in

Jaką deskę snowboardową kupić?

Mam nadzieję, że każdy z nas doskonale wie, iż dobór sprzętu, niezależnie od tego, jaki sport zimowy uprawiamy to podstawowy warunek. Dlaczego? A dlatego, aby z aktywnego wypoczynku na śniegu, czerpać prawdziwą frajdę. Zatem, jak dobrać odpowiednią deskę snowboardową? Bez wątpienia to pytanie, tropi zarówno osoby rozpoczynające swoją przygodę ze snowboardem, jak i te, które na desce „zjadły już zęby”. Dlatego, zanim wybierzemy deskę snowboardową, to warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które ułatwią dokonanie dobrego wyboru.

Wybierając się do Włoch na narty lub snowboard musimy pamiętać o odpowiednim sprzęcie. Po pierwsze, dobierając deskę snowboardową, nie zapominajmy o takich parametrach, jak: wzrost, waga, rozmiar i rozstaw stóp oraz styl, w jakim chcemy poruszać się na albo poza trasami. Również bardzo ważne jest, to aby bardzo dokładnie określić stopień zaawansowania. Wspomniane parametry, decydują o doborze rozmiaru snowboardu, a także o dopasowaniu właściwego flexu, czyli giętkości deski. Ponadto, mamy dwa rodzaje deski snowboardowej: twin tip i deskę kierunkową, czyli directional. Pierwsza z wymienionych, ma dwie osie symetrii i przeznaczona jest głównie dla miłośników freestyle’u, do figli w snowparku, na rolkach i w halfpipe’ie. Poza tym owa deska ma umiarkowany rocker i duży udział cambera. A wiązania w takiej desce snowboardowej, montuje się pod kątem 90 stopni, tak żeby możliwe było wykonanie skoków w obydwu kierunkach. Natomiast drugi rodzaj deski snowboardowej, to deska określana, jako directional, czyli kierunkowa. Jeśli chodzi o wybór tej deski snowboardowej, to polecana jest amatorom freeride’u, czyli swobodnej jazdy w terenie. Wyróżnia się ona też większą stabilnością, jest szybsza, ale mniej zwrotna. Z tego też względu znacznie mniej, nadaje się do ewolucji, a bardziej do jazdy w głębszym śniegu. Ponadto ma większy rocker, co bardzo ułatwia jazdę w puchu. I tak w odróżnieniu od twin tipa, wiązanie w takiej desce snowboardowej, montowane jest nieco bliżej. W efekcie nos deski snowboardowej jest odciążony i łatwiej „wypływa” na powierzchnię śniegu. Z kolei wiązania, ustawia się indywidualnie, w zależności od preferencji użytkownika, jednak najczęściej przednia noga pozostaje w ustawieniu pod kątem 45 stopni, a tylna pod kątem 60 stopni. O wyborze deski snowboardowej, powinien także decydować ulubiony styl jazdy. I tak w dzisiejszych czasach na rynku dostępna jest deska: AM, czyli all mountain. Jest to deska snowboardowa, która jest najbardziej uniwersalna, przeznaczona dla osób początkujących i średniozaawansowanych. FR, freeride, przeznaczona do jazdy w każdych warunkach. Całkiem dobrze, spisuje się też na przygotowanych stokach i w trakcie jazdy w puchu. FS, freestyle; jest to deska do skakania, jazdy w halfpipe’ie i na poręczach. No i bardzo ważny jest oczywiście dobór właściwej długości deski snowboardowej. Dlatego też jeśli chcemy naprawdę dobrze dopasować sprzęt, to musimy wziąć pod uwagę wzrost, wagę oraz przeznaczenie deski, czyli mówiąc krótko, gdzie i jak będziemy na niej jeździć.

Na zakończenie tego artykułu, dodam jeszcze, że dobór rozmiaru deski, można oprzeć o dane zawarte w specjalnych tabelach. Owszem możemy też, zastosować się do reguły, która mówi o tym, że dobrze jeżdżące osoby, powinny wybrać deskę, która sięga im do brody. Natomiast w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze snowboardem albo po prostu szukają nieco łatwiejszego, chętniej wybaczającego błędy sprzętu, powinni sięgnąć po nieco krótszy, sięgający ramion sprzęt

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Osocze bogatopłytkowe – czym jest i jak działa?

Leczenie stwardnienia zanikowego bocznego w Polsce