in

Botoks na bruksizm? Fizjoterapeuta odradza.

Problem nadmiernego zaciskania zębów i zgrzytania nimi dotyka coraz więcej osób. Szukając sposobów eliminacji bruksizmu należy brać pod uwagę, że te różnią się nie tylko skutecznością, lecz także całościowym wpływem, jaki wywierają na organizm. Niektóre sposoby na bruksizm mają rację bytu, innych jednak lepiej się wystrzegać. Dlaczego z perspektywy fizjoterapeuty botoks na bruksizm należy do tej drugiej kategorii i po co sięgnąć w zamian?

Czym jest i skąd się bierze bruksizm?

Bruksizm to jedno z powszechniejszych zaburzeń układu ruchowego mięśni żucia. Związany z nieświadomą pracą tych mięśni generuje zgrzytanie zębami oraz ich nadmierne zaciskanie, często w nieuświadomionej postaci. Przypadłość ta często stanowi kombinację czynników strukturalnych oraz psychologicznych, na czele z przewlekłym stresem. Towarzysząc w nasilonej formie stanom zwiększonego napięcia nerwowego, coraz częściej występuje wśród osób narażonych na pracę pod presją i kumulującymi w ciele bodźce emocjonalne. 

Botoks na bruksizm – na czym polega i jak ma działać?

Jedną z proponowanych form radzenia sobie z objawami bruksizmu jest ostrzykiwanie toksyną botulinową. Botoks na bruksizm wstrzykiwany jest w mięśnie żwacze oraz mięśnie skroniowe, które uczestniczą w czynności żucia. Za sprawą toksyny, aktywność mięśni ulega ograniczeniu. Co warto mieć na uwadze, efekt zastosowania botoksu będzie utrzymywał się jedynie tak długo, jak ten obecny będzie w organizmie, a więc przez okres ok 3-6 miesięcy, po upływie którego będzie wymagał ponowienia. Nie jest to więc rozwiązanie trwałe w skutkach, a jedynie doraźne i nie pozbawione pewnych zagrożeń.

Botoks – zagrożenia i skutki uboczne 

Botoks nie jest wskazany dla każdego i nie może być stosowany u dzieci ani u kobiet w ciąży. Co więcej, jego użycie może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych. Począwszy od bólu, zaczerwienienia, obrzęku i siniaków w miejscu wstrzyknięcia toksyny, przez nadmierne wyłączenie mimiki po reakcję alergiczną i miejscową utratę czucia.

Zamiast łagodzić objawy, wyeliminuj przyczyny

Swoiste “zamrożenie” mięśni, jakim jest botoks na bruksizm, w żaden sposób nie rozwiązuje istoty problemu i zupełnie pomija przyczyny. To zaś może mieć fatalne skutki z perspektywy całego ciała, bowiem wbrew temu, co mogłoby się wydawać, bruksizm to nie jest problem wyłącznie lokalny. Potencjalne wpływy nieleczonego kompleksowo bruksizmu to również narażanie się na problemy takie jak wady postawy czy dolegliwości ze strony mięśni dna miednicy, jak np. nietrzymanie moczu.

Fizjoterapia stomatologiczna na bruksizm

Skuteczne leczenie bruksizmu to leczenie zorientowane na rozpoznanie i wyeliminowanie przyczyn schorzenia. Niezwykle istotna jest również dogłębna świadomość powiązań anatomicznych, by ustalić konsekwencje zaciskania zębów, które mogą być obecne w ciele w zupełnie innym miejscu. To właśnie dlatego fizjoterapia stomatologiczna na bruksizm może pomóc o wiele trwalej i w zaopiekowaniu całego organizmu. 

Fizjoterapia stomatologiczna, w przeciwieństwie do bruksizmu, to metoda bezpieczna i nieinwazyjna. Nie tylko nie niesie ze sobą skutków ubocznych, lecz także ogranicza skutki obecności bruksizmu w całym ciele. Jest dostępna dla każdego, również kobiet w ciąży i dzieci. Indywidualnie dobrane techniki terapii manualnej mogą pomóc Ci wyeliminować bruksizm bezpowrotnie i wesprzeć układ nerwowy w radzeniu sobie z obciążającymi bodźcami natury stresowej. Nade wszystko zaś, zamiast maskować objawy tak jak czyni to botoks na bruksizm, fizjoterapia stomatologiczna eliminuje je u źródła.

Przekonaj się na sobie, jak wiele zmienia nowoczesna fizjoterapia ukierunkowana na leczenie bruksizmu w Warszawie.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest


0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Przepis na długowieczność – technologia, zdrowie i świadome wybory

Perfumy Azzaro. Damskie i męskie