Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Współczesna stomatologia oferuje nowoczesne metody leczenie wad zgryzu. Ortodonci coraz częściej polecają przezroczyste nakładki na zęby, jako jedną z metod korekty krzywych zębów. Czym cechuje się taki aparat? Czym różni się od klasycznego aparatu ortodontycznego i co warto wiedzieć, przy wyborze metody leczenia?
Aparat ortodontyczny, czy nakładki na zęby?
- Nakładki na zęby – czym się charakteryzują?
- Zastosowanie nakładek na zęby
- Klasyczne aparaty ortodontyczne – jak wygląda leczenie?
- Kiedy klasyczny aparat na zęby się sprawdzi?
- Koszty leczenia – nakładkami na zęby a aparatem ortodontycznym
Czym wyróżniają się przezroczyste nakładki na zęby?
Przezroczyste nakładki na zęby Invisalign to nowoczesna metoda leczenia wad zgryzu zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Jest to ruchomy aparat ortodontyczny nakładkowy, czyli taki, który można swobodnie ściągać i zakładać samemu. Jest wykonany z przezroczystego tworzywa i dokładnie dopasowany do łuków zębowych.
Przed rozpoczęciem leczenia z zastosowaniem nakładek pacjent ma wykonywane specjalistyczne badania diagnostyczne RTG – zdjęcie pantomograficzne, zdjęcie boczne czaszki, zewnątrz i wewnątrz ustne fotografie oraz skany wewnątrz ustne. Dzięki temu lekarze opracowuje idealnie dopasowane nakładki na zęby http://smilesclinic.pl/invisalign-przezroczyste-nakladki-prostujace-zeby/, które umożliwiają skuteczną terapię wad zgryzu.
Kiedy warto skorzystać z nakładek Invisalign?
Przezroczyste nakładki na zęby mają wiele zalet. Są estetyczne i niemal niewidoczne. Nie posiadają żadnych wystających elementów, dzięki czemu nie drażnią błon śluzowych jamy ustnej. Dzięki temu, że można je samodzielnie zdejmować, nie trzeba wprowadzać specjalnej diety, a utrzymanie higieny jamy ustnej nie stwarza problemów. Stosowania nakładek nie wymaga również częstych wizyt u stomatologa, a jedynie kontrolowania czasu, wymiany poszczególnych nakładek zgodnie z określonym przez lekarza planem.
Nakładki na zęby są wygodną i skuteczną metodą leczenie wad zgryzu u dzieci i dorosłych. Świetnie się nadają do korygowania łagodnych i umiarkowanych zmian. Nie ma jednak możliwości wyboru leczenia wad.
Warto również podkreślić, że korzystając z leczenia z zastosowaniem nowoczesnych nakładek na zęby, trzeba ściśle przestrzegać ilości czasu noszenia nakładek na dobę, nie można zapominać o ich zakładaniu oraz wymianie w określonych przez specjalistę odstępach czasu. Dotyczy to również dzieci, które mogą samodzielnie ściągać nakładki, by unikać ich noszenia. W takiej sytuacji terapia będzie nieskuteczna.
Leczenie klasycznym aparatem ortodontycznym – co warto wiedzieć?
Klasyczne aparaty ortodontyczne, czyli aparaty stałe, zbudowane są z szyny oraz specjalnych klamer/zamków. Druty aparatu wykonane są z metalu lub stali nierdzewnej, zamki zaś mogą być metalowe, przezroczyste lub białe. Te dwa ostatnie rodzaje zamków nieco poprawiają estetykę aparatu i zmniejszają jego widoczność na zębach. Metalowy aparat ortodontyczny jest zakładany na stałe, czyli cały okres leczenia, który trwa 2-3 lata, w niektórych przypadkach nawet 5.
Zastosowanie klasycznego aparatu ortodontycznego – w jakich sytuacjach?
Aparat stały jest bardzo skuteczny przy terapii wszystkich wad, również tych ciężkich i trudnych do leczenia. Umożliwia on między innymi przesuwanie zębów trzonowych.
Ma jednak swoje wady. Jest on mniej estetyczny w porównaniu z przezroczystymi nakładkami, wymaga odpowiedniej diety, a także utrudnia utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej. Przy noszeniu aparatu stałego należy zrezygnować z twardych pokarmów, czy obklejających zęby słodyczy. Konieczne są również regularne wizyty stomatologiczne, w celu regulowania aparatu, średnio co 1-1,5 miesiąca. Istotną wadą aparatu klasycznego jest również dyskomfort, a czasem również ból, jaki może powodować w wyniku podrażnienia i obtarć błony śluzowej jamy ustnej.
Stosowanie aparatu stałego nie wymaga jednak pilnowania czasu noszenia, tak jak ma to miejsce w przypadku nakładki. Nie ma możliwości również jego ściągnięcia. Jest to opcja szczególnie dla tych osób, które nie czują się zdyscyplinowane.
Jakie są koszty leczenia nakładkami a aparatem stałym?
Leczenie ortodontyczne do tanich nie należy.
Cena zastosowania nakładek na zęby zależy przede wszystkim od rodzaju wady. Im poważniejsza wada, tym większa ilość nakładek jest potrzebna i tym koszty stają się większe. Warto jednak zauważyć, że w tym przypadku nie są konieczne częste wizyty u stomatologa, które są dodatkowo płatne, a cenę nakładek można rozłożyć na raty.
Cena aparatu stałego obejmuje koszty obu łuków zębowych – każdy jest liczony oddzielnie, koszt ściągnięcia aparatu, oraz każdej wizyty w gabinecie w celu uregulowania aparatu. Trwające kilka lat leczenie ortodontyczne może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.