Nadciśnienie, choroby układu krążenia, a także choroby metaboliczne wiążą się z koniecznością dokonywania regularnych pomiarów ciśnienia krwi. Codzienne wizyty w przychodni lub w aptece tylko po to, żeby sprawdzić parametry byłyby dość kłopotliwe. Poza tym czasem sytuacja sama wymusza dokonanie szybkiej kontroli.
Najlepszym rozwiązaniem jest zakup urządzenia, które będzie zawsze pod ręką i jednocześnie nie będzie trudne w obsłudze. Rekomendowanym rozwiązaniem jest ciśnieniomierz z apteki, który posiada wszelkiego rodzaju wiarygodne certyfikaty potwierdzające dokładność działania urządzenia oraz jego wysoką jakość. Pojawia się pytanie jak wybrać dobry ciśnieniomierz? Podpowiemy
Elektroniczny ciśnieniomierz z apteki
Zadaniem ciśnieniomierza jest podanie najdokładniejszego wyniku pomiaru ciśnienia rozkurczowego i skurczowego krwi oraz tętna. Oczywiście, jeśli chcielibyśmy uzyskać wynik praktycznie pozbawiony błędu musielibyśmy wybrać tradycyjny tzw. osłuchowy ze stetoskopem, jednak niewiele osób potrafi prawidłowo się nimi posługiwać, a dokonanie samopomiaru jest praktycznie niemożliwe. Dlatego do domowego użytku należy wybierać elektroniczne ciśnieniomierze ze sklepu medycznego dlapacjenta.pl opierające swoje działanie o tzw. metodę oscylometryczną. Ciśnienie krwi jest wyczuwalne poprzez odczyt strumienia krwi płynącego pod napompowanym mankietem. Płynąca (falująca) krew wytwarza drgania, które są odczytywane bez konieczności osłuchiwania. Metoda nie jest obarczona dużym prawdopodobieństwem błędu, co więcej jest często wykorzystywana w zakładach leczniczych tj. domy seniora, sanatoria czy hospicja. W warunkach domowych użytkownik nie musi wykazywać się żadnym specjalistycznym doświadczeniem. Wystarczy, że będzie stosował się do instrukcji prawidłowego założenia mankietu i przygotowania się do badania.
Jak mierzyć ciśnienie?
Działanie aparatu do mierzenia ciśnienia jest proste i niewymagające. Proponowane urządzenia w zdecydowanej większości są w pełni automatyczne. Po założeniu mankietu i naciśnięciu przycisku rozpoczyna się pomiar – mankiet napełnia się powietrzem, a następnie urządzenie rozpoczyna pomiar właściwy, który oprócz ciśnienia obejmuje także pomiar tętna. W sprzedaży dostępne są także modele półautomatyczne, wymagające ręcznego napompowania mankietu, aczkolwiek z praktycznego punktu widzenia zdecydowanie lepszym zakupem będzie automatyczny ciśnieniomierz z apteki. Kupując ciśnieniomierz automatyczny staniemy przed wyborem pomiędzy aparatem naramiennym i nadgarstkowym. Zdecydowanie wybór powinien paść na naramienny. Ciśnieniomierze nadgarstkowe są wygodne, ale o wiele mniej precyzyjne. Nie są więc narzędziem miarodajnym dla osób cierpiących np. na miażdżycę naczyń.
Wybierając odpowiedni dla siebie model zawsze należy brać pod uwagę szerokość mankietu. Do zestawów dołączane są standardowe mankiety dostosowane do ramienia o obwodzie od 20 do 32 cm. W przypadku osób otyłych lub z większym bicepsem należy dokupić większy mankiet i analogicznie – jeśli ciśnieniomierz ma służyć do pomiaru u osób bardzo szczupłych lub u dzieci konieczne jest wyposażenie urządzenia w mniejszy mankiet.
Ciśnieniomierz dla osoby starszej
Kupując ciśnieniomierz dla starszej osoby koniecznie zwróćmy uwagę na wielkość wyświetlacza i jego czytelność. Pomocna będzie także funkcja odczytywania wyników na głos, a także wbudowana pamięć dla kilku kolejnych pomiarów. Dobrze jeśli aparat ma dwojaki sposób zasilania – na baterie oraz zasilanie sieciowe. Pozwoli to uniknąć problemów na wypadek rozładowania się baterii. Kolejną rzeczą jest instrukcja obsługi zawierająca czytelne zasady pomiaru ciśnienia krwi. Dla osób cierpiących na choroby układu krążenia poleca się automatyczne ciśnieniomierze wyposażone w technologię PAD wykrywającą arytmię serca.