in

Co robić, gdy ukąsi cię kleszcz: sposób postępowania

Czy masz wrażenie, że w ostatnich latach każdej wiosny wszyscy mówią o kleszczach? Rzeczywiście tak jest, gdyż aktywność kleszczy wzrosła kilkukrotnie w ostatnich latach. Co robić w przypadku ukąszenia przez kleszcza – nie wszyscy wiedzą.

Dlaczego obecnie obserwuje się zwiększoną aktywność kleszczy?

Istnieje kilka teorii wyjaśniających, dlaczego liczba roztoczy wzrosła:

  • Zmiana techniki nawożenia gleby;
  • Zakaz wypalania traw wokół miast i wsi;
  • Zakaz stosowania dichlorodifenylotrichloroetanu (DDT). DDT został zakazany ze względu na jego wysoki stopień kumulacji w roślinach i zwierzętach.

Ta ostatnia wersja jest uważana za najbardziej prawdopodobną i jest wyznawana przez większość specjalistów chorób zakaźnych.

Kiedy kleszcze są aktywne

Kleszcze zaczynają polować, gdy temperatura wzrasta do +4-4,5 stopnia Celsjusza, aktywność wzrasta z reguły w połowie kwietnia, osiąga szczyt w połowie czerwca, a następnie zaczyna spadać, aktywność niektórych gatunków osiąga szczyt jesienią. Ich maksymalna aktywność występuje w temperaturze +10-25°stopni Celsjusza, ale kleszcze nie lubią ciepła, a bezpośrednie promienie słoneczne działają na nie negatywnie.

Co grozi nam po ukąszeniu kleszcza?

W Polsce żyje wiele odmian kleszczy; najgroźniejsze pod względem przenoszenia chorób są przede wszystkim kleszcze leśne z rodzaju „Ixodidae”, ale niebezpieczne są również kleszcze łąkowe.

W sumie kleszcze przenoszą około 20 chorób, z których dziewięć jest niebezpiecznych dla człowieka. Są to przede wszystkim: borelioza (erythema migrans) i zapalenie mózgu. Wzrasta również liczba zachorowań na anaplazmozę, erlichiozę, babeszjozę (piroplazmozę) i bartonellozę.

Jakie jest ryzyko zakażenia:

Warto wiedzieć, że nie wszystkie kleszcze są zakaźne. Ryzyko zachorowania na boreliozę jest stosunkowo wysokie, około 33% kleszczy jest zakaźnych, a w Polsce choruje na nią około 40 000 osób rocznie. Nawet jeśli kleszcz jest zakaźny, u połowy ukąszonych osób po prostu wytworzą się przeciwciała, a u drugiej połowy wystąpią objawy choroby.

Ryzyko zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu wynosi około 1,5%. Zachodnioeuropejski typ kleszczowego zapalenia mózgu jest charakterystyczny dla naszego regionu i ma korzystniejszy przebieg niż typ dalekowschodni.

Jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza?

Im dłużej kleszcz jest przyssany, tym większe jest prawdopodobieństwo zarażenia. Nie używaj oleju ani tłustego kremu do usuwania kleszczy. Powoduje to zatykanie jego spiral i odruchowe uwalnianie śliny i patogenów do krwiobiegu, co zwiększa ryzyko infekcji. Więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie: https://zbadajkleszcza.pl/jak-wyciagnac-kleszcza-ze-skory/

Metody usuwania kleszczy – Pęseta

Kleszcza należy chwycić jak najbliżej tułowia. Następnie należy go delikatnie wyciągnąć, przekręcając wokół osi w dogodnym kierunku. Próba wyciągnięcia go może doprowadzić do jego pęknięcia. Dlatego nie należy uciskać brzucha, kleszcza ponieważ jego zawartość może zostać wyciśnięta wraz z patogenami do rany.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Belgijska marka zdrowych słodyczy Bear w Polsce!

trener personalny

Znajdź trenera dopasowanego do Twoich oczekiwań!