in

Aplikacje do biegania – 5 problemów treningowych, które rozwiązują

Aplikacja do biegania co prawda nie potrenuje za Ciebie, ale i tak warto mieć jedną w swoim smartfonie, by znacznie ułatwić sobie biegowy styl życia. W jaki sposób prosty program przysłuży się Twojemu treningowi? Te 5 problemów pójdzie w zapomnienie raz na zawsze. Przeczytaj i pobierz!

Problem nr 1 – planowanie treningów

Jak się zabrać za bieganie? Ile biegać, jak szybko, jak często? Jak się rozgrzać i schłodzić? Już nie musisz tego planować samodzielnie – zrobi to za Ciebie dobra aplikacja do biegania. Wszystko czarno na białym – nic tylko realizować!

Aplikacje do biegania oferują wachlarz planów treningowych dostosowanych do różnych poziomów zaawansowania i celów. Możesz wybrać taki plan, który odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom, a nawet przygotuje Cię pod zawody na konkretnym dystansie. Program wszystko Ci podyktuje od początku, do końca jednostki treningowej. 

Problem nr 2 – kontrola tempa

Aplikacja do biegania kontroluje tempo na każdym odcinku trasy. Wyświetla, z jakim tempem biegniesz aktualnie, z jakim przebiegłeś poprzedni kilometr, a nawet sygnalizuje głosowo, że należy przyspieszyć bądź zwolnić. To przekłada się na efektywność, bezpieczeństwo i przyjemność z treningu.

Zbyt szybkie bieganie, szczególnie na początku, może prowadzić do kontuzji. Kontrola tempa pozwala na stopniowe zwiększanie obciążenia i zapobiega przeciążeniom. Ponadto biegnięcie w zbyt szybkim tempie jest szalenie męczące, a przez to zniechęcające – kolka i zadyszka murowane. Utrzymanie odpowiedniego tempa pozwala na dłuższy i przyjemniejszy bieg. 

Niektóre aplikacje oferują funkcję wirtualnego trenera, który podaje wskazówki dotyczące tempa w czasie rzeczywistym. Możesz ustawić strefy tempa (np. łatwy bieg, tempo maratońskie) i aplikacja będzie informować Cię, gdy wyjdziesz poza daną strefę.

Problem nr 3 – zauważanie progresu i przełamywanie blokad

Progres w bieganiu to fundamentalne źródło motywacji. Dzięki programom możesz śledzić swoje postępy oraz pokonasz zastój formy. W skrócie – będziesz coraz lepszy – i będziesz miał to potwierdzone liczbami.

Aplikacja do biegania nie tylko rejestruje pokonany dystans i tempo każdego biegu, ale także pozwala na:

  • Porównywanie wyników: Możesz porównać swoje biegi na różnych dystansach, trasach i w różnych warunkach pogodowych. Programy zapisują jednostki treningowe na przestrzeni długiego czasu.
  • Ustalanie rekordów: Apka śledzi Twoje rekordy życiowe na różnych dystansach, dzięki czemu obserwujesz, jak w bieganiu idzie Ci coraz lepiej.
  • Analizowanie szczegółów: Program pokazuje jak tempo biegu zmienia się w czasie treningu, co pozwala identyfikować obszary wymagające poprawy.
  • Optymalne dostosowywanie treningów bez przygotowania trenerskiego: Monitoring pomoże Ci w doborze planu treningowego, który pomoże Ci osiągnąć cele.

Brak widocznych postępów może prowadzić do frustracji i braku satysfakcji z biegania. Z kolei bez odpowiedniej analizy danych treningowych, biegacz może tkwić w stagnacji w nieskończoność – aplikacja będzie wiedziała, kiedy trzeba coś zmienić w planie treningowym, żeby pójść z forma dalej.

Problem nr 4 – brak motywacji

Jednym z największych wyzwań w bieganiu jest utrzymanie motywacji. Aplikacje do biegania mogą pomóc Ci w tym na kilka sposobów:

  • W aplikacji możesz wyznaczyć sobie cele biegowe, takie jak przebiegnięcie określonego dystansu w danym czasie lub udział w zawodach. Aplikacja będzie śledzić Twoje postępy i motywować Cię do ich osiągnięcia. Gdy masz konkretny cel na dany trening, łatwiej zmobilizować się do wypełnienia go.
  • Wiele aplikacji oferuje wirtualne wyzwania, w których możesz rywalizować z innymi biegaczami z całego świata. To świetny sposób na podniesienie motywacji i porównanie swoich postępów z innymi.
  • Niektóre aplikacje umożliwiają znajomym śledzenie Twoich postępów na żywo. To dodatkowa motywacja, gdy wiesz, że ktoś kibicuje Ci z boku. 
  • Poza tym w aplikacjach funkcjonują całe społeczności biegaczy o globalnym zasięgu, gdzie można dzielić się wynikami oraz wchodzić w dyskusje.
  • Aplikacja wyświetla przypomnienia o nadchodzących treningach oraz rejestruje treningową passę. Niechętnie przerwiesz ciąg treningów!
  • Nagrody za osiągnięcia: Niektóre aplikacje oferują nagrody za osiągnięcie celów, np. wirtualne medale lub zniżki na produkty sportowe.

Problem nr 5 – bezpieczeństwo na trasie

Udostępnianie lokalizacji wybranej osobie, sygnały alarmowe, rysowanie map – dzięki różnorodnym zabezpieczeniom, z włączoną aplikacją na treningu nie stanie Ci się nic złego. Skonfiguruj funkcje bezpieczeństwa jeszcze przed pierwszym treningiem z aplikacją. Korzystaj z nich za każdym razem, zwłaszcza jeśli biegasz samotnie, po zmroku, poza miastem.

Przekonaliśmy Cię, że aplikację do biegania warto mieć? Wejdź na swój sklep z aplikacjami i wybierz którąś z dobrze ocenianych – Strava, MapMyRun, Adidas Running a może jeszcze coś innego? Wśród darmowych wersji z pewnością znajdziesz coś w sam raz dla siebie. Możesz biegać z samą aplikacją bardzo długo. Posłuży Ci, dopóki nie zdecydujesz się na zakup biegowego zegarka z pulsometrem, dającego jeszcze więcej możliwości.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

​Dentysta a estetyka uśmiechu – co może zrobić stomatolog?

Przewodnik po najpopularniejszych formach treningu funkcjonalnego