Zbudowanie domu przez prywatnego inwestora dla wielu ludzi wydaje się być bardzo dużym przedsięwzięciem. Jednakże jest to znacznie łatwiejsze i mniej skomplikowane od stworzenia jakiejkolwiek konstrukcji z zakresu budownictwa specjalnego lub inżynieryjnego. W tych przypadkach na wielu etapach niezbędne jest korzystanie z usług licznych specjalistów z wielu różnorodnych dziedzin. Te rodzaje budownictwa niezwykle często opierają się na pracach ziemnych wykonywanych w trudnych warunkach. Konieczne jest więc odpowiednie zabezpieczanie wykopów i kontrolowanie stabilności podłoża.
Przygotowanie do budowy
Etap przygotowawczy bywa niezwykle skomplikowany i wymaga na początku przeprowadzenia niezbędnych badań gruntu. Po otrzymaniu wyników można dokonać wszelkich niezbędnych modyfikacji w projekcie konstrukcji. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na ewentualne wzmocnienia gruntu, zabezpieczanie wykopów i stabilizację fundamentów.
Wykopy
Etap wykopów na gruntach o słabej stabilności bywa niezwykle wymagający. Niezbędne jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń, takich jak między innymi kotwy gruntowe. Kotwy występują w kilku różnych formach i rodzajach. Mogą być kotwy tymczasowe, których jednak nie należy użytkować dłużej niż przez okres dwóch lat. Kotwy stałe charakteryzują się znacznie większą wytrzymałością wynikającą z użycia innych materiałów do ich wykonania i mogą dzięki temu służyć przez dłuższy okres niż dwa lata.
Prawidłowe zamontowanie kotew gruntowych jest kluczowe dla zabezpieczenia całej konstrukcji i powodzenia budowy na jej dalszych etapach. Każdy rodzaj kotew jest montowany w nieco inny sposób, dlatego wymaga to ogromnej precyzji, doświadczenia i wiedzy. Najpierw należy wykonać specjalne otwory na kotwy, do których zostaną one wprowadzone metodą iniekcji.
Badania odbiorcze
Po każdorazowym zamontowaniu na budowie kotew gruntowych niezbędne jest wykonanie badań odbiorczych. Stanowią one gwarancję bezpieczeństwa i stabilności całej konstrukcji. Badania odbiorcze musi wykonac osoba z odpowiednimi uprawnieniami i najlepiej wieloletnim doświadczeniem. Jeśli w trakcie odbioru okaże się, że kotwy uległy nieplanowanym przemieszczeniom lub odkształceniom istnieje ryzyko nieprawidłowego obciążania podłoża.
Utrata stabilnego i równomiernego obciążenia podłoża jest sytuacją bardzo ryzykowną. Dlatego też jeśli w trakcie badań odbiorczych wykryto zostaną nieprawidłowości należy je wyeliminować lub poprawić. Prawidłowo zamontowane i wykonane zabezpieczenia w postaci kotew gruntowych są bardzo ważne i wymagają ogromnej wiedzy osób wykonujących ten etap prac na budowie.
Konstrukcja
Dopiero na prawidłowo zabezpieczonym i stabilnym podłożu można rozpocząć tworzenie zaprojektowanej konstrukcji. Wzmacnianie podłoża i fundamentów to gwarancja prawidłowego przebiegu wszystkich dalszych prac na budowie. W budownictwie specjalnym i inżynieryjnym kotwy oraz inne rodzaje zabezpieczeń wykopów stosowane są bardzo często i sprawiają, że powstające konstrukcje są solidne i naprawdę trwałe.