Jedną z kilku popularnych metod rozpoznawania ciąży jest test ciążowy. Jest jedna z metod, ponieważ na przestrzeni lat zmieniały się one wraz ze wzrostem świadomości, a także wraz z opracowaniem innych metod. Test ciążowy jest wynalazkiem z lat 70 ubiegłego wieku i jest również metodą najczęściej wybieraną przez przyszłe mamy.
W chwili obecnej test ciążowy można kupić w aptece, a nawet drogerii, za kilka złotych. Nieco bardziej cierpliwe kobiety robią badanie krwi i czekają na wynik nieco dłużej. Test jest metodą najprostszą i najszybszą. Test ciążowy został stworzony na przełomie lat 60 i 70 XX wieku. Wówczas polegał na badaniu z moczu i pokazywał wynik w ciągu dwóch godzin od badania.
Wynik był bardzo skuteczny, bardzo dokładnie pokazywał, czy kobieta jest w ciąży, czy nie. Nie był on również tak bardzo dostępny jak dziś. Lecz wraz ze wzrastającymi potrzebami kobiet, wymyślono test, który jest szybki i można go zrobić samodzielnie w domu, a nie w laboratorium, czy wyłącznie u lekarza. Jednakże wielokrotnie pojawia się pytanie, czy taki test ciążowy może kłamać?
Jak działa test ciążowy
Na początku wytłumaczyć należy jak działa test ciążowy. Zasady jego użycia są banalnie proste. Można go wykonać samodzielnie w domu, lub nawet w toalecie publicznej, jeśli bardzo mocno zależy nam na czasie i już nie możemy się doczekać, by wiedzieć, czy możemy się spodziewać potomka.
Test ciążowy działa na podstawie badania moczu kobiety, która potencjalnie może być zapłodniona. Wykrywa on w moczu hormonu Beta hCG, czyli gonadotropinę kosmówkową. Innymi słowy jest to hormon, który pojawia się w organizmie kobiety na wyjątkową okoliczność, czyli podczas ewentualnej ciąży. Pojawia się on już kilka dni po zapłodnieniu, bo już po 7 lub 10 dniach od zapłodnienia. Test natomiast ma naniesione na siebie przeciwciała Anty-hCG, dzięki temu można łatwo wykryć ciążę w wyniku reakcji składników moczu, na przeciwciała zawarte na teście ciążowym.
Aby test miał prawidłowy wynik, musimy zwrócić uwagę na to, by test nie był przeterminowany. Aby uniknąć pomyłki testów ciążowych, należy go wykonywać dokładnie według instrukcji zawartej na opakowaniu i zalecanej przez producenta.
Co może być przyczyną wyniku fałszywie pozytywnego?
Przygotowując się do macierzyństwa należy najpierw upewnić się, czy na pewno doszło do zapłodnienia, a także można zaplanować zajście w ciąże, co uczynić można za pomocą testów owulacyjnych, które wyznaczają dni płodne. Jednakże często zadajemy sobie pytanie, czy testy owulacyjne mogą się mylić, oraz kiedy wynik testu ciążowego może być błędny?
Istnieje kilka sytuacji, w których wynik testu ciążowego może być błędny. Po pierwsze, przy wyborze testu ciążowego należy sprawdzić jego datę przydatności, ponieważ przeterminowany test ciążowy może przekłamać wyniki. Przyczyną fałszywego wyniku testu może być również to, że test został wykonany zbyt wcześnie, należy go zrobić nie prędzej niż po 8 dniach od potencjalnego zapłodnienia. Dodatkowo, źle wykonany test ciążowy, to taki, który jest wykonany tuż po owulacji.
Wytwarza się wówczas hormon podobny do hCG i może on spowodować błędny wynik testu ciążowego. Powodem przekłamanego wyniku testu są również leki antydepresyjne. Jeśli kobieta przyjmuje takie, to test może wykazać ciążę, mimo że wcale jej nie ma. Test ciążowy może kłamać również, gdy kobieta cierpi na chorobę nerek lub tarczycy. Błędny test ciążowy warto potwierdzić również u lekarza. Jeśli nie mamy pewności, warto wykonać badania krwi lub udać się do specjalisty, który potwierdzi ciążę.
Fałszywie dodatni test ciążowy
Warto również pochylić się nad tematem fałszywego testu ciążowego. Zdarza się to bardzo rzadko, ale jednak się zdarza. Błędny wynik testu ciążowego, może być spowodowany jest złym wykonaniem, tym, że jest przeterminowany, lub wykonujemy go w nieodpowiednim czasie, ale jest jeszcze kilka innym powodów, że test ciążowy kłamie.
Fałszywy wynik testu ciążowego, to również skutek zapłodnienia, które nie jest ciążą. Dzieje się tak, w przypadku, kiedy została na przykład zdiagnozowana ciąża pozamaciczna lub ciąża bez zarodka. Ciąża pozamaciczna, to taka, której jajo znalazło swoje miejsce do zagnieżdżenia poza błoną śluzową macicy kobiety. Czyli innymi słowy jest to nieprawidłowe umiejscowienie zapłodnionej komórki jajowej. Ciąża bezzarodkowa natomiast, to taka, która rozwija się bez zarodka w pęcherzyku ciążowym. Jajo płodowe jest puste.
Wówczas ciąża obumiera na wczesnym etapie. Kobieta ma objawy ciąży, ale najczęściej kończy się to samoistnym poronieniem. Poza tym istnieją również sytuacje, gdy pokazuje nam się nieprawidłowy wynik testu ciążowego, ale do zapłodnienia nie doszło. Są to między innymi, zażywanie leków psychotropowych, przeciwpsychotycznych, silnych leków przeciwbólowych, a także leków, które wspierają płodność.
Jak prawidłowo wykonać test ciążowy?
Jeśli spóźnia nam się miesiączka lub zauważamy u siebie typowe objawy ciąży, należy wykonać test ciążowy, aby upewnić się, czy aby na pewno nie spodziewamy się dziecka. Jeśli więc pojawiły się nudności, wymioty, zmęczenie i senność, napotkała nas zmiana apetytu lub nastroju, a także częste oddawanie moczu lub nabrzmiałe piersi, które bolą warto sprawdzić przy użyciu prawidłowego testu, czy nie jesteśmy w ciąży.
Można to sprawdzić w prosty sposób, za pomocą testu, którego użycie jest wręcz banalne. Rozróżnia się dwa rodzaje testu ciążowego strumieniowy i płytkowy. Jest on często wybierany przez kobiety. Ma on kształt prostokąta z dwoma okienkami. Należy nabrać moczu do pojemniczka na mocz, który jest w zestawie, następnie należy położyć test na płaskiej powierzchni i pipetką nanieść kilka kropelek moczu na test.
Należy odczekać kilka minut i na większym okienku pojawi się wynik testu. Innym znanym testem jest test strumieniowy. W celu prawidłowego wykonania testu należy wyjąć test z opakowania, zdjąć nasadkę i trzymając na uchwyt umieścić pod strumieniem moczu końcówkę testu. Następnie należy odczekać kilka minut na wynik testu. Użycie testów ciążowych jest bardzo proste i nie wymaga angażujących czynności.
Szansa na błędy wynik testu jest minimalna…