in

Jaki wpływ na układ moczowy może mieć odwodnienie organizmu?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Woda stanowi nawet do 70% masy ciała człowieka. Ponadto, potrzebujemy dostarczania jej do organizmu każdego dnia. Wynika to z faktu, że wiele wody tracimy, czy to z moczem czy też z potem. Niezbędne jest zatem jej uzupełnianie. Spadek ilości wody poniżej pożądanego poziomu oznacza odwodnienie. Ma to bardzo negatywny wpływ na zdrowie. W jaki sposób oddziałuje na układ moczowy?

Zagrożenie dla nerek

Układ moczowy ma za zadanie tworzyć i wydalać mocz. Odbywa się to w celu pozbycia się z organizmu wszelkich odpadów, które są dla niego szkodliwe. Mocz zbiera zanieczyszczenia z krwi, w tym białka mięśniowe i kwasy. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu trzeba na bieżąco usuwać te zanieczyszczenia. Zanim dojdzie do ich wydalenia, gromadzą się w nerkach. Jeśli w organizmie znajduje się dostateczna ilość wody, powstaje mocz, który można wydalić. Natomiast niedobór wody oznacza brak możliwości stworzenia moczu, a tym samym wydalenia odpadów. Jest to równoznaczne z ich zaleganiem w nerkach, a to może mieć poważne konsekwencje. W takiej sytuacji musi interweniować lekarz urolog. Dlaczego to tak ważne i jakie jest konkretne zagrożenie dla nerek? Dowiesz się tego z dalszej części tekstu.

Dlaczego potrzebny jest lekarz urolog?

Specjalista medyczny z zakresu urologii zajmuje się schorzeniami układu moczowego. Tym samym właśnie do lekarza urologa należy udać się w przypadku problemów z nerkami, również tymi, wynikającymi z odwodnienia. Zaleganie zanieczyszczeń w nerkach może powodować dolegliwości bólowe i uszkodzenie nerek. Zwłaszcza kwasy w bezpośredni sposób negatywnie oddziałują na nerki, niszcząc ich tkanki. Natomiast zalegające w nerkach białka przekształcają się w kamienie nerkowe. Powstanie kamieni powoduje zatkanie układu moczowego i brak możliwości oddawania moczu nawet pomimo odpowiedniego nawodnienia. Co więcej, kamienie nerkowe wywołują bardzo silne dolegliwości bólowe. Warto zatem dbać o właściwe nawodnienie, regularnie uzupełniając płyny.

Na konsultację zaprasza Lekarz urolog Poznań.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Jak odbudować kondycję włosów po letnich dniach?

liposukcja

Liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu – co wiemy na temat tego zabiegu?