in

Zakrzepica – co to za choroba? W jaki sposób jej zapobiegać?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Zakrzepica jest to popularne określenie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej lub zakrzepowego zapalenia żył głębokich. Może dotknąć osoby w każdym wieku, choć częściej chorują kobiety po 60. roku życia. Niestety, bardzo często zakrzepica rozwija się niepostrzeżenie, długo nie dając żadnych oznak. Jeśli nie zostanie wykryta w odpowiednim momencie, może stać się zagrożeniem dla życia. W jaki sposób zatem zapobiegać żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej? Odpowiadamy poniżej.

Zakrzepica – czym jest?

Zakrzepowe zapalenie żył głębokich najczęściej dotyczy żył podudzia, rzadziej uda czy miednicy. Sporadycznie może rozwijać się we fragmencie układu żylnego. Powstawanie zakrzepów nie jest niebezpieczne, ale oderwanie się ich od ściany żyły może spowodować zator tętnicy płucnej i szybką śmierć. Warto zatem nie lekceważyć tego schorzenia.

Jakie są przyczyny zakrzepicy?

Zakrzepica najczęściej rozwija się u seniorów, chociaż może także dotyczyć osób, które od dłuższego czasu nie poruszają się, gdyż przebywają, np. w szpitalu. Zakrzepica może być także efektem długotrwałej pracy w pozycji siedzącej lub stojącej. Warto też podkreślić, że podwyższone ryzyko tworzenia się niechcianych zakrzepów może również dotyczyć kobiet w ciąży, stosujących antykoncepcję hormonalną, ale także osób otyłych.

Pierwsze objawy zakrzepicy

Pierwszym objawem zakrzepicy jest uciążliwy ból nóg, który nasila się podczas chodzenia, ale zazwyczaj ustępuje w momencie podniesienia kończyn do góry. Co więcej, osoby zmagające się z początkami zakrzepicy mogą również skarżyć się na obrzęki nóg i zmieniony kolor skóry. Nogi stają się zazwyczaj blade lub też szaroniebieskie. Widać często żyły. Jednym z alarmujących symptomów jest oczywiście moment, w którym jedna noga staje się cieplejsza i bardziej podatna na dotyk niż druga, gdyż pojawia się w niej stan zapalny. O zaawansowanych objawach zakrzepicy mogą świadczyć: pojawiający się ból w klatce piersiowej, niedowład kończyn, zaburzenia mówienia czy też widzenia.

Zakrzepica – profilaktyka

Wszystkie powyższe objawy mogą świadczyć o rozwijającej się zakrzepicy. Należy zatem niezwłocznie udać się do lekarza. Prowadząc jednak siedzący tryb życia, warto wdrożyć odpowiednią profilaktykę przeciwko zakrzepicy. Świetnie sprawdzają się leki bez recepty przeciwkrzepliwe i przeciwpłytkowe, które zapobiegają tworzeniu się niebezpiecznych zakrzepów, a także ułatwiają tym samym przepływ krwi w naczyniach. Szukając odpowiednich preparatów, warto skorzystać z oferty internetowej apteki WAWA. Znajdują się tam wszystkie potrzebne preparaty bez recepty, a także suplementy, które znacząco zmniejszają ryzyko zachorowania na zakrzepicę.

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa nazywana popularnie zakrzepicą jest niebezpiecznym schorzeniem, które może prowadzić do tworzenia się zatorów żylnych, a co za tym idzie, nawet do śmierci. Jedną z przyczyn powstawania zakrzepicy jest siedzący tryb życia, który jest obciążający dla kończyn dolnych. Aby uniknąć poważnych konsekwencji zakrzepicy, warto wdrożyć odpowiednią profilaktykę. Świetnie sprawdzają się preparaty przeciwdziałające tworzeniu się zakrzepów. Szukając odpowiednich leków bez recepty, warto zdecydować się na zakupy w polecanej aptece WAWA.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Jak jeść płatki owsiane, żeby schudnąć? 4 porady

Czym jest osobowość narcystyczna?