rower na balkonie
in

Rower na balkonie – dlaczego to zły pomysł?

Śnieg, porywisty wiatr, śliska nawierzchnia i wszędobylska sól – sezon zimowy w Polsce nie sprzyja przejażdżkom rowerowym. Nic więc dziwnego, że większość jednośladów popada na ten czas w zapomnienie. Aby wiosenny sezon nie rozpoczął się przykrą niespodzianką i przymusową wizytą w serwisie, warto pamiętać o przechowywaniu sprzętu w odpowiednich warunkach. Rower na balkonie, który jest częstym widokiem na polskich osiedlach, to niestety nie najlepszy pomysł. W dzisiejszym artykule omawiamy największe wady tego rozwiązania i podpowiadamy, jak znaleźć odpowiednie miejsce do przechowywania roweru.

Przechowywanie roweru na balkonie – plusy i minusy

Na przechowywanie roweru na balkonie decydują się najczęściej mieszkańcy bloków i apartamentowców. Prawdopodobieństwo kradzieży jest wtedy zdecydowanie mniejsze niż w przypadku trzymania jednośladu na klatce, a do tego nie trzeba się martwić skargami ze strony sąsiadów lub administracji. Warto jednak pamiętać, że złodzieje bywają bardzo pomysłowi. Potrafią się dostać nawet na najwyższe piętra, więc rower na balkonie warto zabezpieczyć solidnym zapięciem.

Kradzieże nie są jednak największym problemem. Wystawiony na balkon rower praktycznie w żadnym stopniu nie jest zabezpieczony przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych. Deszcz i śnieg przyspieszają korozję napędu, łożysk, śrub i innych stalowych części oraz wypłukują smar z łańcucha. Rowery nie lubią również niskich temperatur ani nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Podczas mrozów olej w amortyzatorach traci swoje właściwości, a promieniowanie UV może powodować płowienie i pękanie siodełka oraz chwytów.

Niektórzy powiedzą, że rower na balkonie można przecież schować do pokrowca. Oczywiście lepsze to niż nic, ale takie rozwiązanie również nie jest idealne. Zwykła płachta nie wystarczy, bo przemoknie w trakcie deszczu, a dobry pokrowiec na rower to niemała inwestycja. Co gorsze, nawet pod solidnym materiałem zbiera się para wodna, która przyspiesza proces korozji. Gdy temperatury spadają poniżej zera, woda zamienia się w lód, a ten może powodować pękanie niektórych elementów. Niestety, przechowywanie roweru na balkonie, zarówno w pokrowcu jak i bez, nie jest najlepszym pomysłem i może się skończyć kosztownymi naprawami przed rozpoczęciem kolejnego sezonu.

rower w mieszkaniu

Jeśli nie na balkonie, to gdzie?

Odpowiednio przygotowany rower najlepiej przechowywać w suchym, przewiewnym i ogrzewanym pomieszczeniu. Zimowanie w takim miejscu minimalizuje ryzyko przykrej niespodzianki wiosną. Najlepszym rozwiązaniem jest więc ciepła piwnica, strych lub komórka lokatorska. Nie każdy jednak mieszka w domu lub ma dostęp do takiego pomieszczenia, a rower gdzieś trzymać trzeba. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach coraz większą popularność zyskują przechowalnie, które często funkcjonują przy serwisach rowerowych. Ceny tego typu usług różnią się pomiędzy miastami, ale zazwyczaj oscylują w okolicach 30 zł za miesiąc. Osoby, które oddają jednoślad na przechowanie, często mogą liczyć również na sporą zniżkę na wiosenny przegląd.

wieszak na rower

Sprawdzone sposoby na przechowywanie roweru w mieszkaniu

Osobom, które nie chcą rozstawać się z ukochanym jednośladem, pozostaje przechowywanie go w mieszkaniu. Wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni nie zawsze jest łatwe, ale z pomocą przychodzą producenci stojaków i wieszaków na rower. Polska firma RTR Bikes ma w swojej ofercie funkcjonalne akcesoria do przechowywania jednośladów, które pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca, a do tego ułatwiają prace serwisowe. Produkty RTR Bikes wyróżniają się również minimalistycznym designem, więc bez problemu można je umieścić w widocznym miejscu.

Najwięcej przestrzeni w mieszkaniu można zaoszczędzić, korzystając z wieszaka rowerowego. Efektowne wyeksponowanie jednośladu w salonie lub sypialni umożliwiają modele Kranked Twist i Crank. Pierwszy z nich przytrzymuje rower pionowo, a drugi w pozycji poziomej, za pedał. Z kolei stojaki rowerowe z serii Azor i Brutus umożliwiają stabilne ustawienie sprzętu na podłodze, eliminując ryzyko szkód wywołanych przewróceniem roweru. Wymienione modele świetnie sprawdzają się również w niewielkiej piwnicy czy garażu. Na rtrbikes.com dostępne są również inne produkty, które ułatwiają przechowywanie akcesoriów rowerowych.

Źródło zdjęć: rtrbikes.com, shutterstock.com

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
JAZDA NA ROLKACH

Zalety jazdy na rolkach

Pierwszy trening bokserski – co ze sobą zabrać?