in

Jak dobrać gumy do ćwiczeń?

Gumy fitness są popularnymi akcesoriami do ćwiczeń, gdyż można z nich korzystać nie tylko na siłowni, ale także w domu, czy plenerze. Sięgają po nie zarówno początkujący, jak i zaawansowani sportowcy, a także fizjoterapeuci. Jakie efekty przynoszą treningi z gumami oporowymi i jak dobierać taśmy do wykonywanych ćwiczeń?

Gumy fitness są popularnymi akcesoriami do ćwiczeń, gdyż można z nich korzystać nie tylko na siłowni, ale także w domu, czy plenerze. Sięgają po nie zarówno początkujący, jak i zaawansowani sportowcy, a także fizjoterapeuci. Jakie efekty przynoszą treningi z gumami oporowymi i jak dobierać taśmy do wykonywanych ćwiczeń?

Jakie są rodzaje gum do ćwiczeń?

Gumy do ćwiczeń zwane są inaczej taśmami fitness bądź oporowymi. Bardzo często wykorzystuje się je w rehabilitacjach, treningach siłowych, a także podczas wysiłków beztlenowych. Dzięki zróżnicowanym oporom taśm korzystają z nich sportowcy z różnych dziedzin sportowych. Jednak aby odpowiednio dobrać gumy do treningu, trzeba najpierw poznać ich najpopularniejsze rodzaje.

Mini bands występują najczęściej w zestawach i są najpopularniejszymi gumami w formie pętli do ćwiczeń. Ich opór jest różny i zależy od szerokości lub grubości konkretnej taśmy (5-25 kg). Podobnie jest z gumami do pilatesu, jednak te mają formę paska o długości od 120 do 180 cm. W sklepach sportowych można znaleźć jeszcze gumy oporowe o dużych obwodach, ekspandery, a także specjalne floss bands stosowane w fizjoterapii.

Jak dobrać odpowiednie gumy do ćwiczeń?

Rozpoczęcie pracy z gumami fitness nie jest ciężkie, ale trzeba zawsze pamiętać o dostosowaniu oporu taśmy do wykonywanego ćwiczenia. Ważne, aby zdawać sobie sprawę z celu stosowania taśmy i efektu, który ma się zamiar osiągnąć. W doborze jak najbardziej optymalnego treningu z gumami najlepiej doradzi trener lub fizjoterapeuta.

Gumy o najmniejszym oporze najczęściej wykorzystywane są przez fizjoterapeutów w usuwaniu skutków urazu. Pomagają dojść organizmowi do siebie po doznanej kontuzji, wzmacniając mięśnie. Mowa tu głównie o taśmach do pilatesu i floss bandach. Rehabilitanci stosują także mini bandy, które jednak znacznie częściej używane są przez sportowców. Świetnie sprawdzają się zarówno w ćwiczeniach siłowych, jak podczas rozgrzewek.

Mini bandy są często dostępne w zestawach zawierających gumy o 3 lub 5 różnych oporach. Zaczynając przygodę z taśmami, warto na początek wybrać taką o najniższym oporze i z czasem zwiększać sobie trudność, wymieniając gumę na mocniejszą. Odwrotnie ma się sprawa z podciąganiem, gdzie przy nauce najlepiej sprawdzają się nieco dłuższe taśmy i o większym oporze.

Zalety ćwiczeń z wykorzystaniem taśm fitness?

Wiele popularnych ćwiczeń świetnie łączy się z gumami fitness. Można tu wymienić chociażby przysiady, podciąganie na drążku bądź pompki. Zaletą taśm jest również ich niska cena, a także możliwość korzystania z nich niemal wszędzie. Urozmaicone treningi dają znacznie lepsze rezultaty.

Regularnie i rzetelnie wykonywane ćwiczenia w połączeniu ze zdrowym odżywianiem może zaowocować wzmocnionymi mięśniami, szybszym spalaniem tkanki tłuszczowej, zwiększeniem masy mięśni, a także bardziej ujędrnioną skórą, zmniejszonym celulitem i szczuplejszą sylwetką.

Gumy oporowe, inne akcesoria oraz suplementy i odżywki znajdziesz w sklepie MusclePower.pl

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Dlaczego należy leczyć martwe zęby?

Zmień swoją dietę i styl życia i ciesz się zdrowiem!