Coraz większa liczba zawodów wiąże się z długą pracą przed monitorem komputera. Ekran ten wytwarza z kolei niebieskie światło, które negatywnie wpływa na wzrok. Masz z nim do czynienia również w ekranach telefonów komórkowych czy tabletów. Kiedy warto zdecydować się na soczewki lub okulary z filtrem światła niebieskiego i jak działa ta technologia?
Skąd bierze się światło niebieskie i jak szkodzi zdrowiu?
Światło niebieskie to jedna ze składowych światła słonecznego, która w niewielkiej ilości nie zagraża zdrowiu człowieka, a wręcz jest mu potrzebna. Takiego promieniowania jednak coraz więcej – za jego emisję odpowiadają bowiem wszechobecne ekrany monitorów, tabletów, telefonów komórkowych i innych urządzeń mobilnych z ekranem.
Najważniejsze źródła promieniowania niebieskiego to:
- ekran komputera;
- sztuczne oświetlenie;
- ekran laptopa;
- telefon komórkowy;
- tablet;
- ekran telewizora.
Nadmiar światła niebieskiego zaburza m.in. procesy metaboliczne w siatkówce i negatywnie wpływa na kondycję całego oka. Z czasem pogarsza się również twoje samopoczucie. Właśnie dlatego coraz większą popularnością cieszą się okulary i soczewki blue control.
Czym są szkła blue control?
Blue control to w rzeczywistości specjalna powłoka nakładana na tradycyjne szkła korekcyjne. Jej zadaniem jest ograniczanie emisji promieniowania z ekranów komputerów i urządzeń mobilnych. Powłoka rozprasza także odblaski, które powstają np. przy silnym nasłonecznieniu. To jednak niejedyne funkcje, jakie mają okulary z blue control. Dodatkowo:
- wzmacniają kontrast;
- poprawiają ostrość widzenia;
- wpływają na komfort widzenia.
Wymienione wyżej cechy pozwalają na wiele godzin pracy przed ekranem bez efektu zmęczonych czy suchych oczu. Podobnie działają soczewki blue control.
Szkła blue control – kiedy warto się na nie zdecydować?
Częsty kontakt z ekranem emitującym światło niebieskie jest codziennością niemal każdego. Z tego typu światłem masz do czynienia nie tylko w pracy, ale i w rozrywce czy komunikacji. Okulary z blue control to ratunek w sytuacji, gdy odczuwasz pogorszenie widzenia, pieczenie oczu, a nawet ich ból. Te objawy mogą skutecznie uniemożliwiać Ci normalne funkcjonowanie.
Niemniej ważna jest profilaktyka – na szkła blue control możesz się zdecydować również wtedy, gdy jeszcze nie dotyczy Cię problem dyskomfortu podczas pracy z ekranem, ale Twój tryb życia i pracy przewiduje wielogodzinne i intensywne wpatrywanie się w ekran.
Co ciekawe, nie tylko osoby z wadą wzroku noszące okulary korekcyjne mają możliwość ochrony oczu z pomocą tej technologii. Na rynku są dostępne także tzw. okulary zerówki dla tych, którzy chcą chronić siatkówkę przed uszkodzeniami, ale nie mają kłopotów z ostrością widzenia.
Okulary z filtrem światła niebieskiego – jak wzmocnić ich działanie?
Jeśli Twoja praca wymaga długiej pracy przed monitorem, poza szkłami blue control możesz wykonywać różne ćwiczenia zmniejszające akomodacyjne napięcie oka. Możesz m.in.:
- robić regularne kilkuminutowe przerwy od wpatrywania się w ekran;
- na chwilę przenosić wzrok na inny przedmiot w pobliżu;
- dbać o odpowiednią odległość między okiem a ekranem.
Narząd wzroku jest bardzo delikatny, więc każda dodatkowa ochrona będzie pozytywnie wpływać na jakość widzenia. Jeśli komputer i telefon to Twoja codzienność, zadbaj o oczy, wybierając okulary blue control! To rozwiązanie nie tylko dla informatyków, sekretarek czy programistów. Zdrowe i wypoczęte oczy to dobre samopoczucie i dodatkowa energia do działania dla każdego.