Organizm kobiety po porodzie naturalnym potrzebuje minimum sześciu tygodni, aby wrócić do normalnego funkcjonowania. W tym czasie niezwykle ważna jest troska o ciało świeżo upieczonej mamy, jak i jej ogólny stan zdrowia. Dowiedz się, jak najlepiej przygotować się do połogu.
Połóg – naturalna regeneracja organizmu po porodzie
Poród jest okresem, do którego wiele kobiet szykuje się bardzo długo. Czerpią one wiedzę od specjalistów, dowiadując się, w jaki sposób najlepiej przygotować się do urodzenia dziecka w sposób naturalny. Wiele pań wybiera się do szkół rodzenia, gdzie uczą się przybierania odpowiedniej postawy ciała potrzebnej podczas wydawania malucha na świat. Przygotowania do porodu powinny obejmować nie tylko przyszykowanie się do samej tej czynności, ale także do regeneracji potrzebnej po tak dużym wysiłku. Okres, jaki następuje po poczęciu, trwa około dwóch miesięcy i jest nazywany połogiem. Bardzo często w ciągu tych kilku tygodni kobieta może odczuwać:
- silne zmęczenie,
- spadek energii,
- skurcze macicy,
- bóle krocza,
- problemy przy oddawaniu moczu i wypróżnianiu.
O połogu warto porozmawiać ze swoim lekarzem lub położną, tak aby mieć świadomość, że niektóre następstwa powodujące dyskomfort są procesem naturalnym i służą regeneracji organizmu. Taki czas wymaga zadbania o kilka kwestii, które pomagają w procesie powrotu do normalnego funkcjonowania.
Jak dbać o siebie po porodzie?
Z tematem połogu warto zapoznać się odpowiednio wcześniej. Im lepsze przygotowanie się do tego okresu, tym bardziej pozytywne wspomnienia z czasu jego trwania.
Prawidłowa higiena ciała
Podstawowym elementem podczas opieki poporodowej jest zadbanie o prawidłową higienę ciała. W tym okresie szczególną uwagę warto poświęcić okolicom intymnym. Rany po porodzie wymagają bowiem specjalnego traktowania. Dobrze jest zapytać lekarza o to, jakie są jego wskazania i stosować się do nich, tak aby uniknąć jakichkolwiek komplikacji podczas gojenia się blizn. Na rynku istnieje wiele kosmetyków, przeznaczonych typowo dla kobiet w połogu, które w swoim składzie posiadają substancje łagodzące, przeciwzapalne oraz przyspieszające regenerację tkanek.
Zdrowa dieta
Organizm po ciąży wymaga specjalnej diety. Trzeba pamiętać o tym, że kobieta po porodzie jest w trakcie karmienia piersią, a to, co spożywa, ma wpływ nie tylko na nią, ale także jej dziecko. Dobrze jest uzupełnić wszystkie mikroelementy, które zostały utracone w czasie trwania porodu. Specjaliści wskazują, aby sięgać po produkty:
- niskoprzetworzone,
- zdrowe,
- wysoko odżywcze.
Należy również unikać alkoholu oraz wszelkich środków pobudzających, w tym kawy.
Korekcja postawy ciała
Niezwykle ważne w okresie regeneracji organizmu kobiety po porodzie jest utrzymanie prawidłowej pozycji ciała. Dotyczy to zarówno postawy stojącej, siedzącej, jak i leżącej. Należy pamiętać, że wszystkie tkanki doświadczyły niemałego wysiłku, dlatego powrót do ich prawidłowego funkcjonowania wymaga czasu. Nie należy przyspieszać tego procesu naturalnego i zachować podczas niego wyjątkową ostrożność. Korekcja postawy ciała dotyczy takich sytuacji, jak:
- wykonywanie codziennych prac domowych,
- kaszel i kichanie,
- wizyty w toalecie,
- wstawanie z łóżka,
- karmienie dziecka piersią.
Tego, w jaki sposób poprawnie wykonywać wszystkie te czynności można dowiedzieć się z bloga MamaFizjoterapeuta.
Dostosowana do potrzeb garderoba
W czasie połogu należy zatroszczyć się o posiadanie odpowiednich elementów garderoby. Ogromne znaczenie ma tutaj bielizna, jaką nosi się na co dzień, jak i w trakcie snu. Należy pamiętać o zainwestowaniu w podkłady poporodowe, które zapewniają odpowiednią higienę. Majtki powinny być bezszwowe i bawełniane. Na ten czas wskazana jest również rezygnacja z wszelkich ubrań modelujących i wyszczuplających. Dotyczy to także ciasnych spodni. Najlepiej zamienić je na luźny, wygodny dres bądź przewiewne sukienki.