in

Badanie USG – czym jest i kiedy warto je wykonać?

USG to badanie ultrasonograficzne, które służy rozpoznawaniu wielu chorób. Dzięki niemu możliwa jest diagnostyka obrazowa i dokładny przekrój badanego miejsca. Dlaczego warto wykonywać badanie USG oraz gdzie można je wykonać? Przeczytasz w naszym artykule.

Czym jest badanie USG?

USG to badanie, które polega na ocenie stanu narządów wewnętrznych. To metoda diagnostyczna, która pozwala na uzyskanie obrazu badanych narządów, dzięki temu możliwa jest ocena kształtu, położenia, wielkości, a także wnętrza. Badanie to wykonywane jest w diagnostyce polipów, torbieli, guzów, kamieni i zmian nowotworowych. To profilaktyka, która pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Jak działa aparat do wykonywania USG? Za pomocą żelu, który umożliwia przewodnictwo ultradźwięków, możliwe jest uzyskanie obrazu poprzez głowicę aparatu. Badanie to wykonywane jest przez radiologa, który dzięki obrazowi jest w stanie ocenić badane fragmenty ciała. Aparaty do USG pozwalają na zmierzenie zmian z dokładnością do 0,1 mm, a także wydrukowanie zdjęć. Co ważne, badanie to jest w pełni bezpieczne, zarówno dla dzieci, osób starszych, jak i kobiet w ciąży.

Jakie są rodzaje badania USG?

Badanie USG może obejmować wiele obszarów. Najczęściej wykonuje się:

 • USG jamy brzusznej;
 • USG serca, czyli echo serca;
 • USG narządów płciowych;
 • USG piersi;
 • USG tarczycy;
 • USG węzłów chłonnych;
 • USG oka,
 • USG naczyniowe Dopplera;
 • USG stawu łokciowego, biodrowego, kolanowego, barku, nadgarstka;
 • USG przezciemiączkowe;
 • USG przebiegu ciąży.

To bezpieczna metoda diagnostyczna, dzięki której możliwa jest regularna kontrola przebiegu ciąży, a także leczenia wielu chorób dotyczących różnorodnych narządów.

Gdzie można wykonać badanie USG?

Każda osoba, która chce lub musi wykonać badanie USG, powinna poszukać miejsca, które dysponuje nowoczesnym sprzętem i wykwalifikowanym personelem. Zgłaszając się do REX MEDICA w mieście Warszawa, można wykonać badanie USG, a także rezonans magnetyczny i wiele innych. To badanie krótkotrwałe, bezpieczne, a także całkowicie bezbolesne. Co istotne, placówka ta oferuje również konsultacje ze specjalistami, dlatego możliwa jest szybka diagnostyka schorzenia i wdrożenie leczenia.

Jak przygotować się do badania ultrasonograficznego?

Decydując się na wykonanie badania USG, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. W zależności od badania ultrasonograficznego należy inaczej się przygotować. Na USG jamy brzusznej należy zgłosić się na czczo, natomiast na badanie układu moczowego powinno się zgłosić z pełnym pęcherzem. Dzięki temu możliwa będzie odpowiednia ocena całego układu. Na badanie ciąży nie trzeba się przygotowywać, tak jak na badanie USG tarczycy i serca. Pamiętajmy, że to badanie diagnostyczne, które często wykorzystuje się w wielu chorobach. Pozwala na szczegółową diagnostykę, a także kontrolę przebiegu ciąży. Co ważne, badanie USG wykonuje się nawet noworodkom, dlatego to badanie, które można wykonywać często i bez obaw o zdrowie.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
błędy na ketozie

Jakie są największe błędy w trakcie adaptacji do ketozy?

Holisten tabletki – skład, jak przyjmować, opinie, gdzie kupić i cena