O tym, jak ważna jest profilaktyka w kwestii wykrywania nowotworów, nie trzeba nikomu przypominać. Rak skóry jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Na szczęście wcześnie zdiagnozowany daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Przeczytaj o tym, jak ważne jest badanie znamion w celu wykrycia nowotworu skóry!
Na czym polega badanie znamion?
Dermatoskopia, czyli badanie znamion to całkowicie bezbolesne, szybkie i mało uciążliwe badanie. Trwa od kilku do kilkunastu minut w zależności od ilości badanych zmian skórnych. Lekarz za pomocą dermatoskopu (specjalnego urządzenia z podświetleniem i wielokrotnym powiększeniem) dokładnie ogląda wszelkie znamiona. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu jest w stanie ocenić czy dana zmiana ma charakter złośliwy, czy łagodny. W razie wątpliwości specjalista ustala z pacjentem dalszy plan działania. Badanie znamion w gabinecie to pierwszy, bardzo ważny krok we wczesnym wykrywaniu raka skóry.
Kiedy jest konieczne badanie znamion?
Istnieje grupa osób, która jest szczególnie narażona na występowanie nowotworów. I chociaż rak może spotkać każdego, to w szczególności na profilaktyczne badanie znamion powinny zgłosić się osoby posiadające jasną karnację, piegi oraz inne zmiany barwnikowe. Szczególnie narażone są także osoby, które z racji wykonywanego zawodu wystawione są na długotrwałe działanie promieni słonecznych, korzystają z solarium lub w dzieciństwie uległy poparzeniom słonecznym. Wyjątkowa ostrożność i czujność powinny zachować także osoby, które zauważyły, iż ich znamiona na ciele wraz z biegiem czasu zmieniły swój kształt, kolor lub fakturę – to bezsprzecznie powód, aby udać się do specjalisty na badanie znamion.
Badanie znamion w domu
Tak naprawdę samodzielne badanie (jako pierwszy krok w profilaktyce nowotworu) możemy wykonać w domu. Warto cyklicznie (raz na miesiąc) dokładnie oglądać znamiona i wszelkie zmiany na skórze. Dobrą metodą jest także fotografowanie niepokojących nas zmian – porównując zdjęcia, będziemy mogli dokładniej ocenić czy znamię na przestrzeni czasu uległo przekształceniu. Co szczególnie powinno zwrócić naszą uwagę? Jeżeli znamię ma postrzępione krawędzie, zmieniło kształt lub kolor, szybko narasta lub zaczęło krwawić. W takich przypadkach należy bezwzględnie zgłosić się na badanie znamienia dermatoskopem.
Wyleczenie nowotworu a badanie znamion
Podstawową zasadą powodzenia w leczeniu nowotworów skóry jest wczesna diagnostyka. Im szybciej zgłosimy się do lekarza z podejrzanymi znamionami, tym większa szansa, że późniejsze leczenie będzie skuteczne. Jeśli w twojej rodzinie występowały już wcześniej przypadki nowotworów skóry lub jesteś w grupie podwyższonego ryzyka z powodu innych czynników – powinieneś regularnie wykonywać badanie znamion. Taka krótka wizyta na profesjonalnym badaniu pozwala nierzadko uratować życie wielu pacjentom. Badanie znamion jest szczególnie istotne po sezonie wakacyjnym, kiedy jesteśmy narażeni na działanie szkodliwych promieni UV.