przygryziony policzek
in

Przygryzanie policzków – przyczyny, objawy i leczenie!

informacja

Każdemu z nas niekiedy zdarza się przygryzienie policzka od środka. Nie jest to zbyt przyjemne, szczególnie, gdy zdarzy się przypadkiem. Może się to zdarzyć zarówno przy jedzeniu, jak i już po konsumpcji. Przyczyny tego zdarzenia mogą być różne, czasem są to przypadki, a czasami przygryzanie policzków może być spowodowane bruksizmem, a także wady zgryzu lub niepoprawnie dopasowane protezy.

Przygryzanie policzków bardzo często objawia się nadżerkami w błonie policzka od środka, lub aftami w jamie ustnej. Jeśli przygryzanie policzka będzie zdarzać się zbyt często, możemy poważnie uszkodzić jamę ustną, a następnie doprowadzić do nowotworów lub innych chorób. Przygryziony policzek jest nie tylko nieprzyjemny w odczuciu, ale bywa również bolesny.

Obecnie żyjemy w ciągłym stresie i przygryzanie policzków jest również jednym z objawów. Szkoła praca i inne sytuacje, w których bierzemy udział, mogą przyczynić się do przygryzania polików od wewnątrz. Stres objawia się różnie i nie należy tego objawu lekceważyć. Skutkuje to nie tylko uszkodzeniami w jamie ustnej, ale również złymi nawykami, takimi jak przygryzanie policzków.

ból policzka od środka

Przyczyny przygryzania policzków

Wśród przyczyn przygryzania policzków jest z pewnością zbyt duża ilość stresowych sytuacji, w których bierzemy udział. Stres działa destrukcyjnie i wiemy o tym nie od dzisiaj. Może objawiać się w różnorodny sposób i różnie go przeżywamy. Między innymi może być również przyczyna pogryzionych policzków od środka. Policzki przygryzamy również niekiedy mimowolnie bardzo się skupiając nad jakąś myślą.

Niestety, jest to wówczas niekontrolowane i może skutkować gryzieniem, a tym samem obrzękiem policzka. Kolejna przyczyną przygryzania policzków jest bruksizm. Jest to zgrzytanie zębami lub ich częste zaciskanie. Bardzo często bagatelizujemy ten objaw, lub nie jesteśmy świadomi, że zgrzytamy zębami. Zdarza się to najczęściej nocą, gdy śpimy, a przeżywamy jakiś stres.

Bruksizm może prowadzić również do kruszenia się zębów, poważnych wad zgryzu, lub bólów głowy i szyi. Zgrzytając zębami napinamy szyję, a to z kolei powoduje napięcie mięśni. Skutkiem bruksizmu jest nie tylko wspomniane przygryzanie policzków, ale również rozchwianie zębów w dziąsłach, co potem skutkuje ich wczesnym wypadaniem.

Innym powodem przygryzania policzków od wewnątrz, może być także nieprawidłowe ułożenie zębów szczęce, a także guzki zębowe, wystające i drażniące ścianki policzków, które powodują ból policzka od wewnątrz.

ból policzka od wewnątrz

Jak leczyć przygryziony policzek?

Jeśli nie chcemy od razu z bólem policzka od wewnątrz udać się do lekarza, to w aptece znajdziemy masę preparatów łagodzących przygryzienia. Czym smarować przygryziony policzek? Otóż istnieje na rynku farmaceutycznym wiele maści, łagodzące ból i przyspieszające gojenie się ran powstałych na skutek przygryzania.

Podczas gryzienia policzków, może również dojść do powstania krwiaków w jamie ustnej na policzku. Leczenie przygryzania policzków powinno się zacząć od przyczyny. Czyli na początku warto skonsultować się z odpowiednim specjalistą, by złagodzić stres. Wówczas na początku możemy wyeliminować przygryzanie. Wszystko po to, aby pozbyć się powtarzania urazów błony śluzowej policzków. Jeśli natomiast cierpimy na bruksizm, najlepiej jest udać się do lekarza, który często zaleca na przykład szyny relaksacyjne, lub nakładki na zęby, aby ich nie ścierać i nimi nie zgrzytać.

