Profilaktyczne zmierzenia poziomu podstawowych hormonów powinno być powtarzane przynajmniej raz w roku. Zazwyczaj jednak decydujemy się na ten krok, gdy pojawią się niepokojące objawy. Skąd wiedzieć, że przyszedł czas na wizytę u lekarza ze specjalnością endokrynologiczną? W przypadku kobiet alarmujące sygnały mogą dotyczyć np. masy ciała, obniżonego samopoczucia, czy problemów z cyklem miesiączkowym.
Nagły wzrost lub spadek wagi
Nietypowe wahania masy ciała są charakterystyczne dla zaburzeń tarczycy. U osób, u których występuje niedobór hormonów tarczycy, a więc tyroksyny i trójjodotyroniny, może dochodzić do nagłego i nieuzasadnionego dietą wzrostu masy ciała. Wówczas kwasy tłuszczowe nie rozkładają się prawidłowo i są magazynowane w tkance tłuszczowej. Tyciu sprzyja również charakterystyczna dla zaburzeń tarczycy senność i zmęczenie. W niedoczynności tarczycy osłabienie metabolizmu może sięgnąć nawet 30%. Wahania wagi są charakterystyczne nie tylko dla niedoczynności tarczycy, ale także dla choroby Hashimoto i nadczynności. W diagnostyce kluczowe jest oznaczenie poziomu TSH, FT3 i FT4 we krwi. Wczesna konsultacja z endokrynologiem i wdrożenie odpowiedniego leczenia daje największe szanse na szybki powrót do optymalnej masy ciała.
Trądzik i inne problemy z cerą
W zasadzie każdy trądzik, bez względu na wiek pacjenta, ma podłoże hormonalne. Aby więc skutecznie wykryć jego przyczynę, należy zbadać poziom hormonów. Na konsultację endokrynologiczną często decydują się osoby, których problemy z cerą rozpoczęły się w dorosłym wieku lub u których trądzik nie minął po zakończeniu okresu dojrzewania. To bardzo słuszny krok. Nadprodukcja sebum ma często związek z zaburzoną równowagą hormonów płciowych, zwłaszcza testosteronu i androstendionu. Kolejną grupą hormonów, które mogą wpływać na stan cery są trójjodotyronina, tyroksyna i kalcytonina, których nieprawidłowy poziom może świadczyć o niedoczynności tarczycy.
Nagłe pogorszenie samopoczucia
Jeśli śpimy odpowiednią liczbę godzin i mamy czas na regenerację, uczucie silnego zmęczenia i senności w zasadzie powinno występować jedynie w nielicznych sytuacjach, np. po nieprzespanej nocy albo po ciężkim dniu pracy. Zdarza się jednak, że stan znużenia nie opuszcza nas nawet przez cały dzień i nie wynika ze stylu życia. Wówczas zdecydowanie warto skonsultować się z endokrynologiem i sprawdzić, czy przyczyna nie tkwi w nieprawidłowym poziomie hormonów. Nadmierne zmęczenie może wynikać np. z obniżonego poziomu hormonów tarczycy.
Jeśli dostrzegasz u siebie któryś z wymienionych objawów, zdecydowanie warto skonsultować je z endokrynologiem. Możesz to zrobić np. w warszawskim Centrum Medycznym Babka Medica, specjalizującym się w leczeniu kobiet.