jak złagodzić bóle menstruacyjne
in

Jak złagodzić bóle menstruacyjne i przetrwać okres?

Menstruacja to trudny czas dla większości kobiet. Wiąże się ona nie tylko z dyskomfortem psychicznym czy zmianami nastroju, ale również z bólem, który może przybierać różne formy. W jaki sposób można złagodzić bóle menstruacyjne, a tym samym przetrwać okres?

 

Gdy boli nie tylko podbrzusze

Bóle miesiączkowe, występujące w podbrzuszu, spowodowane są skurczami macicy, która w ten sposób pozbywa się zbędnego, nagromadzonego nabłonka. Krwawienie miesięczne jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym, natomiast ból towarzyszący miesiączce nie stanowi powodu do niepokoju, jeśli oczywiście nie utrudnia zanadto codziennego funkcjonowania. Bóle miesiączkowe mogą występować nie tylko w podbrzuszu, bowiem często promieniują także w okolicę lędźwiową pleców. U niektórych kobiet występuje dodatkowo migrena okresowa, która przejawia się silnymi bólami głowy, występującymi najczęściej już na dzień lub dwa przed miesiączką. Jej powodem jest spadek poziomu estrogenów, jaki ma miejsce bezpośrednio przed rozpoczęciem krwawienia. Migrena okresowa to nie zwyczajny ból głowy, gdyż często towarzyszą jej także nudności, wymioty, a nawet omdlenia.

 

Jak poradzić sobie z bólem menstruacyjnym?

Bóle głowy czy bolące podbrzusze to dolegliwości, które kobiety odczuwają najmocniej w pierwszych dniach miesiączki. Dodatkowo może towarzyszyć im:

  • biegunka,
  • nudności,
  • senność,
  • niekontrolowana zmiana nastroju,
  • poczucie ogólnego rozbicia.

W przypadku, gdy okres nie jest zbyt obfity, kobieta może posiłkować się ciepłymi okładami w okolicach podbrzusza. Ważne, aby nie przykładać do ciała gorącego termoforu, gdyż może to nasilać krwawienie. Pomocne mogą okazać się również napary z ziół, na przykład z:

  • melisy (działa ona nie tylko kojąco, ale i uspokajająco),
  • mięty,
  • rumianku,
  • nagietka.

Wielu kobietom pomaga również umiarkowana aktywność fizyczna, dzięki której ból miesiączkowy staje się znośniejszy. Ruch pozwala bowiem dotlenić organizm i obniżyć napięcie mięśniowe. Jeśli jednak kobiecie towarzyszy duży, niepozwalający ruszać się z łóżka ból, to dobrym rozwiązaniem będzie relaks i odpoczynek. Hormony stresu, takie jak adrenalina i kortyzol mogą wzmagać uczucie bólu, dlatego też lepiej unikać stresujących sytuacji i nieco się odprężyć. Ważną rolę w podczas miesiączki odgrywa lekkostrawna dieta. Kobiety powinny spożywać dużo wapnia, który pomaga złagodzić skurcze macicy. Należy natomiast unikać potraw wzdymających, które powodują uczucie dyskomfortu w żołądku i jelitach. Warto na czas menstruacji zrezygnować z alkoholu oraz produktów, zawierających dużą ilość soli. Przyczynia się ona do zatrzymania wody w organizmie. W razie potrzeby można sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, jednak należy przyjmować je w jak najmniejszych, niezbędnych dawkach.

 

Kiedy warto udać się do lekarza?

Bolesna miesiączka zwykle nie jest powodem, dla którego kobieta odwiedza lekarza ginekologa. Niemniej jednak warto się do niego udać, jeśli ból staje się trudny do zniesienia, a tradycyjne metody jego łagodzenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Lekarz przeprowadzi szczegółową diagnostykę i zaproponuje dalsze postępowanie. Może ono dotyczyć tego, jak złagodzić ból miesiączkowy w konkretnym przypadku bądź też leczenia, jakie trzeba będzie wdrożyć. Bolesne miesiączki mogą być objawem takich chorób, jak endometrioza, mięśniaki macicy, zespół policystycznych jajników. Mogą również wynikać z zaburzenia pracy gospodarki hormonalnej, dlatego też ostateczną decyzję, dotyczącą dalszego postępowania podejmuje lekarz w porozumieniu z pacjentką.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Co jest przyczyną krwotoków z nosa i jak można je leczyć?

Przeszczep włosów – realne koszty i ryzyka