Masaż i jego wpływ na nasz organizm jest znaczący. Masaż, to inaczej mechaniczne oddziaływanie na ciało. Efektem masażu jest najczęściej rozluźnienie, jak i inne reakcje miejscowe. Ważne są również reakcje ogólne, które pojawiają się po zakończonym masażu ciała. Masaż jest coraz bardziej popularną metodą stosowaną w terapii bólów krzyża, a również w terapii rozluźniania mięśni po wysiłku sportowym.
Często obecnie zamiast leków przeciwbólowych osoby cierpiące wybierają wizytę u fizjoterapeuty, który zaleci ćwiczenia, lub wykona profesjonalny masaż tkanek zawartych w naszych mięśniach. Masaż może stanowić uzupełnienie leczenia lub samo leczenie. Masaż świetnie oddziałuje na nasz układ krwionośny, ale również na skórę i układ mięśniowy. Często spięte mięśnie doznają ulgi po wykonanym masażu tkanek głębokich.
Odpowiednie techniki utrzymują prawidłowe napięcie mięśniowe, łagodzą zmęczenie i zmniejszają ilość gromadzenia się toksyn wewnątrz mięśni. Ponad to warto pamiętać, że masaże różnego rodzaju wpływają doskonale na nasz układ nerwowy. Co przekłada się na codzienne samopoczucie i funkcjonowanie.
Na czym polega masaż tkanek głębokich?
Masaż tkanek głębokich, jest zwany również masażem głębokim, lub masażem mięśni głębokich. Wbrew pozorom, choć jego nazwa może brzmieć dość surowo, to jest to masaż bardzo przydatny i niekiedy wręcz niezbędny. To bardzo bezpieczny masaż wykonywany metodą manualną. Masaż tkanek głębokich ma na celu zmniejszenie i rozluźnienie napięcia powstałego w mięśniach i przywrócenie rozluźnienia. Dzięki temu ruchy i funkcjonowanie człowieka wraca do płynności, jest swobodne i nie sprawia bólu.
Myśląc o masażu tkanek głębokich, myślimy, że jest to bardzo bolesny zabieg, ponieważ przywołuje myśl o głębokiej ingerencji w ciało. Sam masaż tkanek głębokich należy jednak do przyjemnych i nie ma czego się bać. Wręcz przeciwnie, warto poddać się mu bez reszty. Masażysta wykonujący zabieg powinien zachować prostą postawę i korzysta wyłącznie z masy własnego ciała. Ruchy, które wykonuje są łagodne i przemyślane.
Tkanki głębokie, które są poddawane zabiegowi, mają wówczas czas, by odpowiednio zareagować na ruch masażysty, lub fizjoterapeuty. Skoro już wiemy czym jest wspomniany masaż, warto zgłębić wiedzę na temat, na czym polega masaż tkanek głębokich. Otóż osoba wykonująca masaż, powinna do minimum ograniczyć środki wspomagające ślizganie po skórze. Nie są tu potrzebne żadne olejki, czy inne środki. Masażysta, prócz własnej masy ciała wykorzystuje do pracy podczas masażu swoje łokcie, przedramiona i palce, z wyłączeniem kciuków.
Ruchy masażysty wykonywane są pod kątem 45 stopni. To dlatego, że chcemy aby tkanka mięśniowa, która jest masowana, była rozciągana, a nie uciskana punktowo. To, co wyróżnia masaż tkanek głębokich od innych leczniczych masaży jest to, że ruchy masażysty mają za zadanie wydłużyć masowane mięśnie, tak by spięcie ustąpiło.
Masaż tkanek głębokich polega przede wszystkim na brzuścach mięśniowych, tak by przerwać powstałe zrosty, które są przyczyną przewlekłego bólu. Jeśli chcemy jeszcze bardziej zgłębić wiedzę na temat masażu tkanek głębokich, możemy kupić książkę poruszającą temat masażu tkanek głębokich autorstwa Arta Roggisa.
Masaż tkanek głębokich według Art Riggs
Art Riggs, to niekwestionowany mistrz w dziedzinie masażu. Autor wielu książek i publikacji związanych z dziedziną masażu, jest znany na całym świecie profesjonalistą. Jego książka, „Masaż Tkanek Głębokich. Wizualny przewodnik po technikach”, już w 2008 roku została wydana w języku polskim.
Ciekawostką jest również fakt, że Art Riggs, od 2016 roku prowadzi kursy masażu tkanek głębokich w Polsce, na które został zaproszony przez jedną z firm szkoleniowych. Jego metoda masażu polega na rozciąganiu, a nie uciskaniu masowanych mięśni. Książka Arta Riggsa, jest przeznaczona zarówno dla początkujących fizjoterapeutów, jak i dla zaawansowanych. Zawiera wiele porad, ale również przykłady ćwiczeń.
Zawiera także metody masażu i wskazówki jak rozpoznawać schorzenia pacjentów. Zamieszczone w niej zostały ogólne instrukcje pracy z wykorzystaniem masażu tkanek głębokich jak i opisy przypadków klinicznych, z którymi często można spotkać się w gabinecie.
Wskazania i przeciwwskazania do leczniczego masażu głębokich tkanek?
Odpowiednio przeprowadzony masaż tkanek głębokich może przynieść ulgę w bólu i znacznie poprawić jakość życia chorego. Oprócz tego, że podczas zabiegu w naszych tkankach zachodzą zmiany struktury, ruchomości i elastyczności, to dodatkowo pacjent zyskuje efekt relaksu i odprężenia.
Wskazaniem do masażu tkanek głębokich jest na przykład wada postawy, która może powodować nieustające bóle. Masaż tkanek głębokich pomaga również w bólach towarzyszących w rwie kulszowej. Dzięki niemu mięśnie szybciej się regenerują, a organizm jest o wiele bardziej ukrwiony. Masaż ten zalecany jest również podczas bólów i zawrotów głowy.
Mogą one pochodzić od kręgosłupa, więc istotne jest masowanie właśnie tkanek znajdujących się przy kręgosłupie. Przeciwwskazaniem do masażu tkanek głębokich Art Riggs określa stany zapalne ścięgien i stawów. To jedno z najważniejszych przeciwwskazań. Nie powinno się również wykonywać tego masażu, jak i każdego innego podczas grzybicy, egzemy, gorączki i krwotoków.
Ile kosztuje masaż tkanek głębokich Art Riggs
Bóle kręgosłupa i inne bóle mięśni pleców, czy karku, spowodowane mogą być wadą postawy, kontuzją. Często są bagatelizowane przez pacjentów, zapomniane, wracają ze zdwojoną siłą. Powodem takich bólów mogą być również długotrwałe siedzenie przed komputerem, lub w samochodzie, jakieś niedoleczone kontuzje i urazy.
Warto zadbać na przyszłość o swoje zdrowie i pamiętać, by zainwestować w dobry masaż, odpowiedni dla naszego organizmu. Masaż tkanek głębokich, jest skuteczny i przyjemny. Przynosi ulgę w różnorodnych schorzeniach. Jego cena w zależności od salonu masażu, lub gabinetu fizjoterapeuty plasuje się od 120zł w górę. Prawidłowo wykonany przyniesie nam ulgę na wiele lat. Warto zadbać o swój organizm.
Moim zdaniem jedna z bardziej skutecznych technik masażu. Polecam przeczytać książkę!