in

Osocze bogatopłytkowe – czym jest i jak działa?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Osocze bogatopłytkowe jest preparatem pozyskiwanym z autologicznej krwi danego pacjenta, u którego stężenie płytek krwi jest znacznie większe w porównaniu do występującej ilości w fizjologicznym osoczu, a więc naturalnym. Technologię PRP wykorzystuje się od bardzo dawna. Szczególnie znajduje ona swoje zastosowanie np. w ortopedii. Dzięki tej metodzie możliwe jest leczenie urazów mięśni, schorzeń stawów i złamań, a także przyczynia się ona do szybszego gojenia miękkich tkanek itp.

Osocze bogatopłytkowe – dla kogo jest przeznaczone?

Zabieg osoczem bogatopłytkowym może być przeprowadzony u osób, które chcą zniwelować zmarszczki albo cierpią na wszelkie typy uszkodzenia ścięgien czy stawów. Ponadto to idealne rozwiązania dla pacjentów borykających się z nadwrażliwością na botulinową toksynę, czyli botoks. Ponadto z zabiegu wykorzystującego bogatopłytkowe osocze mogą skorzystać mężczyźni zmagający się z problemem łysienia. Ten rodzaj terapii przyczyni się d pobudzenia procesu wzrostu włosów oraz jednocześnie będzie sprzyjać ich zagęszczeniu.

Jak przebiega zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego?

Procedura zabiegowa wygląda w ten sposób, że początkowo, po przeprowadzeniu konsultacji, wskazany obszar jest ostrzykiwany za pomocą specjalnie do tego przeznaczonej cienkiej igły. Zabieg poprzedza pobranie niedużej ilości krwi, a potem umieszcza się ją w wirówce. Po procesie odwirowania krwi otrzymuje się gotowe do przekazania pacjentowi osocza. Następnie wyizolowuje się koncentrat płytek krwi, który podaje pacjentowi ustalając wcześniej w indywidualny sposób metodę.

W kolejnym etapie czynniki wzrostu krążące jeszcze do tej pory w całym ludzkim organizmie w krwiobiegu są śródskórnie podane we wskazane problematyczne miejsce. Komórki skóry zostają pobudzone aż do odnowy procesów. Dzięki przeprowadzeniu tego zabiegu, skóra cechuje się młodzieńczą witalnością, a z dotyku i wyglądu jest znacznie gładsza i napięta odbijając lepiej światło niż jak dotąd.

Terapia z wykorzystaniem bogatopłytkowego osocza jest w pełni bezpieczna, a co również ważne – nie zagraża ona zdrowiu, jeśli ten rodzaj zabiegu został przeprowadzony w sprawdzonym miejscu i przez doświadczonego specjalistę. Każdy cechuje się indywidualną wytrzymałością na ból, dlatego dla zwiększenia komfortu pacjenta można zastosować specjalny znieczulający krem przed wykonaniem zabiegu.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu

Niestety, ale przeprowadzenie zabiegu nie jest przeznaczone dla wszystkich. Przede wszystkim nie można go zastosować wśród kobiet w ciąży. Inną grupą są osoby posiadające zmiany ropne na skórze. Ponadto, pacjenci z czynną infekcją czy też opryszczką także muszą wyzdrowieć jak również osoby z ogólnoustrojową infekcją czy też różnymi chorobami krwi.

Możliwe powikłania

Autologiczne bogatopłytkowe osocze jest w pełni bezpiecznym materiałem, ponieważ stanowi on materiał biokompatybilny. Ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań jak np. reakcja alergiczna czy też nietolerancja jest wręcz znikome z tego względu, iż PRP to autologiczny materiał, który pozyskuje się z własnych i indywidualnych tkanek danego pacjenta.

Mogą pojawić się skutki infekcji albo mechanicznego podrażnienia skóry. Po wykonaniu zabiegu, może powstać minimalny obrzęk oraz rumień, ale to stanowi efekt nakłuć w danych miejscach. Jednakże zapewne ustąpią one w ciągu najbliższej doby od zabiegu. W miejscach, w których podało się osocze, mogą pojawić się drobniutkie siniaki, ale one także ustąpią i znikną za kilka dni, więc po przeprowadzeniu zabiegu nie będzie widać negatywnych efektów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: Leaclinic.pl/osocze-bogatoplytkowe-krakow

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Dowiedz się, dlaczego ochraniacze krocza są ważne

Jaką deskę snowboardową kupić?