Rozstępy i cellulit to niedoskonałości skóry będące zmorą wielu kobiet, ale i mężczyzn. Powodują one spadek pewności siebie i osłabiają samoocenę. Dlatego też wiele osób szuka skutecznych metod na zniwelowanie nieestetycznych niedoskonałości skóry. Jak powstają cellulit i rozstępy? Czy są skuteczne metody na ich likwidację? Co mogą zaoferować gabinety kosmetologiczne?
Rozstępy – co to jest i jak powstają?
Rozstępy to niedoskonałości skóry przypominające swoim wyglądem długie, wrzecionowate pasma, pręgi o wgłębionej strukturze. Rozstępy pojawiają się najczęściej w wyniku nagłej utraty dużej ilości kilogramów np. po ciąży czy intensywnym odchudzaniu, ale również w wyniku dojrzewania i gwałtownego wzrostu. Rozstępy są efektem nadmiernego rozciągnięcia skóry kiedy to organizm nie nadąża z produkcją włókien kolagenowych co prowadzi do ich osłabienia i rozerwania.
Wyróżnia się dwa etapy powstawania rozstępów. W pierwszych etapach przybierają kolor czerwony lub różowy, jest to etap zapalny. Dodatkowo może towarzyszyć obrzęk, swędzenie i pieczenie. Drugim etapem jest właściwy proces gojenia się skóry, kiedy to rozstępy bledną i stają się chropowate, przypominają perłowo białe linie. Występują najczęściej na brzuchu, ramionach, udach, pachwinach, pośladkach, piersiach.
Jak pozbyć się rozstępów?
W walce z rozstępami niezwykle ważny jest czas. Dlatego warto redukcję rozpocząć już na etapie fazy zapalnej, kiedy przybierają one kolor ciemnoczerwony, fioletowy. Na rynku kosmetycznym dostępne są kremy na rozstępy, sprawdzają się one jednak w momencie bardzo świeżych i płytkich rozstępów. W przypadku bardziej zaawansowanego problemu należy zaczerpnąć o pomoc kosmetologa lub lekarza medycy estetycznej. Do najskuteczniejszych zabiegów redukujących rozstępy należą: karboksyterapia, mezoterapia igłowa, peelingi chemiczne czy laser.
Cellulit – co to jest i jak powstaje?
Cellulit zwany potocznie skórką pomarańczową to niedoskonałość skóry występująca u dużej ilości kobiet i jest związany z nadmiernym gromadzeniem tkanki tłuszczowej i wody w organizmie. W wyniku nagromadzenia się tłuszczu dochodzi do nierównomiernego rozmieszczenia lipidów w tkance podskórnej co przyczynia się do powstania cellulitu, do tego dochodzi nadmierny rozrost tłuszczy i powstania grudek na jej powierzchni. Cellulit najczęściej występuje w okolicy ud, pośladków, brzucha i boczków.
Jak pozbyć się cellulitu?
Do podstawowych zaleceń należą zwiększenie ilości przyjmowanych płynów oraz regularne ćwiczenia fizyczne. Jeśli to nie pomaga warto wspomóc się masażami oraz drenażem limfatycznym. W przypadku zaawansowania problemu warto skorzystać z usług gabinetów kosmetologicznych, które oferują skuteczne zabiegi takie jak: karboksyterapia, icoone, fala uderzeniowa czy masaż bańką chińską.