kontuzje biegacza
in

Najczęstsze kontuzje u biegaczy

Bieganie, choć doskonale wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, niestety jest zaliczane do grona najbardziej kontuzjogennych sportów. Na urazy często narażone są osoby początkujące, które zapominają o rozgrzewce i rozciąganiu, a do tego nadmiernie się forsują. W wielu przypadkach jest również tak, iż nasza wytrzymałość oraz kondycja są na dobrym poziomie, jednak stawy nie są przystosowane do takiego wysiłku. Gdy kontuzja jest naprawdę poważne, konieczna może być rehabilitacja i rezygnacja z aktywności na pewien czas. Na jakie dolegliwości najczęściej skarżą się biegacze?

 

Kolano biegacza

To jedna z najbardziej popularnych kontuzji, również z tego względu, iż kolano jest szczególnie narażone na różnego rodzaju urazy. W tym przypadku mamy do czynienia z bólem w okolicy przedniego przedziału stawu kolanowego, a szczególnie stawu rzepkowo-udowego. Przyczyną zjawiska jest bardzo często zła technika biegu, źle dobrane obuwie lub podrażnienie błony maziowej.

 

Zapalenie ścięgna Achillesa

Tego typu uraz rozwija się stopniowo i wiele osób ma z nim problem nawet przez kilka lat. Bagatelizowanie objawów jest dużym błędem, który w konsekwencji może nas kosztować koniecznością całkowitego zrezygnowania z uprawiania aktywności. Jakie symptomy powinny wzbudzić nasz niepokój? Przede wszystkim delikatny ból w pierwszej części treningu oraz sztywność ścięgna o poranku. W takim przypadku warto odwiedzić fizjoterapeutę, który powie nam czy konieczna jest rehabilitacja. Co może być przyczyną zapalenia ścięgna Achillesa? M.in. bieganie w za ciasnym obuwiu oraz gwałtowne obciążenie treningowe.

 

Zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego – ITBS

W tym przypadku dolegliwości bólowe pojawiają się w okolicach uda i dotyczą konkretnie ścięgnistego pasma powięzi szerokiej. Niestety leczenie jest dosyć długie i z całą pewnością niezbędna będzie rehabilitacja. Ta kontuzja może spotkać biegacza, którego treningi były zbyt mocno obciążające. Rzadszą przyczyną są dysproporcje siły mięśni lub wady anatomiczne.

Po więcej informacji zapraszamy: rehabilitacja Gdynia

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
błedy odchudzanie

Odchudzanie – jakich błędów nie popełniać?

ułatwienie oddychania

Co pomaga na problemy i trudności z oddychaniem?