in

Metoda BLW – na czym polega i czy warto ją zastosować?

Czy warto stosować alternatywne metody karmienia niemowląt? Na pewno rodzice mają obecnie dostęp do różnych scenariuszy działania w tym temacie i to zresztą bardzo dobrze. Można przetestować różne metody i zdecydować, co najbardziej nam odpowiada. Trzeba też kierować się rekomendacjami.

Za co tak cenimy innowacyjne metody karmienia?

Z pewnością, jeżeli chodzi o różne metody karmienia, to będziemy kierowali się tutaj bardzo różnymi motywami. Są osoby, które po prostu naśladują innych rodziców i w ciemno poddają się metodom, które są opisywane na przykład w internecie lub też po prostu usłyszymy o jakimś sposobie od znajomych. Są jednak także racjonalnie działający opiekunowie, którzy będą bardzo skrupulatnie analizować innowacyjne metody i opierać się tylko i wyłącznie na badaniach naukowych. A te ostatnie coraz częściej dowodzą, że metoda BLW sprawdza się w praktyce doskonale. O co tu jednak tak naprawdę chodzi? Jest to skrót od wyrażenia z języka angielskiego – Baby-led Weaning. Chodzi tu mniej więcej o sposób jedzenia wszystkimi zmysłami. W konsekwencji dziecko samo będzie decydować o tym, kiedy chce jeść i jak zje posiłek. Pozostawia się tutaj więc bobasowi wolny wybór. Jednocześnie też należy pamiętać o zachowaniu umiaru bez względu na to, z jak bardzo innowacyjnymi metodami będziemy mieli do czynienia. W konsekwencji więc wprowadza się tutaj do diety różnorodne pokarmy, a jednocześnie zachowuje się podstawową i bazową formę karmienia mlekiem. Co ma taka metoda na celu? Jak łatwo się domyślić, taki sposób konsumpcji zapewnia dziecku bardzo dużą różnorodność jedzenia. Dziecko zaczyna się orientować w tym, że posiłki mają różną formę i są bardzo zróżnicowane. Jednocześnie też dziecko przygotowuje się do jedzenia samodzielnego. Poza tym jedzenie tu ma także formę zabawy.

Czy krzesełko do karmienia jest rzeczywiście potrzebne?

Często też jak się okazuje, niestety wielu rodziców zaczyna się zastanawiać nad tym, czy zawsze rzeczywiście dziecko powinno być usadowione w krzesełku? Należy jednak bezwzględnie zauważyć, że jest to rekomendacja wszystkich pediatrów i specjalistów od żywienia. Szczególnie też w takiej pozycji konsumpcja będzie bardzo wygodna i optymalna, jeśli chodzi o opisywaną metodę. To właśnie w krzesełku dziecko jest najlepiej zabezpieczone i nie obawiamy się, że nagle spadnie. Oczywiście trzeba także w odpowiedni sposób wybrać tego typu akcesoria tak, aby były dopasowane wysokością. Teraz naturalnie jest dużo takich produktów dostępnych w sklepach internetowych, a więc dopasujemy takie krzesełko do karmienia, dzięki któremu swobodnie będzie można zastosować metodę BLW.

W wygodnej pozycji dziecko będzie mogło swobodnie uczyć się jeść najróżniejsze produkty stałe. Mogą to być więc warzywa surowe, ale także gotowane no i oczywiście owoce, makaron i kasze. Metoda ta przewiduje także odchodzenie od tradycyjnych rozwiązań takich jak podawanie jedzenia w postaci papki. Zwolennicy tego sposobu wychodzą z założenia, że jedzenie powinno być podawane w formie naturalnej. W ten sposób dziecko zapoznaje się z kształtem owoców i warzyw no i właśnie pokarmami o zróżnicowanej konsystencji.

Metoda jedzenia, która uczy także socjalizacji?

Warto też trzeba zwrócić uwagę na inny aspekt zastosowania takiej metody. Dzięki niej, gdy wykorzystujemy na przykład krzesełko do karmienia, które jest ustawione na odpowiedniej pozycji i przysunięte do stołu, to wówczas dziecko ma szansę uczenia się tego, że jedzenie spożywa się razem z innymi domownikami przy stole. W ten sposób dziecko ma szansę obserwować innych członków rodziny no i stara się ich naśladować.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
odżywianie

Sposób odżywiania się wpływa na zdrowie i samopoczucie

Jakie suplementy diety polecane są początkującym biegaczom? Sprawdzamy!