Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Lubrykanty nie są wyłącznie sposobem na zapewnienie nawilżenia podczas stosunku seksualnego. Preparaty te są powszechnie wykorzystywane w gabinecie ginekologicznym. Zaaplikowane na narzędzia medyczne, takie jak wziernik czy głowica USG, umożliwiają swobodne operowanie w pochwie lub odbytnicy bez wywoływania dyskomfortu u pacjentki.
Czym jest lubrykant i do czego służy?
Lubrykant jest substancją nawilżającą o żelowej konsystencji. Jego rolą jest nawilżanie wejścia do pochwy lub odbytu. Dzięki temu operowanie narzędziami ginekologicznymi przez lekarza jest nie tylko płynniejsze, ale również nie wywołuje u pacjentki dyskomfortu. Dzięki lubrykantowi wsuwanie głowicy USG czy wziernika do pochwy nie wywołuje uczucia bolesnego szurania, czy naciągania tkanek doprowadzającego do powstania podrażnień.
Substancje nawilżające są stosunkowo często wykorzystywane przez partnerów seksualnych w celu poprawy nawilżenia sfer intymnych i zredukowania bólu w czasie stosunku. W gabinecie ginekologicznym dzięki wykorzystaniu lubrykanta zredukowane zostaje ryzyko, że operowanie narzędziami lekarskimi wywoła podrażnienia i stany zapalne. Dzięki temu nie powstają obawy, że w przyszłości kobieta będzie unikać wizyt w gabinecie ginekologicznym w obawie przed bólem. Jak się okazuje, zastosowanie lubrykanta sprawia, że aż 34% pacjentek przestaje odczuwać dyskomfort podczas diagnostyki.
Warto również zaznaczyć, że zastosowanie żelowego preparatu tworzy między skórą lub błonami śluzowymi śliską warstwę, co ułatwia operowania akcesoriami medycznymi. Dzięki temu lekarz może dokładnie przeanalizować wygląd badanych struktur, co wpływa na jakość diagnostyki i właściwy dobór metod terapeutycznych.
Jaki rodzaj lubrykanta jest odpowiedni dla gabinetu ginekologicznego?
Lubrykanty, które lekarz może zastosować przy wykonywanych badaniach, różnią się przede wszystkim składem. Są to:
- żele na bazie wody,
- żele silikonowe,
- żele olejowe.
Najczęściej w gabinecie ginekologicznym wykorzystywane są żele na bazie wody. Wynika to z ich pH, które jest zbliżone do tego charakteryzującego kobiecą pochwę (pH 3,6–4,5) oraz braku w składzie aldehydu mrówkowego, soli, barwników i aromatów, które mogłyby wywołać reakcję alergiczną. Dzięki temu nawet pacjentki szczególnie wrażliwe i ze słonością do reakcji alergicznych mogą być badane narzędziami po zaaplikowaniu na ich powierzchnię lubrykanta.
Niestety nie zawsze żele na bazie wody są wygodne w zastosowaniu. Są mało wydajne i szybko wysychają. Przez to w czasie dłuższych badań lekarz musi kilkakrotnie aplikować na powierzchnię narzędzi żel, aby ułatwić sobie operowanie nimi i nie dostarczać pacjentce dyskomfortu.
W takim przypadku ginekolog może zdecydować się na skorzystanie z lubrykanta silikonowego lub olejowego. Dzięki gęstej konsystencji nie wchłaniają się zbyt szybko, co pozwala przeprowadzić badanie bez przerwy na ponowną aplikację żelu. Niestety preparaty o takim składzie mogą zabrudzić odzież, jeśli po diagnostyce nie zostaną dokładnie wytarte. Ponadto mają potencjał alergizujący oraz mogą doprowadzić do powstania bolesnych zaczerwienień po dłuższym kontakcie z tkanką. W przypadku lubrykanta na bazie oleju istnieje również ryzyko uszkodzenia osłony głowicy. Dlatego też ginekolodzy wybierają tego typu żele tylko w szczególnych przypadkach.
Lubrykanty w saszetkach czy zbiorczym opakowaniu – które wybrać?
Substancje nawilżające różnią się nie tylko składem, ale też wielkością opakowań, w jakich są dystrybuowane. To, po które z nich zdecyduje się sięgnąć ginekolog, zwykle podyktowane jest wielkością gabinetu, w jakim pracuje. W niewielkich placówkach medycznych, a także podczas wykonywania zabiegów wymagających sterylności stosowanego lubrykanta, lepszym wyborem będzie żel w saszetkach.
W większych klinikach, które każdego dnia odwiedza duża liczba pacjentek, bardziej odpowiednie z praktycznego i ekonomicznego punktu widzenia (o ile wewnętrzne procedury nie stanowią inaczej) są opakowania zbiorcze (zwykle o pojemności 250 ml). Nie ma wówczas ryzyka, że zawartość opakowana nie zostanie zużyta przed upływem terminu ważności, generując dodatkowe koszty w placówce.
Źródła:
- D. A. Hill, G. Lamvu, Wpływ żelu nawilżającego na komfort pacjentek w trakcie wziernikowania pochwy, „Obstetrics & Gynecology” 2012, vol. 119, nr 2, s. 227–231.
- R. Dębski, P. B. Heczko i in., Opinia Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotycząca stosowania preparatów inVag®, prOVag® i prOVag żel® w ginekologii i położnictwie, „Ginekologia Polska” 2012, nr 83, s. 233–236.