hokej na lodzie boisko
in

Hokej na lodzie – zasady gry, sprzęt

Hokej na lodzie to dynamiczna gra, która każdego roku przykuwa przed ekranami telewizorów miliony fanów. Proste zasady, niewielkie boisko oraz szybkość, z jaką poruszają się zawodnicy, sprawia, że hokej cieszy się popularnością od Kanady – światowej stolicy tej dyscypliny – po Kazachstan i Japonię. Co trzeba wiedzieć, aby przygotować lodowisko do gry? Poniższy artykuł pokrótce opisze zasady gry oraz niezbędny sprzęt hokejowy.

Hokej na lodzie zasady gry

Mecz hokejowy rozgrywany jest na specjalnie przygotowanym lodowisku, podzielonym na trzy części – zwane tercjami – za pomocą grubych, niebieskich linii. Pole gry jest dodatkowo przedzielone w środku czerwoną linią – nazywaną również neutralną. Istotna jest również linia bramki, za którą znajduje się wolna przestrzeń, umożliwiająca zawodnikom przejazd. Mecz hokeja na lodzie trwa 60 minut i jest podzielony na trzy tercje po 20 minut każda, pomiędzy którymi następuje wyrównanie lodu. Celem rozgrywki jest zdobycie większej ilości bramek niż drużyna przeciwna, poprzez wbicie krążka do bramki. Mecz jest prowadzony do zwycięstwa jednej z drużyn – z wyjątkiem sparingów, spotkań towarzyskich lub charytatywnych. Jeżeli w regulaminowym czasie gry nie dojdzie do rozstrzygnięcia, przeprowadzana jest dogrywka ze zmniejszoną ilością graczy – zwycięstwo przynosi pierwsza zdobyta bramka – a następnie seria rzutów karnych.

Hokej na lodzie jest sportem kontaktowym, toteż zawodnicy noszą ochraniacze, hełmy, rękawice, natomiast bramkarze dysponują zasłonami na twarz pod postacią kratownicy. Hokeiści mogą odbijać krążek kijem, a także rękoma lub łyżwami. Jedynymi wyjątkami w tej kwestii jest podanie krążka ręką w stronę partnera z drużyny oraz unoszenie kija powyżej linii ramion. Zdobycie bramki może zostać zaliczone tylko w sytuacji, gdy krążek zostanie uderzony kijem.

Ze względu na niezwykle dynamiczną i kontaktową naturę gry w hokeju występuje szereg kar za następujące zachowania: spowodowanie upadku przeciwnika, przeszkadzanie, atak kijem oburącz, trzymanie przeciwnika lub jego kija, uniesienie kija ponad linię ramion, nadmierna ostrość, uderzanie i dźganie kijem oraz atak – łokciem, kolanem, atak z tyłu, podcięcie, wrzucenie na bandę lub natarcie. Karze podlega również opóźnianie gry, celowe poruszanie bramki, celowe wybicie krążka za bandę i rzucenie kijem w stronę krążka. Niedopuszczana jest również gra złamanym kijem lub z wykorzystanie sprzętu, który nie spełnia norm. Kary obejmują oddanie przewagi drużynie przeciwnej lub spędzenie 2, 5, 10 lub 20 minut na ławce kar.

Podczas meczu hokejowego gra jest przerywana, gdy krążek zniknie z oczu sędziego na więcej niż trzy sekundy. Arbiter wznawia zmagania poprzez wrzucenie krążka pomiędzy dwóch stojących naprzeciwko siebie zawodników z przeciwnych drużyn, zajmujących miejsce w jednym z wytyczonych na lodzie okręgów. W podobny sposób wznawiana jest gra po zdobyciu bramki.

W hokeju występują trzy rodzaje zagrań, które przerywają grę:

  • spalony – następuje, gdy napastnik znajdzie w tercji przeciwnika, zanim zostanie wykonane podanie krążka w jego stronę. Grę wznawia się od środkowej tercji;
  • uwolnienie – następuje, gdy zawodnik wybije krążek ze swojej połowy boiska w kierunku bramki przeciwnika w taki sposób, że krążek dotrze za linię bramki, podczas gdy żaden z zawodników nie będzie miał okazji do przejęcia. Gra wznawiana jest od tercji obronnej drużyny, która popełniła faul. Zasada nie obowiązuje, gdy dopuszcza się go strona grająca w osłabieniu lub gdy krążek wpadnie do siatki – gol jest uznawany;
  • rzut karny – następuje, gdy nacierający zawodnik zostanie sfaulowany w sytuacji, gdy ma przed sobą jedynie bramkarza drużyny przeciwnej. Gra jest wznawiana od środka boiska, a sfaulowany zawodnik ma prawo dowolnie przyjąć krążek, podjechać do obsadzonej bramki i oddać strzał.

Sprzęt do hokeja na lodzie – czego potrzebują zawodnicy?

Dla grających w hokej na lodzie sprzęt odgrywa istotną kwestię, gdyż zapewnia niezbędne bezpieczeństwo w czasie zmagań. Wszyscy zawodnicy muszą posiadać ochraniacze, kije, hełmy oraz łyżwy. Ze względu na duże ryzyko kontuzji w wyniku uderzenia krążkiem, bramkarze potrzebują specjalnego stroju wraz z osłoną na twarz. Konieczna jest również obecność sędziego oraz krążka.

Hokej na lodzie jaki sprzęt potrzebny jest do wyposażenia lodowiska?

Aby rozegrać mecz, naturalnie potrzebne jest odpowiednio wyposażone lodowisko do hokeja. Wymogiem jest obecność dwóch przepisowych bramek wraz z siatką. Trybuny powinny być chronione przez zapory z siatki lub tworzywa sztucznego, które mają na celu wychwycenie lecącego w stronę publiczności krążka. Dobrej jakości wyposażenie lodowiska do hokeja jest bardzo ważne, ponieważ wpływa to na komfort i bezpieczeństwo gry.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest


0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
olejek cbd

Produkty konopne pomocne na wiele schorzeń

Czas na regenerację!