usunięcie trzustki skutki
in

Czy można żyć bez trzustki? Funkcje i właściwości trzustki!

informacja

Trzustka to bardzo ważny organ w naszym organizmie. Odgrywa on dwie niezwykle ważne funkcje, takie jak dostarczanie do jelita cienkiego enzymu umożliwiającego trawienie niektórych składników pokarmowych, takich jak białka, tłuszcze i węglowodany. Drugą ważną funkcją jest produkcja hormonu regulującego poziom glukozy we krwi.

Trzustka jest właściwie gruczołem, który odpowiada za gospodarkę węglowodanami. Jak dbać o trzustkę, która jest tak ważna? Chora trzustka początkowo może nie dawać jawnych objawów. Warto zadbać o ten gruczoł, ponieważ jest ona ważna dla naszego organizmu. Czy można w ogóle żyć bez trzustki? Bo przecież słyszeliśmy o trzustce, ale czy wiemy jak o nią dbać i jak zapobiegać chorobom?

Czy wiemy, gdzie ona się znajduje i z czego jest zbudowana? Tę wiedzę nie każdy zgłębia. Ale warto zwrócić uwagę na ten temat i przyjrzeć się temu ważnemu organowi, jakim jest trzustka, z którą każdy człowiek rodzi się po coś.

czy można żyć bez trzustki

Po co człowiekowi trzustka?

Po co człowiekowi trzustka, za co jest odpowiedzialna i jak wyglądałoby życie bez trzustki? Czy to w ogóle jest możliwe? Warto sobie przypomnieć, że trzustka jest zaliczana do narządów miąższowych. Podobnie jest z nerkami czy wątrobą. Jest zbudowana z milionów kanalików i komórek. Jeśli chodzi o jej budowę, to można w niej wyróżnić głowę, szyję i trzon, a także ogon trzustki. Natomiast, jeśli, mielibyśmy podzielić ją ze względu na wydzielanie, to można wyróżnić część trzustki wewnątrzwydzielniczą i zewnątrzwydzielniczą.

Zewnątrzwydzielnicza część jest odpowiedzialna za produkcję około 1 litra soku trzustkowego, który trafia do dwunastnicy i dzięki temu możemy trawić białko, węglowodany i tłuszcze, udział ma w tym również żółć. Część wewnątrzwydzielnicza trzustki natomiast, odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi. Część wewnątrzwydzielnicza leży tam gdzie znaleźć można wyspy Langerhansa, czyli skupiska wielu komórek. Tak zwane trzustkowe wyspy wydzielają insulinę i pobudza wchłanianie glukozy do komórek.

Jest to ważne szczególnie w odchudzaniu i w ogóle w żywieniu, oraz dietetyce, ponieważ ma to również znaczenie dla syntezy glikogenu w wątrobie, a także w mięśniach. Ważne jest również to, że ma ona wpływ na syntezę kwasów tłuszczowych w tkance tłuszczowej. Przy okazji trawienia, ma ona również wpływ na poprawne działanie pęcherzyka żółciowego.

usunięcie trzustki

Kiedy i dlaczego usuwa się trzustkę?

Trzustka jest ważnym organem dla organizmu człowieka, ale niestety nie każdy dba o swój narząd należycie. Jeśli nadużywamy alkoholu, nadmiernie palimy papierosy lub prowadzimy kolokwialnie mówiąc, niezdrowy tryb życia, jemy tłusto i nieregularnie, możemy doprowadzić do licznych chorób trzustki. Możemy być również obciążeni genetycznie.

Mamy wówczas do czynienia z wieloma chorobami trzustki i dwunastnicy. Należą do nich między innymi rak trzustki, ostre i przewlekłe zapalenie trzustki, a także autoimmunologiczne zapalenie trzustki. Zazwyczaj problemy z tym organem dotykają osoby w starszym wieku lub średnim wieku. Statystyki mówią, że częściej chorują mężczyźni, niż kobiety, ale różnica nie jest zbyt wielka. Na trzustkę, jednakże trzeba uważać w każdym wieku. Inaczej doprowadzić możemy do usunięcia trzustki.

