Zbyt duża waga może stać się przyczyną wielu groźnych problemów ze zdrowiem, np. miażdżycy, cukrzycy, udarów i zawałów serca. Walka z otyłością jest trudnym zadaniem, jednak wdrożenie pewnych nawyków do codziennego życia i regularne ich stosowanie pozwoli stopniowo i bezpiecznie zmniejszyć masę ciała. Co można zrobić, by raz na zawsze wygrać z otyłością?
Czym dokładnie jest otyłość?
Otyłość charakteryzuje się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie, co ma negatywny wpływ na ogólne zdrowie danej osoby. Nadmiar tkanki tłuszczowej często jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych i zwiększa ryzyko rozwoju groźnych chorób, prowadzi także do zaburzeń w funkcjonowaniu stawów i gospodarki hormonalnej.
Do rozwoju otyłości dochodzi, gdy ilość energii pozyskiwanej z pożywienia znacznie przewyższa ilość energii wydatkowanej przez organizm na podstawowe funkcje życiowe i aktywność fizyczną. Różnica ta, określana jako bilans energetyczny, odkłada się w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej. Wiele czynników może wpływać na równowagę energetyczną, w tym genetyka, metabolizm, nieprawidłowe zachowania dotyczące jedzenia i brak aktywności fizycznej, a także czynniki środowiskowe.
Do czego prowadzi otyłość?
Cukrzyca typu 2 jest jednym z głównych powikłań wynikających z otyłości. Problemy z funkcjonowaniem serca, w tym nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa i udar mózgu, są również znacznie bardziej powszechne wśród osób z otyłością. Zbyt duża waga zwiększa ryzyko rozwoju niektórych rodzajów raka, np. raka jelita grubego, piersi, endometrium i trzustki.
Osoby otyłe często doświadczają problemów ze zdrowiem psychicznym, m.in. niskiego poczucia własnej wartości, depresji i stanów lękowych. To wpływa na pogorszenie jakości życia i utrudnia podejmowanie decyzji, które mogłyby poprawić zdrowie i stan zdrowia chorego.
Zdrowe nawyki w walce z otyłością
- Zrównoważona dieta
Osoby otyłe powinny spożywać zróżnicowane posiłki bogate w składniki odżywcze. W jadłospisie muszą znaleźć się przede wszystkim świeże warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, źródła białka oraz zdrowe tłuszcze, np. z ryb, awokado, orzechów. Należy zrezygnować z przetworzonej żywności, zbyt dużej ilości cukrów i tłuszczów nasyconych.
- Regularna aktywność fizyczna
Specjaliści zalecają co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo, np. jazdy na rowerze, fitness lub pływania. Warto także codziennie spacerować po minimum 20 minut. Regularna aktywność fizyczna pomoże spalić zbędne kalorie, poprawi się także metabolizm oraz krążenie krwi.
- Odpowiednia ilość snu
Sen ma bardzo duży wpływ na prawidłową regulację hormonów odpowiedzialnych za uczucie głodu (grelina) i sytości (leptyna). Dorośli powinni spać ok. 7-9 godzin w ciągu doby. Niewyspany organizm domaga się większej ilości kalorii, natomiast nadmiar snu może prowadzić do wahań masy ciała.
- Uważne jedzenie posiłków
Podczas spożywania jedzenia należy skupić się wyłącznie na tej czynności. To pozwoli wychwycić moment sytości i sprawi, że nie zje się więcej, niż to konieczne. Na czas jedzenia należy zrezygnować z oglądania telewizji, używania telefonów lub czytania.
- Ograniczenie stresu
Chroniczny stres w wielu przypadkach prowadzi do nerwowego podjadania i sięgania po niezdrową żywność. Medytacja, joga czy spędzanie czasu na świeżym powietrzu wspomagają walkę ze stresem, a tym samym z otyłością.
- Realistyczne cele
Postawienie sobie osiągalnych i mierzalnych celów w zakresie utraty wagi może zwiększyć motywację do działania. Warto stosować metodę małych kroków, które łatwiej zrealizować, np. “w ciągu tygodnia stracę 1 kg wagi” zamiast “w pół roku zrzucę 20 kg”.
Szukasz porad o zdrowiu? Zajrzyj na Light Life!
Więcej informacji na temat problemów ze zdrowiem znajdziesz na portalu Light Life. Artykuły dostępne na stronie pozwolą Ci poznać ryzyko wystąpienia wielu chorób związanych z otyłością. Dowiesz się także o badaniach profilaktycznych, jakie warto wykonać przy podejrzeniu rzadkich schorzeń oraz o sposobach, jak poprawić swoje samopoczucie.
Podsumowanie
Walka z otyłością wymaga czasu i cierpliwości, ale przede wszystkim konsekwentnego wprowadzania zdrowych zmian w życie. Ważne są nie tylko dieta i ćwiczenia, ale także odpowiednie sposoby radzenia sobie ze stresem oraz ustalanie realistycznych celów. Nawet niewielkie nawyki – przy regularnym stosowaniu – mogą prowadzić do wielkich zmian w obszarze zdrowia. W poszukiwaniu wartościowych porad o tym, jak dbać o zdrowie i samopoczucie, warto zajrzeć także na portal Light Life.