Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Gładka, elastyczna i napięta skóra to marzenie wielu kobiet. Choć najwięcej czasu podczas codziennej pielęgnacji poświęcamy skórze na twarzy, powinnyśmy pamiętać, że naszym pośladkom, brzuchowi, udom i ramionom także należy się uwaga. Jak skutecznie ujędrnić skórę w tych częściach ciała. Odpowiada ekspertka z Kliniki Medycyny Estetycznej Neonia w Krakowie.
Zacznijmy od tego, czemu nasza skóra traci jędrność? Czy to nieunikniony proces?
Można powiedzieć, że niestety tak. Przede wszystkim utrata jędrności związana jest bowiem z upływem czasu i tym, że nasza skóra po prostu się starzeje. Wszystkiemu winne są fibroplasty, czyli komórki tkanki łącznej, występujące w skórze właściwej i będące jej głównym budulcem. To właśnie one odpowiadają za produkcję kolagenu i elastyny, a także za syntezę kwasu hialuronowego. Kolagen i elastyna odpowiedzialne są zaś za jędrność i sprężystość skóry, a kwas hialuronowy zapewnia jej optymalne nawilżenie. Niestety z wiekiem aktywność fibroblastów maleje, a co za tym idzie zmniejsza się ilość i co ważne –także jakość produkowanych włókien kolagenowych i elastynowych. To właśnie dlatego nasza skóra staje się wówczas mniej elastyczna i gładka.
Czyli im jesteśmy młodsze, tym skóra bardziej jędrna?
Na pewno tak. Trzeba jednak podkreślić, że na kondycję naszej skóry wpływa wiele innych czynników. Ważna jest zbilansowana dieta – bogata w źródła kwasu hialuronowego i witaminy uczestniczące w biosyntezie kolagenu i elastyny – oraz odpowiednia ilość pitej regularnie wody, bo skóra odwodniona, to skóra pozbawiona jędrności. Nawet w młodym wieku zdarzają się ponadto zaburzenia hormonalne, które mają ogromny wpływ na jędrność skóry. Nie można zapominać także o ciąży, która często powoduje duże zmiany w wyglądzie brzucha, pośladków i piersi kobiet.
Kolejny czynnik, który nierozerwalnie związany jest z elastycznością i gładkością skóry, to utrata wagi. Ujędrnianie skóry po odchudzaniu to zmora wielu osób, które pozbyły się zbędnych kilogramów.
Co zrobić, aby poprawić wygląd skóry? Czy można samodzielnie wykonywać jakieś zabiegi?
Bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja skóry. Należy koniecznie ją nawilżać i odżywiać. Warto regularnie wykonywać także peeling. Poza produktami dostępnymi w drogeriach, z łatwością można przygotować go także w domu. Wystarczy połączyć zmieloną kawę z oliwą z oliwek w proporcji 1:1 lub cukier brązowy z miodem w proporcji 3:1.
Dużą popularnością cieszy się także szczotkowanie ciała na sucho lub mokro. W przypadku tej metody warto zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej szczotki – koniecznie z naturalnego włosia – i nie zapominać o jej regularnym czyszczeniu.
A co oferują profesjonaliści?
Profesjonalne gabinety medycyny estetycznej oferują cały wachlarz zabiegów ujędrniających skórę, zarówno tych nieinwazyjnych, jak i wiążących się z niewielką ingerencją w ciągłość skóry. Do zabiegów nieinwazyjnych, cieszących się dużą popularnością należy endermologia, czyli podciśnieniowy masaż mechaniczny. Wykonuje się go za pomocą specjalnych głowic, których działanie, mimo że przypomina do złudzenia manualne ruchy masażysty, jest jednak znacznie bardziej precyzyjne. Duże znaczenie odgrywa także podciśnienie rolek, umożliwiające dogłębne zasysanie fałdu skóry. Zabieg jest w pełni bezpieczny, a dzięki temu, że wykonywany jest w tzw. endermowerze, czyli ściśle przylegającym do ciała kombinezonie, głowica nie ma bezpośredniego kontaktu ze skórą.
Nieinawazyjnymi zabiegami, których efektem jest gładka i bardziej elastyczna skóra są także te, wykorzystujące fale radiowe i ultradźwięki. Nowoczesne technologie, łączące w sobie fale poprzeczne i podłużne oraz podgrzewanie włókien kolagenowych, stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny.
A czy polecany w celu odmłodzenia skóry twarzy zabieg HIFU sprawdzi się także na ciało?
Oczywiście, że tak. Nie bez powodu nazywany jest on zabiegiem bezinwazyjnego liftingu ciała. Zabieg HIFU wykorzystuje ultradźwięki o dużej mocy i dwutorowe działanie, czyli podgrzanie tkanki i wibracje. Dzięki takiemu połączeniu zwiększa się synteza włókien kolagenowych, a skóra staje wyraźnie wygładzona i ujędrniona.
Jakie inwazyjne zabiegi pomogą ujędrnić skórę?
Inwazyjnym, a precyzyjnie mówiąc małoinwazyjnym, bo polegającym na wstrzyknięciu pod skórę cienką igłą dwutlenku węgla zabiegiem jest karboksyterapia. Dwutlenek węgla poza zwiększeniem utleniania kwasów tłuszczowych pobudza także syntezę kolagenu, ujędrniając skórę, redukując cellulit, a nawet rozstępy. Doskonałe efekty i poprawę kondycji skóry przynosi także zabieg radiofrekwencji mikroigłowej, który łączy w sobie mechanizm mikronakłuć skóry i efektu termicznego w jej głębszych warstwach. Cienkie igły aparatu nie tylko wkłuwają się w skórę, co już pobudza włókna kolagenowe, ale dodatkowo nagrzewają tkanki i wykorzystując tzw. zjawisko diatermii dodatkowo stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny.
Warto dodać, że w przypadku zastosowania zabiegów inwazyjnych, stymulująco działa już sam proces nakłuwania.
Zatem można śmiało powiedzieć, że sposobów na ujędrnienie skóry jest mnóstwo. Który wybrać?
Nie sposób odpowiedzieć na to pytanie w sposób jednoznaczny. Warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże wybrać optymalną do potrzeb metodę. Wiele zależy od tego, jaki jest powód utraty jędrności skóry i jakich partii ciała dotyczy problem. Często najlepsze rezultaty przynoszą terapie łączące kilka rodzajów zabiegów np. endermologię z karboksyterapią. Decyzja należy do specjalisty i pacjentki.
Artykuł powstał we współpracy z: Neonia medycyna estetyczna Kraków