in

Bieganie na nartach – jak zacząć? Podstawowe techniki, korzyści

Bieganie na nartach to nie tylko piękny sport, ale również popularna forma rekreacji. Jak się do niej przygotować? Jakie korzyści przynosi bieganie na nartach? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 

Jak przygotować się do biegania na nartach?

Chcąc zacząć swoją przygodę z bieganiem na nartach, należy skompletować niezbędny sprzęt. Podstawą oczywiście są narty, kije oraz buty, które dedykowane do uprawiania tej dyscypliny. W przypadku nart istotne jest przede wszystkim to, by długość desek była o 10-15 cm większa od wzrostu ich użytkownika. Kije do biegówek powinny natomiast sięgać długością mniej więcej do barku, co zapewni odpowiedni komfort. Buty muszą być natomiast przede wszystkim wygodne oraz nieprzemakalne. Istotne jest także odpowiednie usztywnienie pięty, łatwość wypinania oraz typ podeszwy. Należy je również dobrać do stylu biegania, ponieważ w przypadku łyżwowego lepiej sprawdzają się buty usztywnione, a w przypadku biegania stylem klasycznym warto postawić na elastyczne buty, które będą umożliwiały swobodne odbicie.

Chcąc biegać na nartach, nie można zapominać również o odpowiednim ubiorze. Strój na narty biegowe powinien bowiem być nie tylko wygodny i wytrzymały, ale chronić również przed zimnem, czy wiatrem oraz dobrze odprowadzać wilgoć. Warto pamiętać także o odpowiednich okularach, a najlepszym wyborem są modele z wymiennymi szkłami. W efekcie w słoneczne dni można używać ciemnych soczewek, a jasne sprawdzają się w trakcie opadów śniegu.

 

Bieganie na nartach dla początkujących – podstawowe techniki

Bieganie na nartach wymaga stosowania odpowiedniej techniki, której nauka zdecydowanie ułatwia poruszanie się w ten sposób. Początkującym zaleca się przede wszystkim technikę klasyczną, czyli kroku naprzemianstronnego. Polega ona na stawianiu jednej stopy przed drugą, co przypomina chodzenie. Umiejąc zachować równowagę, można dołączyć do techniki poślizg, co pozwala zwiększyć tempo biegania na nartach. Istotne w tym przypadku jest właściwe odpychanie się kijkami (ruch lewej nogi połączony z odepchnięciem prawą ręką).

Jak wygląda technika łyżwowa biegania na nartach? Bardzo podobnie jak technika klasyczna, co sprawia, że według wielu osób niemożliwe jest prawidłowe stosowanie jednej z technik bez umiejętności poruszania się drugą. Różnicą w przypadku techniki łyżwowej jest kątowe ustawienie nart w stosunku do kierunku jazdy, co wymaga innej koordynacji ruchowej.

Korzyści z biegania na nartach

Rosnąca popularność biegania na nartach wynika przede wszystkim z korzyści, które uzyskują osoby uprawiające tę dyscyplinę sportu. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim fakt, że bieganie na nartach jest aktywnością, która angażuje wiele różnych mięśni, co pozwala nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale również ukształtować sylwetkę. Przy okazji poprawia się również kondycja, a także koordynacja ruchowa. Bieganie na nartach to wysiłek fizyczny, który pozytywnie wpływa na krążenie krwi w organizmie, co jest efektem przyspieszonego rytmu bicia serca. Obniża także ryzyko chorób cywilizacyjnych, czego przykładem może być chociażby cukrzyca, otyłość, czy choroby układu oddechowego.

Czy na tym kończą się zalety biegania na nartach? Oczywiście, że nie, ponieważ należy wśród nich wymienić również:

  • redukcję stresu – intensywny trening pozwala obniżyć poziom kortyzolu we krwi, czyli hormonu stresu;
  • poprawę nastroju – bieganie na nartach to wysiłek fizyczny, który podnosi poziom endorfin w organizmie;
  • kształtowanie charakteru – pokonywanie własnych słabości oraz przełamywanie różnego rodzaju barier pozwala uzyskać pewność siebie, nauczyć się wytrwałości i systematyczności.

Podsumowując, należy stwierdzić, że bieganie na nartach to aktywność, która przynosi wiele korzyści. Decydując się na nią, należy pamiętać jednak o odpowiednim przygotowaniu oraz właściwej technice, co sprawi, że bieganie na nartach będzie prawdziwą przyjemnością.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
sprzęt barmański

Jaki sprzęt barmański będzie potrzebny w Twoim lokalu gastronomicznym?

Czym zajmuje się chirurgia naczyń?