in

Dezodorant a antyperspirant – różnice

Nazwy dezodorant i antyperspirant często bywają używane zamiennie, jednak warto mieć świadomość, że są to dwa, zupełnie różne produkty. Choć aplikuje się je w to samo miejsce, sposób działania jest całkiem inny. Dezodorantów i antyperspirantów używamy nie tylko latem, zatem dobrze wiedzieć, czym się między sobą różnią.

Dezodorant a antyperspirant – różnice

Dezodoranty to produkty przeznaczone dla osób, które nie pocą się zbyt intensywnie. Ponadto, powinni z niego korzystać wyłącznie ci, których zapach potu nie jest bardzo nieprzyjemny. Zadaniem dezodorantu jest bowiem maskowanie woni potu, głównie dzięki zawartości substancji antybakteryjnych oraz zapachowych. Niemniej jednak nie hamują one naturalnego procesu pocenia się, a nuty zapachowe nie są na tyle intensywne, aby poradzić sobie z naprawdę uporczywym aromatem potu. Tymczasem zadanie antyperspirantu jest blokowanie wydzielania potu. Regulują intensywność pocenia dzięki zawartości substancji, które pod wpływem ciepła i wilgoci zwężają pory skóry. Kosmetyk ten działa, dopóki nie zostanie zmyty ze skóry, zatem może chronić przed potem nawet przez cały dzień. Warto pamiętać, że antyperspiranty, tak jak dezodoranty, zawierają substancje antybakteryjne oraz zapachowe, dzięki czemu wydzielają przyjemną dla nozdrzy woń.

Dezodorant czy antyperspirant – jaki kosmetyk wybrać?

Wybór pomiędzy dezodorantem a antyperspirantem jest stosunkowo prosty. Osoby, które na co dzień pocą się intensywnie, powinny wybrać dla siebie antyperspirant. Tymczasem w przypadku, gdy zarówno ilość, jak i zapach naszego potu kształtują się na umiarkowanym poziomie, wystarczający okazuje się dezodorant. Po antyperspiranty bardzo często sięgają sportowcy bądź osoby, które lubią aktywny tryb życia. Nawet jeśli na co dzień nie pocą się intensywnie, to przy większym wysiłku dezodorant może nie poradzić sobie z ilością i zapachem potu. Błędem jest natomiast używanie zarówno antyperspirantu, jak i dezodorantu w tym samym czasie. Dobrej jakości antyperspirant zawiera wszystkie cechy dezodorantu, zatem stosowanie dwóch kosmetyków jednocześnie to strata pieniędzy.

Kiedy należy sięgnąć po antyperspirant medyczny?

Zarówno dezodoranty, jak i antyperspiranty możemy kupić w drogeriach oraz w aptekach – np. w aptecedlapacjenta.pl. Niemniej jednak w tych drugich znajdziemy również specjalistyczne antyperspiranty lecznicze, przeznaczone dla pacjentów, którzy pocą się naprawdę intensywnie, i to bez względu na podejmowane w ciągu dnia aktywności. Kiedy warto sięgnąć po tego rodzaju produkt? Stosowanie go na własną rękę nie będzie szkodliwe dla zdrowia, zatem jeśli borykamy się z problemem nadmiernego pocenia, to zakup takiego antyperspirantu może okazać się dobrym rozwiązaniem. Niemniej jednak swój problem warto skonsultować z lekarzem, przede wszystkim po to, aby odnaleźć jego przyczynę. Intensywne pocenie może być spowodowane zmianami hormonalnymi bądź poważniejszymi chorobami. Warto mieć świadomość, że medyczne antyperspiranty mogą poprawiać jakość życia, jednak nie likwidują przyczyny problemu.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Dlaczego warto ćwiczyć z indywidualnym trenerem?

medyk

Fartuchy medyczne – modne fasony i wzory dla kobiet