in

Herbaty świata w zdrowiej diecie

Zdrowa dieta, to nie tylko owoce i warzywa czy ograniczenie spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego. To także herbaty świata, które można dobierać wg. swoich preferencji smakowych czy dolegliwości zdrowotnych.

Herbaty świata w zdrowiej diecie

Herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Wiele osób pije ją codziennie, a niektórzy nawet kilka razy dziennie. Jednym z powodów jej popularności jest to, że herbata generalnie jest zdrowa. Oferuje wiele właściwości, które mogą pomóc w zachowaniu dobrego zdrowia. Warto to wykorzystać i włączyć do swojej diety herbaty świata. Jednak, aby wspomagać konkretne procesy np. oczyszczania, odchudzania czy zbijania wysokiego poziomu cukry, należy wiedzieć, jakie właściwości na konkretny rodzaj lub mieszanka herbat.

Zielone herbaty w walce z antyoksydantami

Herbata zielona jest jednym z najzdrowszych rodzajów herbaty. Zawiera wiele przeciwutleniaczy, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami przyspieszającymi procesy starzenia się oraz zwiększającymi ryzyko chorób. Antyoksydanty w herbacie zielonej, zwane katechinami, mogą również pomóc w ochronie przed chorobami nowotworowymi. Dodatkowo, herbata zielona zawiera teinę, która działa pobudzająco, poprawia koncentrację i redukuje uczucie zmęczenia. Warto jednak pamiętać, że herbaty zielone mogą działać także uspokajająco – wszystko zależy od sposobu ich parzenia.

Czarne herbaty świata regulujące poziom cukru we krwi

Jedną z najpopularniejszych herbat na świecie jest herbata czarna. Jest również bogata w przeciwutleniacze i teinę, co może pomóc w poprawie funkcji mózgu i skupienia. Ponadto, herbata czarna może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia cukrzycy. Badania dowiodły bowiem, że blokuje enzymy niekorzystnie wpływające na regulację poziomu cukru we krwi. Oczywiście jednak nie zastąpi ona odpowiedniego leczenia. Czarne herbaty można również nabyć z wieloma dodatkami smakowymi, a jednym z najbardziej znanych jest earl grey. Decydując się na herbaty aromatyzowane należy jednak sprawdzać czy w ich składzie nie znajdują się sztuczne dodatki, w tym słodziki.

Delikatna biała herbata

Biała herbata pochodzi z Chin i jest jednym ze szlachetniejszych rodzajów herbaty na świecie. Określana jest także jako królowa herbat. Zawiera bowiem wiele składników odżywczych, takich jak aminokwasy i minerały, które pomagają w utrzymaniu zdrowia skóry i kości. Dlatego poleca się ją osobom zmagającym się z osteoporozą czy zapaleniem stawów. Herbata biała jest delikatna w smaku, dlatego wiele osób chętnie po nią sięga z racji walorów smakowych.

Herbaty nie będące herbatami

Herbaty ziołowe są napojami, które nie zawierają teiny. W skład takich mieszanek wchodzą zioła, kwiaty i owoce, które mają różne właściwości zdrowotne. Na przykład, herbaty ziołowe mogą pomóc w zmniejszeniu bólu, objawów chorób, takich jak przeziębienie, łagodzeniu napięcia mięśniowego i bólu głowy. Określane jako herbaty, najczęściej nie mają jednak nic wspólnego z typową herbatą. Składają się w całości z suszonych ziół, bez dodatku liści z krzewu herbacianego.

Podobnie jak napary ziołowe, herbaty owocowe nie zawierają kofeiny ani teiny. Zamiast tego, są one przygotowywane z różnych suszonych owoców, takich jak jabłka, truskawki, jagody czy maliny. Herbaty owocowe są bogate w witaminy, co może pomóc w poprawie funkcji układu odpornościowego i ochronie przed chorobami. Jednak należy uważać szczególnie na niskiej jakości herbatki, które nie mają w składzie żadnych owoców, a jedynie sztuczne aromaty, barwniki i słodziki. Nie mają żadnych pozytywnych właściwości, a co gorsza będą jedynie szkodzić.

Zdrowa dieta wspomagana herbatą

Z dostępnych na rynku napojów, warto wybierać dobre herbaty świata. Jak wyżej wspomniano, posiadają one liczne pozytywne właściwości. Starannie wybrane odmiany wysokiej jakości dobrze oddziałują na organizm człowieka. Można się także wspomagać owocami i naparami ziołowymi. W żadnym jednak razie nie można zastępować nimi medycznego rozpoznania i leczenia.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Aparat ortodontyczny, czy nakładki na zęby — czym kierować się przy wyborze?

Jakie są pierwsze objawy dystrofii mięśniowej typu Duchenne’a?