in

Zabiegi usuwania żylaków – na co warto się zdecydować?

Żylaki na kończynach dolnych to dla wielu osób poważny problem, który nie tylko jest estetyczny, ale również zdrowotny. Obecnie do wyboru jest pełna paleta zabiegów usuwania żylaków. Kiedy warto się na nie zdecydować i co wybrać?

Dlaczego warto stosować rajstopy przeciwżylakowe?

Żylaki są częstym problemem kobiet w ciąży oraz osób, które stoją lub chodzą przez długi czas. Rajstopy uciskowe to rodzaj odzieży, która pomaga zapobiegać powstawaniu żylaków. Rajstopy uciskowe nie tylko zapobiegają powstawaniu żylaków, ale także poprawiają krążenie krwi.

Żylaki pojawiają się, gdy następuje wzrost ciśnienia żylnego, a zastawki w nodze nie działają prawidłowo. Kiedy tak się dzieje, krew gromadzi się w nogach i powoduje powstawanie żylaków. Rajstopy uciskowe działają poprzez wspieranie mięśni łydek, co zmniejsza ciśnienie żylne. Pozwala to na łatwiejszy przepływ krwi przez organizm i zmniejsza ryzyko rozwoju żylaków.

Kiedy warto zdecydować się na usuwanie żylaków?

Żylaki mogą być leczone wieloma metodami, na przykład z użyciem leków, wyrobów kompresyjnych. Warto też wziąć pod uwagę leczenie zabiegowe, które w niektórych przypadkach jest najlepszym wyborem.

Usuwanie żylaków prowadzone jest z celów estetycznych, by pozbyć się nieestetycznych zmian na kończynach, ale też zapobiega poważnym chorobom jak zakrzepica, owrzodzenia. Warto więc je wykonać, gdy pojawiają się ku temu wskazania.

Wielu pacjentów zastanawia się też nad tym, czy operacja żylaków jest bezpieczna, by nie ryzykować zdrowiem. Obecnie prowadzone zabiegi cechują się wysoką efektywnością oraz stopniem bezpieczeństwa, dlatego nie trzeba obawiać się ryzyka.

Metody usuwania żylaków – inwazyjne i nieinwazyjne

Żylaki mogą być usuwane za pomocą różnych technik – inwazyjnych i nieinwazyjnych. Na czym polega operacyjne usuwanie żylaków?

– Stripping – jest to najbardziej inwazyjny zabieg usuwania żylaków, którego celem jest wycięcie żyły odpiszczelowej razem z żylakami. Po zabiegu pozostają niewielkie blizny w pachwinie i na nogach.
– Miniflebektomia – zabieg chirurgicznego usuwania żył, jednak o mniejszej inwazyjności niż stripping.
– Skleroterapia – do żył podawany jest preparat pozwalający na ich zamknięcie. Zabieg ten nie jest inwazyjny. Stosowany jest przede wszystkim przy małych żylakach.
– Usuwanie żylaków metodą RF – polega na ich usunięciu za pomocą fal radiowych przez proces określany jako ablacja termiczna. To nowoczesny, małoinwazyjny zabieg, który dzisiaj zyskuje na popularności.
– Laserowe leczenie żylaków – również jest to zabieg o niskiej inwazyjności, który polega na umieszczeniu w żyle światłowodu, jego obkurczeniu i jej zamknięciu.

Dobór właściwej metody leczenia żylaków powinien być uzgodniony ze specjalistą. Uwzględni on przeciwwskazania i wskazania, by dobrać najlepszą metodę usuwania zmian.

Zalecenia po wykonaniu zabiegu usunięcia żylaków

Właściwe postępowanie po zabiegu usunięcia żylaków zmniejsza ryzyko powikłań i nawrotów schorzenia.

Po usunięciu zmian stosowana jest pończocha po operacji żylaków, która spełnia funkcję opatrunku uciskowego. Należy też unikać forsownych ćwiczeń, długotrwałego stania, a także umiarkowanie się ruszać.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
medyk

Fartuchy medyczne – modne fasony i wzory dla kobiet

Jak wybrać dobrego dentystę?