Jeśli natomiast posiadamy grudki na zębach, lub proteza jest wykonana nieprawidłowo, to powinniśmy natychmiast spiłować u stomatologa urażające policzki powierzchnie. Kolejnym sposobem na pozbycie się nawyku przygryzania jest, ekstrakcja ósemek, jeśli są zębami wystającymi w stronę policzków.

W łagodzeniu ran na policzkach, pomogą przede wszystkim maści, które zawierają środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomogą również roztwory do płukania gardła i jamy ustnej. Przy przygryzaniu policzków od wewnątrz lub noszeniu aparatu ortodontycznego często w jamie ustnej pojawiają się afty.

Na szczęście nie zagrażają one życiu, ale potrafią być uciążliwe. Potrafią dokuczać kilka razy do roku, należy je wówczas potraktować preparatami przeznaczonymi do ich leczenia. Są to najczęściej żele, płukanki, pasty i roztwory. Często mają w zestawie pędzelek, którym można nakładać żel punktowo.

obrzęk policzka

Przygryzanie policzków, a możliwe następstwa

Prócz wymienionych wyżej chorób takich jak nowotwór jamy ustnej, do którego może prowadzić przygryzanie policzków, dojść może również do zmiany kształtu żuchwy i układu zgryzu. Ponad to, częstym następstwem, są krwiaki na policzku od wewnątrz, oraz wszelkie zgrubienia na policzku od wewnątrz. Mało tego, skutkiem może być także zmiana w stawach skroniowo – żuchwowych, czyli innymi słowy zaburzeń zgryzu, jest to szczególne utrudnienie przy leczeniu ortodontycznym.

Jeśli przygryzamy wargi lub policzki długotrwale, możemy przyczynić się do pękania i suchości warg. Musimy na to zwrócić uwagę zwłaszcza, jeśli mamy jesienną porę roku. Warto używać wówczas pomadek nawilżających usta. Niestety, wydaje nam się, że to rzadko spotykane zjawisko, ale osoby przygryzające wargi, często robią to w sposób drastyczny. Często na ich ustach pojawia się krwawienie, a usta stają się spierzchnięte, wyglądają wówczas nieestetycznie i niezdrowo.

wada zgryzu

Przygryzanie policzków od wewnątrz prowadzi również do nadżerek i aft. Afta jest jedną z najczęściej występujących chorób błony śluzowej jamy ustnej. Mimo, że nie jest groźna dla naszego zdrowia, potrafi bardzo uprzykrzyć życie. To bolesna nadżerka, która może pojawić się w obrębie całej jamy ustnej. Ponad to skutkiem przygryzania policzków może być także powstawanie bolesnych grudek i krwiaków, które są ranami otwartymi na różne zarazki i drobnoustroje.

Jeśli dodatkowo jeszcze palimy papierosy, na błonie śluzowej może pojawić się stan nowotworowy. Zawsze w przypadku zauważenia takich zmian należy udać się do lekarza, by skonsultować przygryzienie. Być może pozwoli nam to uniknąć chorób jamy ustnej i wdrożyć leczenie.

Przypisy/Źródła

rehmed.com.pl/zmiany-wewnatrz-jamy-ustnej-moze-byc
wylecz.to/stomatologia/przygryzanie-policzkow-przyczyny-objawy-i-leczenie/
herbapol.poznan.pl/pl/artykuly/urazy-jamy-ustnej-i-dziasel-skad-sie-biora-i-jak-leczyc

Zwiń

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Alicja
Alicja
1 miesiąc temu

Nie sądziłam, że przygryzanie policzka może być tak poważne.

czarny bez

Sok z czarnego bzu z sokownika – przepisy i właściwości.

ile waży litr miodu

Ile waży litr dojrzałego miodu?