Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Zadaniami chirurgii naczyniowej są diagnozowanie i operacyjne leczenie chorób związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych i limfatycznych. Problemy związane z układem krążenia pojawiają się zwykle wraz z wiekiem. Kiedy warto udać się do poradni chirurgii naczyniowej?
Jakie czynniki wpływają na choroby układu krążenia?
Nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krążenia objawiają się wraz z wiekiem. Do tego dochodzą też obciążenia genetyczne. Choć na niektóre z czynników ryzyka nie mamy większego wpływu, to te wynikające ze złych nawyków i trybu życia możemy w porę wyeliminować. Z pewnością na nasze żyły i serce niekorzystnie wpływają: zła dieta, stres, siedzący tryb życia, używki czy brak ruchu. Wśród innych czynników ryzyka wyróżnia się także:
- nadwagę,
- otyłość brzuszną,
- nadciśnienie tętnicze,
- wysoki poziom cholesterolu,
- cukrzycę typu 2,
- palenie tytoniu,
- brak aktywności fizycznej,
- nadużywanie alkoholu.
Niestety mimo coraz lepszej diagnostyki i nowoczesnych metod leczenia, u wielu chorych stwierdza się jednoczesne występowanie kilku czynników, co skutkuje rozwojem chorób układu krążenia, w tym szczególnie dotyczy to miażdżycy. Globalne ryzyko sercowo-naczyniowe to określenie obrazujące skalę problemu i ogólnoświatowy zasięg chorób układu krążenia.
Przykładowe choroby leczone dzięki chirurgii naczyniowej to:
- patologiczne przewężenie tętnic i żył,
- zakrzepica i niewydolność żył głębokich,
- przewlekła niewydolność żylna,
- owrzodzenia żylne,
- zator tętnicy płucnej,
- miażdżyca.
Kiedy do chirurga naczyniowego?
Chirurg naczyniowy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem nieprawidłowości w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych oraz schorzeń w obrębie układu limfatycznego. Do tego specjalisty należy zgłosić się w przypadku występowania żylaków i pajączków tworzących się na nogach, w szczególności jeśli na skórze tworzą się sine przebarwienia, które mogą być powodem zmniejszonego przepływu krwi w danym miejscu lub zapalenia żylaków.
Niektóre z tych objawów mogą sugerować rozwijającą się miażdżycę, która może prowadzić do zakrzepicy lub zamknięcia jednej z głównych tętnic. Warto zwrócić na to uwagę i nie odkładać wizyty u specjalisty!
Najbardziej niepokojące objawy sugerujące rozwój miażdżycy to:
- szybkie męczenie się,
- duszności i bóle w klatce piersiowej,
- zawroty głowy i dezorientacja,
- bóle łydek, skurcze, obrzęki nóg i stóp,
- niewydolność nerek,
- podwyższone ciśnienie tętnicze.
Jak diagnozowane są choroby układu krążenia?
Współczesna medycyna dysponuje nowoczesnym sprzętem i metodami diagnostycznymi, które pozwalają na szybkie rozpoznanie schorzeń układu krążenia i wdrożenie skutecznego leczenia. Podstawowym badaniem w diagnostyce chirurgii naczyń jest USG Dopplera, które wykonuje się zarówno w przypadku tętnic szyjnych i kręgowych, jak i kończyn górnych, dolnych oraz tętnic trzewnych. Badanie to daje obraz wydolności przekroju badanych żył oraz tętnic, co pozwala m.in określić, czy u pacjenta nie doszło do zmian miażdżycowych.
Wśród metod diagnostycznych wykorzystywanych podczas rozpoznawania chorób układu krążenia wyróżnia się także:
- tomografię komputerową żył i tętnic,
- arteriografię (obrazuje stan tętnic),
- angioskopię (inwazyjne badanie wnętrza naczyń wieńcowych),
- flebografię (badanie polegające na podaniu do żyły środka cieniującego, tzw. kontrastu umożliwiającego uwidocznienie jej światła),
- limfografię (obrazowa metoda badania układu limfatycznego z użyciem promieni rentgenowskich).
Metody terapii stosowane przez chirurga naczyniowego
Większość schorzeń i chorób układu krążeniowego leczy się metodami nieinwazyjnymi. Obejmują one wdrożenie leczenia farmakologicznego oraz wyeliminowanie czynników szkodliwych dla naszego zdrowia, np. dieta. Farmakologicznie. Wśród metod chirurgicznych, stosowanych głównie w leczeniu żylaków, stosowane są laserowe zabiegi usuwania żylaków metodą EVLT, klasyczne operacje usuwania żylaków i skleroterapie.
W Centrum Lekarskim Alfa badamy i leczymy schorzenia żylne i niedokrwienne
Specjalizujemy się w laserowym usuwaniu żylaków oraz leczeniu takich chorób, jak pajączki naczyniowe czyli popularne usuwanie pajączków, patologiczne przewężenie tętnic i żył, zakrzepica czy niewydolność żył głębokich.
W naszym Oddziale Chirurgii Naczyń w Skoczowie wykonujemy specjalistyczne badania diagnostyczne m.in. USG Doppler, a następnie kierujemy pacjenta na odpowiednie leczenie.
Z naszych usług skorzystali i korzystają Pacjenci z takich miejscowości jak: Katowice, Wisła, Ustroń, Cieszyn, Pszczyna, Goczałkowice, Czechowice -Dziedzice, Żory, Jastrzębie-Zdrój – zapraszamy!