in

Czy dieta może wpłynąć na łagodzenie objawów żylaków?

Rozwój żylaków i niewydolności żylnej rozpoczyna się podstępnie i stopniowo doprowadza do znacznego zaawansowania. Istnieje wiele sposobów postępowania z żylakami, które można stosować w warunkach domowych i które mają ważne działanie wspierające farmakoterapię i inne metody leczenia. Jednym z nich jest odpowiednie odżywianie się. Jakie składniki odżywcze, witaminy i minerały łagodzą objawy żylaków?

Dlaczego dieta jest ważna dla żył?

Żeby zachować właściwą budowę i funkcję, żyły potrzebują do tego odpowiednich składników odżywczych. Najważniejsze jest to, żeby dieta była zbilansowana i nie doprowadzała do nadwyżki kalorycznej. Otyłość z jednej strony jest jednym z czynników predysponujących do żylaków, a z drugiej strony nasila postępowanie tych zmian degeneracyjnych w żyłach, które już się rozpoczęły.

Złe wybory dietetyczne mogą też prowadzić do zaburzeń w składzie krwi. Spożywanie w nadmiarze sodu, który znajdziemy np. w soli kuchennej, przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie i przepełnienia żył. Z kolei picie zbyt małej ilości wody i zbyt mała ilość pokarmów bogatych w witaminę B12 i żelazo, może doprowadzić do zagęszczenia krwi i anemii, co zwiększa ryzyko tworzenia zakrzepów.

Dieta ubogobłonnikowa predysponuje do wzdęć i zaparć. Zwiększa się ciśnienie w jamie brzusznej, które wywiera nacisk na naczynia żylne i pogłębia ich niewydolność.

Co jeść, gdy ma się żylaki?

Dieta w chorobach żył nie różni się znacząco od każdego innego zdrowego i dobrze zbilansowanego jadłospisu. Jeśli cierpisz na chorobę żylakową, możesz próbować wzbogacać codzienne posiłki w poniższe substancje:

  • potas – zmniejsza wpływ sodu na organizm, a ten przyczynia się do zatrzymywania wody. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań (np. choroby nerek, stosowanie doustnych leków przeciwkrzepliwych), wprowadź do diety produkty bogate w potas, np.: suszone morele, śliwki, nasiona roślin strączkowych, szpinak i brokuły; [1]
  • magnez – jego niedobór również może skutkować zatrzymywaniem wody w organizmie. Ponadto niski poziom magnezu we krwi sprzyja drętwieniu i skurczom mięśni łydek. Jeśli masz chorobę serca lub nerek, skonsultuj się z lekarzem przed zwiększeniem spożywania produktów bogatych magnez. Ten pierwiastek znajdziesz w dużej ilości w orzechach, migdałach, szpinaku i ziemniakach;
  • błonnik – dieta bogatobłonnikowa redukuje zaparcia, obniża ciśnienie w jamie brzusznej i tym samym zmniejsza nacisk na żyły, więc krew z nóg może sprawniej wracać do serca. Regularnie spożywaj pełnoziarniste produkty, nasiona roślin strączkowych i surowe warzywa. Pamiętaj o wypijaniu minimum 2 l wody dziennie – błonnik działa sprawnie, gdy jest dobrze uwodniony; [2]
  • witamina C – jej działanie polega m.in. na uszczelnianiu żył i zmniejszaniu kruchości naczyń. Jej źródłem są owoce cytrusowe, papryka, czarna porzeczka, dzika róża i szpinak.

Leczenie żylaków – nie tylko dieta

Postępowanie w przypadku żylaków powinno być wielotorowe i od razu trzeba działać na kilka frontów. Oprócz wspomagania się dietą pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej i odpoczywaniu z nogami uniesionymi do góry. Miejscowo stosuj preparaty w postaci żelów lub maści o działaniu przeciwobrzękowym, przeciwzakrzepowym i przeciwzapalnym, jak np. żel z heparyną na żylaki. Ważnym dopełnieniem terapii jest noszenie pończoch uciskowych. Wskazania do usuwania żylaków przedyskutuj ze swoim lekarzem.

 

Bibliografia

[1]       „Produkty bogate w potas, tabela, lista potraw bogatych w potas”. Dostęp: 8 luty 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.mp.pl/social/article/77176

[2]       J. He i in., „Dietary Effects on Chronic Venous Disease”, Annals of Vascular Surgery, t. 88, s. 257–267, sty. 2023, doi: 10.1016/j.avsg.2022.06.015.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

​Licówki – wady i zalety tego rozwiązania

Dobroczynne bakterie – Twoje dziecko też ich potrzebuje!