jak leczyć hemoroidy
in

Jak leczyć hemoroidy?

Hemoroidy, a zwłaszcza hemoroidy wewnętrzne, to dość wstydliwa przypadłość – dotyczy ona bowiem odbytu. Najprościej mówiąc, są to przerośnięte guzki wypełnione krwią, znajdujące się przy ujściu układu pokarmowego. W przypadku hemoroidów wewnętrznych guzki te są zlokalizowane głębiej – można je wyczuć podczas badania per rectum. To schorzenie dość bolesne i uciążliwe.

Jak poznać, że dokuczają nam hemoroidy?

Przede wszystkim pierwszym sygnałem, który powinien nas zaalarmować, jest ból w okolicach odbytu – przybiera on na sile, kiedy siedzimy. Może on przybierać także formę pieczenia. Istnieją również inne, charakterystyczne objawy hemoroidów. Są to najczęściej:

  • krwawienie podczas oddawania kału (ma to związek z pękającymi guzkami),
  • powstawanie charakterystycznej wydzieliny w bolącym miejscu,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia (to przez obecność uciskających guzków).

Cierpiący na to schorzenie uskarżają się wreszcie na złe samopoczucie.

Przyczyny powstawania hemoroidów

Hemoroidy to bardzo męcząca dolegliwość, zwłaszcza jeśli praktykujemy siedzący tryb życia. Jest to zresztą również główna przyczyna powstawania żylaków odbytu. Do tego dochodzi otyłość, brak ruchu, a także niewłaściwa dieta i niedostateczne nawodnienie organizmu. I właśnie z tymi czynnikami związane jest leczenie hemoroidów.

Dieta a hemoroidy

Lekarze zalecają pacjentom więcej ruchu, a także bardziej zbilansowaną dietę, bogatą przede wszystkim w błonnik. Znajdziemy go głównie w owocach i warzywach, pestkach dyni, ziarnach słonecznika, w otrębach, w pełnoziarnistej mące, a także w suszonych owocach: figach, morelach, śliwkach. W tak skomponowanej diecie nie może być miejsca na alkohol, herbatę, kawę czy ostre przyprawy, które tylko sprzyjają nasileniu się niepożądanych objawów. Wraz z dietą oraz zmianą trybu życia na ratunek przychodzą zioła: wiele osób praktykuje tak zwane nasiadówki – zabieganie hemoroidom poprzez napary z szałwii czy rumianków. Więcej na temat hemoroidów znajdziesz tutaj: https://medycyna360.pl/hemoroidy-jak-przebiega-choroba-i-leczenie/

Jak leczyć hemoroidy

Popularne są również produkty apteczne: wszelkiego rodzaju czopki i maści łagodzące ból i swędzenie. Należy wspomnieć, że są to metody skuteczne w początkowej fazie chorzenia. Nie należy również korzystać o należytej higienie miejsc intymnych. Częste mycie odbytu delikatnymi środkami nawilżającymi a także noszenie przewiewnej bielizny powinno znacznie pomóc wyeliminować problem. Niestety często, jeśli pomimo wcześniej wspomnianych działań problem hemoroidów nie znika, a wręcz się nasila, potrzebne są zdecydowane działania.

Kiedy odwiedzić lekarza?

Oczywiście nigdy nie należy tego problemu bagatelizować – jak najbardziej wskazane jest pójście do lekarza. Ten może przepisać odpowiednio dobrane antybiotyki, a w skrajnych przypadkach zlecić zabieg chirurgiczny. Jak widać leczenie hemoroidów może przebiegać na wiele różnych sposobów – począwszy od zmiany trybu życia i sposobu żywienia, skończywszy na wizycie w szpitalu, na stole operacyjnym. Dlatego tak istotne jest, aby w przypadku pojawiających się objawów reagować szybko i nie odkładać problemu na później. I mimo że żylaki odbytu możemy wyeliminować we własnym zakresie, uciekając się do domowych rozwiązań, zawsze poleca się wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, który będzie w stanie profesjonalnie skoordynować skuteczne działania. W przeciwnym wypadku ryzykujemy pogłębieniem się problemu i wspomnianym już zabiegiem chirurgicznym. Zobacz film o leczeniu hemoroidów: https://youtu.be/Nh0V-y2P35U

Profilaktyka

Jak zawsze dietetycy oraz medycy apelują o działania prewencyjne w myśl zasady, że łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Jeśli chcemy uniknąć kłopotliwego problemu, jakim są niewątpliwie żylaki wewnętrzne, powinniśmy przede wszystkim zrewidować nasz dotychczasowy tryb życia. Jak zostało już wspomniane, w przypadku pracy w trybie siedzącym zaleca się minimum 30 minut spacerów dziennie. Naszemu zdrowiu nie sprzyjają także jedzone w pośpiechu byle jakie potrawy, zalewane hektolitrami kawy czy herbaty. Jak to często bywa, kluczem do zdrowia jest zbilansowana dieta bogata w różne składniki odżywcze, a także zrównoważony tryb życia, w którym znajdziemy czas na niezbędną aktywność fizyczną. Stosując się do powyższych zasad, możemy być pewni, że unikniemy problemu hemoroidów.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Szwy rozpuszczalne – jak długo czekać i kiedy uważać?

Suplementy diety podczas walki o wymarzoną sylwetkę – co warto o nich wiedzieć?