in

Rodzaje łysienia – jak je leczyć?

Nagła utrata włosów może wynikać z wielu przyczyn – chorób, skłonności genetycznych, nieprawidłowej diety czy czynników zewnętrznych. Przed leczeniem łysienia warto zdiagnozować podłoże wypadania włosów, by skutecznie walczyć z ich ubytkiem. Wyróżniamy m.in. łysienie androgenowe, łysienie plackowate, łysienie telogenowe, łysienie poporodowe, pomenopauzalne oraz pocovidowe. Każde z nich ma inną specyfikę. Czym różnią się rodzaje łysienia?

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną utraty włosów wśród mężczyzn – dotyka ponad 80% osób płci męskiej po 30 roku życia. W pierwszym stadium choroby objawia się zakolami i łysiną na wierzchołku głowy u mężczyzn, zaś u kobiet (które również mogą cierpieć na łysienie androgenowe) – znacznym przerzedzeniem włosów na całej głowie. Podłoże choroby przypisuje się hormonom i uwarunkowaniom genetycznym.

Łysienie telogenowe

Z łysieniem telogenowym najczęściej borykają się kobiety. Nie jest ono wynikiem skłonności genetycznych czy powikłaniami powstającymi w konsekwencji innych chorób. Łysienie telogenowe jest skutkiem nadmiernego stresu i nieodpowiedniej diety (np. Przy poważniejszych zaburzeniach odżywiania). Silne przeżycia wynikające ze świata zewnętrznego oraz ich wpływ na psychikę człowieka skraca fazę wzrostu włosa oraz prowadzi do jego wypadania.

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate jest klasyfikowane jako choroba skóry, która dotyka szczególnie młodych osób przed 30 rokiem życia – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jak wskazuje nazwa, łysienie plackowate objawia się łysieniem przypominającym łyse placki. Łysienie plackowate jest chorobą o charakterze przewlekłym, zapalnym i autoimmunologiczny, a nieleczone może doprowadzić do całkowitego wyłysienia. Zdarza się, że obszary choroby są pokryte stanami zapalnymi lub obrzękiem w miejscach, z których wypadły włosy.

Łysienie po menopauzie

Łysienie po menopauzie, po covidzie i po porodzie to rodzaje choroby wywołane przez konkretne zdarzenial. Menopauza prędzej czy później spotyka każdą kobietę, a jej występowanie przypada na okres między 45 a 60 rokiem życia (zależnie od wydolności organizmu oraz czynników genetycznych). W trakcie menopauzy jajniki przestają pracować, a wraz z nimi zmniejsza się wydzielanie estrogenu. Hormon ten odpowiada za wiele aspektów wizualnych ciała, a w wyniku jego utraty znaczącą słabnie kondycja włosów. Oprócz siwienia, wiele kobiet po menopauzie zmaga się z silnym łysieniem.

Z kolei łysienie pocovidowe jest jednym z trudnych skutków ubocznych grypy i potrafi pojawić się u pacjenta po około 2 miesiącach od przejścia koronawirusa. Po przejściu choroby włosy znacząco osłabiają się i wypadają w dużych ilościach.

Łysienie poporodowe jest dla niektórych osób szokiem – podczas ciąży kobiety promienieją, więc dlaczego po porodzie kondycja ciała i włosów drastycznie się zmienia? Pierwsze objawy łysienia poporodowego pojawiają się u kobiet między pierwszym dniem a 3 miesiącami po zakończeniu ciąży. Włosy kruszą się i łamią, a także tracą swoją naturalną objętość oraz blask. Jedną z objaw są również prześwity na całej powierzchni skóry głowy.

Diagnoza łysienia

Znajomość skłonności organizmu oraz zależności genetycznych może być przydatna w kwestii rozpoznania typu łysienia, jednak koniecznym krokiem będzie wizyta u lekarza. Po określeniu rodzaju łysienia można przystąpić do leczenia. Najskuteczniejszą metodą na wszelkie rodzaje łysienia jest laseroterapia – jako jedyna potrafi skutecznie zagęścić włosy oraz zahamować dalszy rozwój choroby.

Leczenie łysienia

Łysienie można leczyć farmakologicznie, jednak efekty tej metody nigdy nie przywrócą pierwotnego stanu włosa. Chociaż leki są w stanie spowalnić chorobę, nie mogą odwrócić jej skutków. To główna różnica między farmakologicznym leczeniem łysienia a laseroterapią. Jedną z klinik, która profesjonalnie zajmuje się leczeniem łysienia wynikającego z różnego rodzaju podłoża problemów jest Wellclinic w Warszawie. W ofercie Wellclinic znajdziecie zabieg Fotona Hair Restoration, czyli terapię, która skutecznie zatrzymuje wypadanie włosów i zagęszcza je nawet o 86%. Efekt wzmacnia się przez kilka miesięcy, a cała terapia wymaga tylko 6 wizyt w częstotliwości tygodniowej. To zdecydowanie bardziej opłacalna inwestycja zarówno czasu, jak i pieniędzy – efekty, jakie uzyskują klienci Wellclinic są często są lepsze niż przeszczepy włosów za ponad 30 tysięcy złotych.

Fotona Hair Restoration – lek na łysienie

Terapia łysienia w Wellclinic jest przeprowadzana z wykorzystaniem ultranowoczesnego lasera Fotona Dynamis Sp, synergicznie połączonym z najnowszym odkryciem medycyny estetycznej – biostymulatorami tkankowymi. Leczenie łysienia wykonywane dzięki dwóm światowej klasy technologiom, które działając równocześnie dają efekty nawet o 300% lepsze niż tradycyjne metody, takie jak przeszczep włosów. Zabieg laserem Fotona z biostymulatorami tkankowymi jest zalecany przez najlepszych lekarzy na całym świecie, co potwierdzają liczne badania kliniczne i certyfikaty. Laseroterapia połączona z biostymulatorami tkankowymi, w przeciwieństwie do innych metod, pobudza włosy do szybszego wzrostu. Dzieje się tak, dzięki polinukleotydom wnikającym w komórki głowy.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Zmień swoją dietę i styl życia i ciesz się zdrowiem!

patelnia

W jakie patelnie gastronomiczne warto zainwestować?