olej z ostropestu
in

Ostropest plamisty – poznaj właściwości i zastosowania!

Ziołolecznictwo to dział medycyny, który dotyczy wytwarzania leków z ziół, które są wykorzystywane w leczeniu chorób. Często jest stosowane jako wsparcie w profilaktyce, ale są także przypadki, które traktują ziołolecznictwo jako jedyne źródło zdrowia podczas choroby. Zioła w chorobach stosowano już w Starożytności a właściwości wielu ziół były znane także naszym babciom i prababciom.

kwiat ostropestu

Ostropest plamisty co to za roślina?

Ostropest plamisty (z łac. Sylibum marianum) to bardzo popularne zioło wykorzystywane między innymi w Europie. W Polsce uprawia się ja na polach a surowiec jaki daje w postaci owoców jest wykorzystywany w leczeniu wielu przypadłości. Zdrowotne właściwości ostropestu przypisuje się sylimarynie.

Ponadto zioło to zawiera w sobie witaminę E, cukry, aminy oraz związki goryczowe. Jego najpopularniejsza postać to olej z ostropestu, który jest wykorzystywany w leczeniu różnych dolegliwości – w tym bólowych. W Polsce ostropest uprawia się masowo przede wszystkim w trzech regionach: na Kujawach, Lubelszczyźnie i Wielkopolsce. Mimo tego, że jest to roślina uprawna, może się rozrastać także na terenach dzikich, gdzie ma ku temu odpowiednie warunki.

olej z ostropestu właściwości

Właściwości oleju z ostropestu

Olej z ostropestu plamistego można stosować na wiele obszarów ciała. Dlatego też spotkać można olej z ostropestu na włosy, olej z ostropestu na twarz a także w postaci wspomagającej odchudzanie. Osoby mające nadwagę i borykające się z nadmiarem zbędnych kilogramów jednogłośnie potwierdzają, że ostropest plamisty odchudza.

Niemniej jednak są to opinie ludzi, którzy stosowali olej jako środek wspomagający cały proces odchudzania. Warto zatem wziąć ten fakt pod uwagę podczas układania diety. Do pozostałych właściwości zalicza się między innymi: ochronę i regenerację wątroby, detkos organizmu, ochrona przed kamicą żółciową, złagodzenie dolegliwości żołądkowych, działanie przeciwzapalne, wspomaganie w leczeniu cukrzycy, ochrona przed promieniowaniem UV, leczenie problemów skórnych i dermatologicznych. Jak widać właściwości oleju z ostropestu sa bardzo szerokie i bogate. Warto zatem zastanowić się nad jego przyjmowaniem.

ostropest opinie

Zastosowanie oleju z nasion ostropestu

Ostropest w postaci oleju sprawdza się szczególnie przy regulacji pracy wątroby i nerek. Można go stosować wspomagająco podczas leczenia farmakologicznego lub jako samodzielne zioło o działaniu leczniczym. Olej ostropest jest zalecany alkoholikom podczas terapii odwykowej. Ma bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ picie jego jest zdrowe oraz korzystnie wpływa nie tylko na organizm, ale i na samopoczucie.

Olej z nasion ostropestu to także idealne rozwiązanie na wszeliego rodzaju dolegliwości gardłowe oraz wszelkie choroby i infekcje gardła. Ciekawostką może okazać się fakt, że olej ten jest stosowany także w kosmetyce jako środek do pielęgnacji ciała. Dzięki temu skóra staje się jędrna i nawilżona a co za tym idzie elastyczna.

Dawkowanie oleju z ostropestu oraz przeciwwskazania do jego spożywania

Można go spożywać jako uzupełnienie zróżnicowanej diety w ramach profilaktyki. Niemniej jednak osoby dorosłe nie powinny przekraczać dziennej zalecanej dawki, to jest dwóch łyżeczek płynu.

Dawkowanie oleju z ostropestu nie jest skomplikowane, aczkolwiek należy przestrzegać dawki oraz zapoznać się z pewnymi przeciwwskazaniami. Osoby, które przyjmują pewnego rodzaju leki psychotropowe nie powinny zażywać oleju. Przeciwwskazaniem do użycia oleju są także problemy z wydzielaniem żółci.

Olej z ostropestu przeciwwskazania do zażywania ma porównywalne do innych ziół. Ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży i okresie karmienia piersią, dlatego w tym przypadku wymagana jest konsultacja z lekarzem. Wynika to z braku informacji na temat spożywania oleju przez kobiety w ciąży.

Ostropest plamisty

Opinie na temat oleju z ostropestu

O ostropeście plamistym mówi się, że jest leczniczym cudem natury. Jego skuteczne działanie potwierdzają liczne wypowiedzi celebrytek oraz osób, które wypowiadają się na różnego rodzaju forach. Opinie negatywne o ostropeście plamistym także się zdarzają. Niemniej jednak wynikają one z nieodpowiedniego stosowania. Aby odnieść oczekiwany efekt należy stosować olej regularnie oraz codziennie.

Tym, którym brakuje wytrwałości oraz cierpliwości sporadyczne spożywanie ostropestu nie przyniesie oczekiwanego skutku. Olej z ostropestu jest w cenie przystępnej praktycznie dla każdego, dlatego też warto pomyśleć o tym, aby zainwestować kilkanaście złotych w zakup, aby przekonać się na własnej skórze, czy jest on warty naszego zainteresowania.

Opakowanie 500 ml jest dość wydajne. Jedyne o czym należy pamiętać to fakt, iż butelka powinna być szklana i ciemna. Zapewni ona odpowiednie przechowanie oleju wewnątrz opakowania, dzięki czemu nie straci on swoich leczniczych właściwości.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ostro
Ostro
1 miesiąc temu

Polecam sprawdzić olej z ostropestu, dodałam do diety i moje wyniki wątrobowe się polepszyły.

regeneracja trzustki

Jak zregenerować trzustkę? Oczyszczenie, dieta i regeneracja trzustki!

olej z wiesiołka właściwości

Olej z wiesiołka – Właściwości, zastosowanie i dawkowanie!