Problemy z oddychaniem mogą wynikać z wielu chorób i przypadłości. Niezależnie od tego, czy zaburzenia oddychania towarzyszą nam stale, czy też pojawiają się tylko epizodycznie, koniecznie jest prawidłowe rozpoznanie przyczyny dysfunkcji i podjęcie odpowiedniego leczenia. Jednym ze sposobów na duszności jest stosowanie specjalistycznych urządzeń medycznych wspomagających respirację.
Trudności w oddychaniu – jakie są najczęstsze przyczyny?
Problem z oddychaniem pełną piersią może wystąpić zarówno podczas aktywności, jak i w czasie spoczynku czy wykonywania zwykłych czynności dnia codziennego. Istnieje szereg zaburzeń, które zakłócają swobodny przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Najczęściej są to:
- alergia,
- choroby płuc (np. astma, zapalenie płuc, POChP),
- bezdech senny,
- infekcje górnych dróg oddechowych (np. zapalenie krtani, oskrzelików),
- zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2,
- wady anatomiczne nosogardzieli (np. skrzywienie przegrody nosowej, przerost migdałków),
- anemia,
- choroby układu krążenia (np. przewlekła niewydolność serca),
- stres i nerwica.
Wszelkie niepokojące objawy związane z trudnościami z oddychaniem powinny skłonić nas do bezzwłocznej wizyty u lekarza. Zwłaszcza, kiedy mamy do czynienia z problemami z oddychaniem u dziecka. Niedotlenienie organizmu stanowi bowiem poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Jeśli tkanki i narządy nie są dostatecznie zaopatrzone w tlen, dochodzi do ich uszkodzenia i obumierania.
Aby postawić rozpoznanie, zazwyczaj konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań, takich jak m.in.: RTG klatki piersiowej, EKG, gazometria czy morfologia.
Problemy z oddychaniem – co pomaga?
Rodzaj terapii dostosowuje się do specyfiki choroby podstawowej.
Przykładowo, w sytuacji, kiedy za trudności z zaczerpnięciem powietrza odpowiadają infekcje, zaleca się stosowanie leków przeciwzapalnych, preparatów donosowych obkurczających naczynia krwionośne czy antybiotyków, jeśli podłożem symptomów jest zakażenie bakteryjne.
Przy astmie i POChP będą to leki rozszerzające oskrzela i preparaty sterydowe, przy ostrej niewydolności serca – diuretyki. Problemy z oddychaniem na tle nerwowym wymagają konsultacji z psychologiem lub psychoterapeutą, który zdecyduje o ewentualnej konieczności podjęcia farmakoterapii.
Zdarza się, że konieczne jest bardziej zdecydowane działanie, wymagające interwencji chirurgicznej. Ta jest często niezbędna, kiedy trudności w oddychaniu wynikają z wad anatomicznych nosa lub gardła bądź niewydolności serca, jeśli konieczne jest wszczepienia bajpasów.
W przypadku wielu schorzeń doskonałe efekty terapeutyczne przynosi korzystanie ze specjalistycznych sprzętów medycznych przeznaczonych do użytku domowego.
Urządzenia wspomagające oddychanie
Domowe sprzęty medyczne mogą uzupełniać lub stanowić podstawę leczenia zaburzeń oddychania wywołanych przez określone czynniki. Co mamy do dyspozycji w tym zakresie?
- Aparaty CPAP – są uznawane za tzw. złoty standard leczenia bezdechu sennego, któremu towarzyszą problemy z oddychaniem w nocy objawiające się charakterystycznym głośnym chrapaniem. Zaburzenia cyrkulacji powietrza są efektem zapadania się tkanek miękkich gardła. CPAP utrzymuje drogi oddechowe otwarte poprzez wdrażanie w ich światło powietrza pod ciśnieniem.
- Koncentratory tlenu – te urządzenia znajdują szerokie zastosowanie w leczeniu m.in.: zaawansowanych schorzeń płuc, mukowiscydozy czy niewydolności krążenia. Za pośrednictwem specjalnej maski pacjentowi podawane jest powietrze ze zwiększoną zawartością tlenu (w stężeniu przekraczającym 90 proc.). Stanowią bezpieczniejszą alternatywę dla stosowanych niegdyś powszechnie butli tlenowych.
- Inhalatory i nebulizatory – sprzęty tego typu wykorzystuje się przede wszystkim w terapii astmy, schorzeń oskrzeli, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i alergii. Lek w postaci silnie rozdrobnionego proszku lub pary podawany jest bezpośrednio do drzewa oskrzelowego lub pęcherzyków płucnych drogą wziewną.
Warto wiedzieć, że niektóre sklepy medyczne dają możliwość wynajęcia urządzeń tego typu. W BRANDvital dysponującym asortymentem producentów wyspecjalizowanych w tworzeniu sprzętów wspomagających oddychanie, można wypożyczyć te najbardziej kosztowne, czyli koncentratory tlenu i aparaty CPAP.