rower mtb
in

Jaki rower górski (MTB) wybrać?

Miłośnicy jazdy po nierównych i niełatwych terenach zazwyczaj rozglądają się za rowerami górskimi. Ci natomiast, którzy chcą dopiero rozpocząć przygodę z jazdą na rowerze górskim, powinni zapoznać się choćby z teorią na temat tego, jaki rower górski wybrać oraz jak dobrać go odpowiednio do swojego wzrostu. Otóż rower górski MTB, to nie zawsze łatwy wybór. Jak wybrać dobry rower do jazdy po wymagającym terenie i czym powinien się on charakteryzować?

Cechy dobrego roweru górskiego – jaki powinien być rower MTB?

Rower MTB oznacza dokładnie Mountain Terrain Bike, czyli rower służący do jazdy po terenach górskich. Z racji wytrzymałości oraz uniwersalności, jest to jeden z najbardziej popularnych rodzajów rowerów w Polsce. Różnią się od zwykłych rowerów miejskich i crossów. Ich główne cechy to:

  • wzmocniona rama,
  • prześwit pod pedałami,
  • gięta i prosta kierownica,
  • solidne, najczęściej tarczowe hamulce,
  • przednia amortyzacja,
  • koła mają zazwyczaj około 26 -29 cali,
  • ważą około 7-9kg,
  • ważne są również przerzutki, które stosuje się w układzie zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Rower górski jest pojazdem zaprojektowanym po to, by można było jeździć nim po trudnym terenie. A miłośników jazdy po tego rodzaju ścieżkach jest wielu, ponieważ są one satysfakcjonujące, ciekawe i wymagające. Rowerem górskim męskim lub rowerem górskim damskim najlepiej jeździć po drogach leśnych, górach, lasach oraz torach przeszkód, aby wykorzystywać potencjał modelu górskiego.

Ważne elementy wyposażenia roweru górskiego MTB

Porządny rower górski męski powinien być wyposażony w dobre hamulce. Obecnie produkowane i polecane są zwłaszcza tarczowe hamulce, lecz warto również zwrócić uwagę na wygodne siodełko oraz materiał, z którego zbudowana jest rama. Nie powinna ona sprawiać, że rower będzie bardzo ciężki. Przy zakupie roweru męskiego MTB nie zapominajmy o bezpieczeństwie i zaopatrzmy się w kaski rowerowe i pompki rowerowe. Są to niezbędne atrybuty każdego rowerzysty. Kask chroni głowę, co może być szczególnie istotne podczas jazdy na wyboistych terenach.

Rower górski MTB, a wzrost rowerzysty

Dobór roweru górskiego do wzrostu jest bardzo ważny, ponieważ ma to swoje konsekwencje w użytkowaniu roweru. Jak dobrać rower górski MTB do wzrostu? Można to zrobić w kilku krokach. Najpierw stajemy boso przy ścianie i mierzymy
odległość między podłożem a kroczem. Następnie wynik naszego mierzenia, należy pomnożyć przez 0,57. Tak otrzymaną wartość dzielimy przez 2,54 po to, by uzyskać liczbę w calach. To oczywiście tylko ogólne wartości, ponieważ przy doborze należy brać jeszcze pod uwagę długość roweru i styl jazdy. Ważne jest, by podczas korzystania z roweru zachować prawidłową postawę. Wówczas jazda będzie dużo wygodniejsza i komfortowa.

Jazda na rowerze górskim MTB pozwala na oglądanie malowniczych krajobrazów i jest bardzo atrakcyjnym sportem. Do pierwszej wyprawy w góry warto się dobrze przygotować i wyposażyć w odpowiedni rower MTB, kask, pompkę do roweru. Przyda się również dobra kondycja i wytrenowana technika jazdy. Wówczas wyprawa będzie prawdziwą, ekscytującą przygodą.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Suplementy diety podczas walki o wymarzoną sylwetkę – co warto o nich wiedzieć?

Jak zwiększyć bezpieczeństwo jazdy na rowerze, a przy tym zyskać ciekawy dizajn?