Treningi personalne przynoszą cały szereg wymiernych korzyści. To nie tylko indywidualnie dobrany zestaw ćwiczeń, pozwalający na szybsze osiągnięcie wymarzonych rezultatów, ale również zwiększenie efektywności wysiłku oraz wsparcie i motywacja w momencie kryzysu. Jeśli planujesz rozpoczęcie ćwiczenia z trenerem personalnym, koniecznie przeczytaj nasz krótki poradnik, w którym krok po kroku poprowadzimy Cię przez kolejne etapy współpracy.
Dobry trener personalny – jak wybrać właściwą osobę?
Wybór właściwego trenera personalnego to klucz do sukcesu w walce o realizację założonych celów treningowych. To właśnie on będzie odpowiedzialny za opracowanie indywidualnego planu ćwiczeń, w oparciu o kompleksową wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii i biomechaniki oraz za jego bezpieczną realizację.
Michał Zając – ceniony trener personalny w Krakowie, którego ofertę sprawdzić możesz na stronie michalzajac.pl – podkreśla również rolę wsparcia motywacyjnego, niezwykle istotnego w momencie kryzysu. Wszystko to składa się na efektywną współpracę, prowadzącą do osiągnięcia optymalnych rezultatów ćwiczeń.
Wybierając trenera personalnego, warto więc kierować się rekomendacją znajomych i opiniami dotychczasowych klientów, bo to właśnie one najlepiej odzwierciedlają standard usług i determinację trenera w drodze do założonych celów.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając trenera personalnego?
Opinie dotychczasowych klientów to jeden z najważniejszych argumentów w trakcie podejmowania ostatecznej decyzji. W procesie tym warto jednak zwrócić uwagę również na kilka innych czynników, determinujących ostateczną satysfakcję ze współpracy. Będą to z pewnością:
- certyfikaty, potwierdzające uzyskane przez trenera kwalifikacje,
- styl treningu, oparty na rygorze lub – wprost przeciwnie – na wspierającym podejściu,
- doświadczenie, pozwalające na reakcje, adekwatne do potrzeb i oczekiwań klientów,
- dostępność trenera, która powinna odpowiadać możliwościom czasowym klienta.
Wszystkie powyższe czynniki wpłyną z pewnością na zbudowanie dobrych relacji z trenerem personalnym, które z kolei przełożą się na efektywność ćwiczeń i motywację do podejmowania kolejnych wyzwań.
Jak przebiega wstępna konsultacja treningowa?
Wstępna konsultacja z trenerem personalnym to pierwszy krok do osiągnięcia założonych celów treningowych. Zanim jednak rozpoczniesz ćwiczenia pod czujnym okiem specjalisty, konieczne będzie spotkanie, połączone ze szczerą rozmową i oceną sprawności fizycznej. Takie spotkania oferuje, wspomniany już wcześniej, trener personalny Michał Zając. Pozwalają one zarówno na wyeksponowanie mocnych stron, jak i odkrycie obszarów, nad którymi należy popracować nieco intensywniej.
Próbny trening to również szansa na odkrycie ewentualnych ograniczeń, wynikających ze stanu zdrowia. W oparciu o zebrane informacje, trener personalny opracowuje indywidualny plan treningowy, uwzględniający wyznaczone wspólnie cele, w oparciu o potrzeby i preferencje, zgłaszane przez klienta w trakcie konsultacji.
O czym warto powiedzieć trenerowi personalnemu przed rozpoczęciem ćwiczeń?
Zanim rozpoczniesz realizację opracowanego planu ćwiczeń, konieczna będzie szczera rozmowa z trenerem personalnym. W jej trakcie warto powiedzieć o:
- celach, do których chcesz dążyć – bo to właśnie one będą stanowić podstawę dla indywidualnego planu treningowego,
- stanie zdrowia – ukrywanie przebytych chorób i kontuzji może doprowadzić do groźnych w skutkach urazów, determinujących często konieczność zaprzestania treningów,
- doświadczeniu w ćwiczeniach – ze wsparcia trenera mogą korzystać zarówno amatorzy, jak i osoby o znacznie większym stopniu zaawansowania. Warto jednak dokładnie określić swoje doświadczenie, by w oparciu o nie trener mógł opracować efektywny plan ćwiczeń,
- nawykach żywieniowych – trener personalny odpowiada bowiem nie tylko za sam trening, ale również za zdrową, zbilansowaną dietę i odpowiednie nawyki,
- własnych oczekiwaniach i możliwościach czasowych.
Jak przebiega pierwszy trening z trenerem personalnym?
Praca z trenerem personalnym wymaga nieco czasu i cierpliwości. Pierwsze spotkania zapoznawcze będą cechować się jednak mniejszą intensywnością, by nie przeciążyć organizmu i przygotować go do dalszego wysiłku. Początkowe ćwiczenia to szansa dla trenera, by odkryć potencjał ćwiczącego, ale również i dla klienta, by zapoznać się z nowymi metodami pracy i planem działania.
Szczególny nacisk położony zostaje jednak nie tylko na weryfikację możliwości, ale również i na prawidłową technikę, bo to właśnie ona będzie warunkowała bezpieczeństwo w trakcie realizacji zamierzonych celów treningowych. Określenie poziomu startowego to niezwykle istotny punkt w pracy trenera personalnego, determinujący w znacznym stopniu wprowadzanie kolejnych rozwiązań.
Dlaczego warto ćwiczyć z trenerem personalnym?
Wiesz już, jak wygląda początek współpracy z trenerem personalnym. Warto jednak poznać również kilka argumentów, przemawiających za jej rozpoczęciem. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się z pewnością:
- oszczędność czasu i wzrost efektywności ćwiczeń, dzięki profesjonalnie opracowanemu planowi treningowemu,
- bezpieczeństwo treningu, dzięki stałej kontroli nad techniką wykonywanych ćwiczeń,
- przełamanie stagnacji i wsparcie w nakreśleniu kolejnych celów treningowych,
- wsparcie w kryzysie i motywacja do podejmowania wyzwań, adekwatnych do możliwości i potrzeb.
Trening pod okiem profesjonalisty to doskonała inwestycja w dobre zdrowie i samopoczucie, która zwróci się w postaci satysfakcji z realizacji założonych celów, poprawy kondycji oraz wprowadzenia zdrowych nawyków do codziennego funkcjonowania.