Czy można żyć bez trzustki?

Usunięcie trzustki jest zawsze niezbędne, jeśli mamy do czynienia z ciężką chorobą trzustki. Może dojść do nowotworu trzonu trzustki, wówczas trzeba ją usunąć, by nie doszło do całkowitego zajęcia narządu lub przerzutów.

Należy jedynie po wycięciu trzustki ustalić odpowiednie leczenie. Jest ono niezmiernie trudne i często zajmuje wiele czasu. Trzeba jednak ściśle kierować się wskazówkami lekarza, ponieważ tylko tak możemy zostać przy względnej normalności. Należy nauczyć się zwracać uwagę na to co spożywamy, jakie suplementy przyjmujemy, jak reagujemy na leki.

Ważna jest współpraca ze specjalistą. Sam zabieg usunięcia trzustki, jest zabiegiem dość skomplikowanym i może występować ryzyko powikłań i jest to właściwie rozwiązanie ostateczne, gdy już leczenie nie przyniesie efektów. Wiele osób cierpi na choroby związane z trzustką i usunięcie trzustki jest dla nich jakby ratunkiem, od bólu i wszelkich dolegliwości.

życie bez trzustki

Częste choroby trzustki

Gdy trzustka nie pracuje prawidłowo może to oznaczać, że mamy do czynienia z początkami choroby trzustki. Należą do nich między innymi zapalenie trzustki, dochodzi do niego, jeśli enzymy trawienne, które w wyniku zewnątrzwydzielniczej funkcji trzustki powinny zostać aktywowane dwunastnicy, aktywują się w trzustce i rozpoczynają jej „trawienie”.

Pierwsze objawy to zazwyczaj ból brzucha oraz mdłości i wymioty. Ostre zapalenie trzustki, powstaje na skutek częstego nadużywania alkoholu. Ostre zapalenie trzustki może wystąpić jednorazowo lub nagle nawracać. Wówczas odczuwa się bardzo silny ból brzucha. Ostre zapalenie trzustki może stanowić zagrożenie życia pacjenta. Kolejną chorobą trzustki jest cukrzyca. Zniszczeniu ulegają wówczas, komórki beta, odpowiedzialne za insulinę.

Mukowiscydoza, to kolejna choroba trzustki. Jest dziedziczna i oznacza powstanie czopów śluzowych. Czwartą pod względem częstości występowania jest nowotwór trzustki. Jest to niestety choroba śmiertelna. Najczęściej występuje ona w Stanach Zjednoczonych. Rak trzustki trudno wykryć.

Konsekwencje usunięcia trzustki

Jak wygląda życie bez trzustki? Najważniejszą rzeczą po usunięciu trzustki jest uzupełnienie niedoborów, które wytwarzał ten organ. Po pierwsze ważne jest uzupełnienie insuliny, czyli substancji pomagającej wchłaniać i dobrze wykorzystywać glukozę. Najczęściej niedobory podawane są w podskórnych zastrzykach lub pompach insulinowych.

Podobnie wygląda to u osób chorych na cukrzycę, mimo że mają one trzustkę i tak należy uzupełniać niedobór insuliny. Ponad to należy uzupełniać enzymy trawienne. Szczęśliwie, są już dostępne syntetyczne preparaty, które można przyjmować doustnie. Skutkiem usunięcia trzustki jest brak enzymów, które wytwarzała, dlatego takie ważne jest ich uzupełnianie.

Przypisy/Źródła

hellozdrowie.pl/artykul-6-waznych-pytan-o-trzustke
yummie.pl/czy-mozna-zyc-bez-trzustki

Zwiń

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Hela
Hela
30 dni temu

Oczywiście, że można żyć bez trzustki…

kaszak w kąciku oka

Kaszak w kąciku oka i na powiece – przyczyny i leczenie.

mętny rosół co zrobić

Dlaczego rosół jest mętny? Poznaj metody klarowanie rosołu!