Aplikacja do biegania co prawda nie potrenuje za Ciebie, ale i tak warto mieć jedną w swoim smartfonie, by znacznie ułatwić sobie biegowy styl życia. W jaki sposób prosty program przysłuży się Twojemu treningowi? Te 5 problemów pójdzie w zapomnienie raz na zawsze. Przeczytaj i pobierz!
Problem nr 1 – planowanie treningów
Jak się zabrać za bieganie? Ile biegać, jak szybko, jak często? Jak się rozgrzać i schłodzić? Już nie musisz tego planować samodzielnie – zrobi to za Ciebie dobra aplikacja do biegania. Wszystko czarno na białym – nic tylko realizować!
Aplikacje do biegania oferują wachlarz planów treningowych dostosowanych do różnych poziomów zaawansowania i celów. Możesz wybrać taki plan, który odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom, a nawet przygotuje Cię pod zawody na konkretnym dystansie. Program wszystko Ci podyktuje od początku, do końca jednostki treningowej.
Problem nr 2 – kontrola tempa
Aplikacja do biegania kontroluje tempo na każdym odcinku trasy. Wyświetla, z jakim tempem biegniesz aktualnie, z jakim przebiegłeś poprzedni kilometr, a nawet sygnalizuje głosowo, że należy przyspieszyć bądź zwolnić. To przekłada się na efektywność, bezpieczeństwo i przyjemność z treningu.
Zbyt szybkie bieganie, szczególnie na początku, może prowadzić do kontuzji. Kontrola tempa pozwala na stopniowe zwiększanie obciążenia i zapobiega przeciążeniom. Ponadto biegnięcie w zbyt szybkim tempie jest szalenie męczące, a przez to zniechęcające – kolka i zadyszka murowane. Utrzymanie odpowiedniego tempa pozwala na dłuższy i przyjemniejszy bieg.
Niektóre aplikacje oferują funkcję wirtualnego trenera, który podaje wskazówki dotyczące tempa w czasie rzeczywistym. Możesz ustawić strefy tempa (np. łatwy bieg, tempo maratońskie) i aplikacja będzie informować Cię, gdy wyjdziesz poza daną strefę.
Problem nr 3 – zauważanie progresu i przełamywanie blokad
Progres w bieganiu to fundamentalne źródło motywacji. Dzięki programom możesz śledzić swoje postępy oraz pokonasz zastój formy. W skrócie – będziesz coraz lepszy – i będziesz miał to potwierdzone liczbami.
Aplikacja do biegania nie tylko rejestruje pokonany dystans i tempo każdego biegu, ale także pozwala na:
- Porównywanie wyników: Możesz porównać swoje biegi na różnych dystansach, trasach i w różnych warunkach pogodowych. Programy zapisują jednostki treningowe na przestrzeni długiego czasu.
- Ustalanie rekordów: Apka śledzi Twoje rekordy życiowe na różnych dystansach, dzięki czemu obserwujesz, jak w bieganiu idzie Ci coraz lepiej.
- Analizowanie szczegółów: Program pokazuje jak tempo biegu zmienia się w czasie treningu, co pozwala identyfikować obszary wymagające poprawy.
- Optymalne dostosowywanie treningów bez przygotowania trenerskiego: Monitoring pomoże Ci w doborze planu treningowego, który pomoże Ci osiągnąć cele.
Brak widocznych postępów może prowadzić do frustracji i braku satysfakcji z biegania. Z kolei bez odpowiedniej analizy danych treningowych, biegacz może tkwić w stagnacji w nieskończoność – aplikacja będzie wiedziała, kiedy trzeba coś zmienić w planie treningowym, żeby pójść z forma dalej.
Problem nr 4 – brak motywacji
Jednym z największych wyzwań w bieganiu jest utrzymanie motywacji. Aplikacje do biegania mogą pomóc Ci w tym na kilka sposobów:
- W aplikacji możesz wyznaczyć sobie cele biegowe, takie jak przebiegnięcie określonego dystansu w danym czasie lub udział w zawodach. Aplikacja będzie śledzić Twoje postępy i motywować Cię do ich osiągnięcia. Gdy masz konkretny cel na dany trening, łatwiej zmobilizować się do wypełnienia go.
- Wiele aplikacji oferuje wirtualne wyzwania, w których możesz rywalizować z innymi biegaczami z całego świata. To świetny sposób na podniesienie motywacji i porównanie swoich postępów z innymi.
- Niektóre aplikacje umożliwiają znajomym śledzenie Twoich postępów na żywo. To dodatkowa motywacja, gdy wiesz, że ktoś kibicuje Ci z boku.
- Poza tym w aplikacjach funkcjonują całe społeczności biegaczy o globalnym zasięgu, gdzie można dzielić się wynikami oraz wchodzić w dyskusje.
- Aplikacja wyświetla przypomnienia o nadchodzących treningach oraz rejestruje treningową passę. Niechętnie przerwiesz ciąg treningów!
- Nagrody za osiągnięcia: Niektóre aplikacje oferują nagrody za osiągnięcie celów, np. wirtualne medale lub zniżki na produkty sportowe.
Problem nr 5 – bezpieczeństwo na trasie
Udostępnianie lokalizacji wybranej osobie, sygnały alarmowe, rysowanie map – dzięki różnorodnym zabezpieczeniom, z włączoną aplikacją na treningu nie stanie Ci się nic złego. Skonfiguruj funkcje bezpieczeństwa jeszcze przed pierwszym treningiem z aplikacją. Korzystaj z nich za każdym razem, zwłaszcza jeśli biegasz samotnie, po zmroku, poza miastem.
Przekonaliśmy Cię, że aplikację do biegania warto mieć? Wejdź na swój sklep z aplikacjami i wybierz którąś z dobrze ocenianych – Strava, MapMyRun, Adidas Running a może jeszcze coś innego? Wśród darmowych wersji z pewnością znajdziesz coś w sam raz dla siebie. Możesz biegać z samą aplikacją bardzo długo. Posłuży Ci, dopóki nie zdecydujesz się na zakup biegowego zegarka z pulsometrem, dającego jeszcze więcej możliwości.