowią wyjątkowy rodzaj tłuszczu. W przeciwieństwie do większości tłuszczy, MCT zostaje błyskawicznie przetransportowany do mitochondriów, gdzie zamieniany jest na energię a nie magazynuje się w postaci tkanki tłuszczowej. Fakt ten sprawia, że olej kokosowy ma korzystny wpływ na naszą przemianę materii, przejawia również właściwości termogeniczne. Olej ma również wpływ na proces syntezy glukozy – pomagając utrzymać stały poziom cukru. Moim zdaniem olej kokosowy, warto spożywać codziennie, w umiarkowanych dawkach, zarówno w okresie redukcji tkanki tłuszczowej, jak i masy misiowej.

olej z kokosa

Najważniejsze właściwości oleju koksowego raz jeszcze:

  1. Wspiera układ immunologiczny
  2. Eliminuje niektóre patogeny, wirusy i grzyby
  3. Wspomaga funkcje tarczycy
  4. Przyśpiesza metabolizm
  5. Posiada korzystny wpływ na syntezę glukozy
  6. Pomaga zewnętrznie na zmiany skórne

 

Olej kokosowy rafinowany czy nierafinowany?

Dziś, olej kokosowy cieszy się ogromną popularnością. Z powodzeniem stosowany jest w Polskich domach, jednak czy na pewno kupujesz dobry rodzaj oleju? Na rynku dostępne mamy dwa rodzaje oleju z kokosa, różniące się zasadniczo procesem otrzymywania:

Olej kokosowy nierafinowany

Olej nierafinowany pozyskiwany jest bez zastosowania wysokiej temperatury (tłoczony na zimno). To właśnie olej nierafinowany otrzymał miano tego lepszego. Odmiana nierafinowana posiada delikatny, kokosowy smak i aromat, dzięki czemu często używana jest w kulinariach. Dodatkowo w wyniku procesu tłoczenia na zimno olej kokosowy zachowuje więcej witamin i minerałów.

Olej kokosowy rafinowany

Olej rafinowany stanowi dużo tańszą alternatywę, dla oleju nierafinowanego. Olej rafinowany wykazuje dużo mniej właściwości zdrowotnych, jednak ze względu na swoją niską cenę, również jest powszechnie używany. Część osób stosuje go również, ze względu na brak specyficznego smaku i zapachu koksa. Ponadto olej rafinowany ma wyższą temperaturę palenia – nierafinowany 170˚C, rafinowany 200˚C oraz dłuży termin ważności.

Rozwiń

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_laurynowyhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Olej_kokosowy

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC444260/

https://www.naturalna-medycyna.com.pl/10-sprawdzonych-zdrowotnych-wlasciwoci-oleju-kokosowego.html

https://www.naturalna-medycyna.com.pl/10-sprawdzonych-zdrowotnych-wlasciwoci-oleju-kokosowego.html

Zwiń

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Potek
Potek
2 miesięcy temu

Ja stosuje olej kokosowy do wszystkiego, wyniki mam dobre, polecam każdemu.

Ćwiczenia odchudzające w domu dla początkujących!

błonnik właściwości

Błonnik i jego rola w odchudzaniu!