in

Co wywołuje zespół cieśni nadgarstka? Jak się go leczy?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Zespół cieśni nadgarstka to bardzo dokuczliwe schorzenie, które utrudnia a niekiedy wręcz uniemożliwia wykonywanie czynności manualnych. Przyczyną jego powstania jest ucisk wywierany na nerw pośrodkowy, który może powstać z wielu różnych powodów. Najczęściej wskazywanym przez specjalistów jest praca wymagająca wykonywania ciągłych i powtarzalnych ruchów nadgarstka. Zespołowi cieśni nadgarstka sprzyjają takie czynności, jak m. in. pisanie na klawiaturze, granie na instrumentach, a także jazda na rowerze.

 

Co powoduje zespół cieśni nadgarstka? Jak objawia się to schorzenie?

Przyczyn, które mogą spowodować zespół cieśni nadgarstka może być bardzo wiele. Czynnikiem, który szczególnie sprzyja rozwojowi tej choroby jest wykonywanie powtarzalnych, ciągłych ruchów w obrębie nadgarstka. W związku z tym, na zespół cieśni nadgarstka szczególnie narażone są osoby, których codzienna praca związana jest z ruchami dłonią – sporo piszą na komputerze, grają na instrumentach muzycznych, pracują na taśmie w fabryce, a także regularnie jeżdżą na rowerze. Co ciekawe, zespół cieśni nadgarstka często dotyczy również sportowców – sprzyjają mu bowiem także kontuzje w obrębie rąk.

W efekcie długotrwałego obciążenia nadgarstka dochodzi do konfliktu nerwu pośrodkowego z otaczającymi go strukturami anatomicznymi. Ucisk na nerw prowadzi natomiast do zaburzenia odżywania tkanek oraz ich obrzęku. Zespół cieśni nadgarstka daje dość charakterystyczne objawy, które powinny skłonić do odwiedzenia lekarza. Na początku pojawia się ból i drętwienie palców w nocy. Schorzeniu temu często towarzyszy także sztywność palców, mrowienie oraz zaburzenia czucia. W miarę postępu choroby, zanikają mięśnie kłębu kciuka, a chory ma problemy z wykonywaniem prostych czynności manualnych.

Cieśń nadgarstka Kraków – jak wygląda leczenie?

Osoby, które zauważą u siebie charakterystyczne dla zespołu cieśni nadgarstka objawy, powinny jak najszybciej odwiedzić lekarza. Na podstawie wywiadu stwierdzi on, czy mamy do czynienia z tym schorzeniem, czy może przyczyna dolegliwości leży gdzie indziej. Na wizytę lekarską warto zgłosić się jak najszybciej, gdyż cieśń nadgarstka w Krakowie może być leczona różnymi sposobami, a ich dobór i inwazyjność zależy od stopnia zaawansowania choroby. W najlżejszych przypadkach chorzy są poddawani fizjoterapii i ćwiczeniom, które mają na celu usprawnienie dłoni i przywrócenie jej prawidłowych funkcji.

W zaawansowanym stadium rozwoju choroby jedyną skuteczną metodą jest natomiast operacja na cieśń nadgarstka w Krakowie przeprowadzana w wyspecjalizowanych klinikach. Operacyjne leczenie zespołu cieśni nadgarstka jest uznawane za najskuteczniejszą metodę walki z tym schorzeniem, która daje trwałe i w pełni satysfakcjonujące rezultaty. Operację przeprowadza się także w sytuacji, kiedy leczenie innymi metodami nie przyniosło zadowalających efektów. Czas powrotu do pełnej sprawności po zabiegu wynosi ok. 3-4 tygodni.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem Czas na Zdrowie oferującym zabiegi na cieśń nadgarstka Kraków.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Buty neoprenowe dla morsów i inne przydatne akcesoria

Wysokiej jakości certyfikowane olejki eteryczne Oilo