chirurg
in

Kiedy stosowany jest klej chirurgiczny?

Klej kojarzy się nam raczej z klejem, którym można przyklejać różnego rodzaju elementy papierowe, drewniane, plastikowego, jak i wykonane z innego rodzaju materiałów. Okazuje się, że klej jest także wykorzystywany w chirurgii. W jaki sposób? Pora to sprawdzić.

 

Czym jest klej chirurgiczny?

Każdy doskonale wie, że nici chirurgiczne nie zawsze spełniają odpowiednio swoją funkcję. Niestety po szyciu chirurgicznym można osiągnąć niestety niezadowalający efekt estetyczny. Właśnie dlatego został opracowany specjalny klej chirurgiczny. Dokładniej jest to klej tkankowy. Jest on pewnego rodzaju alternatywą dla szewnych materiałów. Pozwala na obniżenie prawdopodobieństwa występowania powikłań po operacji do absolutnego minimum.

Jakie kleje obecnie są oferowane w takich miejscach jak 2mapro.pl? Na pewno są to kleje w stu procentach syntetyczne. Możemy jednak natrafić także na kleje wyprodukowane z komponentów biologicznego pochodzenia. Kleje syntetyczne są poddawane radiacyjnej sterylizacji. Dzięki temu pacjent jest zabezpieczony przed wszelkiego rodzaju reakcjami alergicznymi.

Jakie klej chirurgiczny jest częściej wykorzystywany? Z racji na zdecydowanie wyższe bezpieczeństwo zabiegu, chirurdzy przy zabiegach różnego rodzaju sięgają coraz częściej po tkankowy klej syntetyczny. Co więcej, traktują go jako pewnego rodzaju ciekawą alternatywę dla szwów. Klej chirurgiczny jest najczęściej stosowany w chirurgii plastycznej, gdzie jest pożądana wysoka estetyka, jak i możliwie najmniejsza tak zwana traumatyzacja tkanek. Tkankowy klej właściwie to wszystko zapewnia.

Do jakich zabiegów klej chirurgiczny jest stosowany? Na pewno przy wszystkich zabiegach, które wymagają zamknięcia ran. Od razu trzeba zaznaczyć, że kleje te nie tylko są stosowane w chirurgii skóry, ale także w naczyniowej chirurgii, jak i w gastroenterologicznej. Kleje w przeciwieństwie do szwów oraz staplerów zapewniają połączenie trwałe brzegów rany przy urazach minimalnych tkanki. Uznawany jest dzięki temu za możliwie najlepszą alternatywę dla zwykłych chirurgicznych nici.

 

Jakie są plusy klejów chirurgicznych syntetycznych?

Od razu trzeba zaznaczyć, że zalet tych jest naprawdę sporo. Pierwsza z nich to oddziaływanie minimalne na tkanki. Nie jest to produkt w żadnym wypadku toksyczny. Po upływie kilku miesięcy ulega on resorpcji całkowitej. Zastosowanie kleju zmniejsza także samo prawdopodobieństwo wstąpienia alergicznych reakcji. Klej chirurgiczny jest klejem wodoszczelnym. Chroni ranę przed wnikaniem różnych płynów.

Kolejnym plusem jest wysoka estetyka. Jest to metoda bezpieczna zbliżania samych brzegów rany, podczas której na pewno nie dochodzi do uszkodzenia tkanek.

Nie sposób nie wspomnieć o prostocie aplikowania. Klej jest w zasadzie gotowy do użytku natychmiastowego. W związku z powyższym, użycie kleju pozwala na zaoszczędzenie sporo czasu na sali operacyjnej.

Jak widać, plusów użycia klejów chirurgicznych jest naprawdę sporo. Coraz więcej chirurgów przekonuje się do tego rozwiązania.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Jak zostać dietetykiem? Ile trwają studia?

narty

Rodzinny wyjazd na narty do Włoch