in

Znaczenie aktywności fizycznej w profilaktyce prostaty

Na zdrowie męskiego układu moczowo-płciowego duży wpływ ma styl życia. Prawdą jest, że aktywność fizyczna oddziałuje na narządy znajdujące się w miednicy mniejszej – głównie przez wpływ na mięśnie dna miednicy. Jaka jest rola aktywności fizycznej w profilaktyce chorób prostaty?

Mięśnie dna miednicy – jakie jest ich znaczenie?

Mięśnie dna miednicy znajdują się pomiędzy kością ogonową a kością łonową. Ich pasma mięśniowe otaczają cewkę moczową, prostatę, narządy dodatkowe męskiego układu rozrodczego i odbyt. Skurcz mięśni dna miednicy powoduje podciąganie tych narządów i zaciskanie zwieraczy, a rozluźnienie sprawia, że narządy obniżają się i ułatwione jest oddawanie moczu, kału i nasienia.

Do prawidłowego funkcjonowania mięśnie dna miednicy powinny być w stanie, który umożliwia im sprawne przechodzenie z formy rozluźnionej do formy skurczonej i na odwrót. [1]

Dysfunkcja mięśni dna miednicy a objawy z prostaty

Przyczynami osłabienia mięśni dna miednicy u mężczyzn są m.in. otyłość, przewlekłe zaparcia i wzdęcia, palenie papierosów, siedzący tryb życia i przewlekły kaszel. Nieprawidłowe napięcie mięśni otaczających narządy miednicy mniejszej może wywoływać tzw. objawy z dolnych dróg moczowych lub nasilać je, jeśli masz choroby prostaty.

Przez prostatę biegnie początkowy odcinek cewki moczowej. Choroby prostaty, które doprowadzają powiększenia gruczołu i do zmniejszenia światła cewki, objawiają się problemami z oddawaniem moczu. Niesprawność mięśni dna miednicy może więc pogłębiać i tak już zaburzoną kontrolę nad pęcherzem i mikcją.

Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Początkowo nie jest to proste. Trudnością może być samo zidentyfikowanie mięśni, a jest to niezbędne do ich wzmocnienia. Warto umówić się na konsultację z fizjoterapeutą uroginekologicznym, który pomoże Ci upewnić się, że wykonujesz ćwiczenia prawidłowo.

Żeby odnaleźć mięśnie dna miednicy, spróbuj rozluźnić mięśnie brzucha, nie wstrzymując przy tym oddechu. Staraj się powoli unosić dno miednicy tak, jakbyś chciał powstrzymywać wypływ moczu lub oddanie gazu. To właśnie tych mięśni szukamy!

Ćwiczenia możesz wykonywać w pozycji leżącej, siedzącej i stojącej. Świadomie unoś mięśnie dna miednicy na około 5-10 sekund, a następnie opuszczaj je do całkowitego rozluźnienia. Możesz też szybko i na krótko ściskać mięśnie. Za każdym razem upewniaj się, że możesz całkowicie kurczyć mięśnie i całkowicie je rozluźniać. Takie ćwiczenia powtarzaj w około 10 seriach kilka razy dziennie. [2]

Regularna ogólna aktywność fizyczna a zdrowie prostaty

Nie tylko ćwiczenie mięśni okalających prostatę ma znaczenie. Dla zachowania sprawności organizmu, w tym dla prawidłowego funkcjonowania prostaty, duże znaczenie ma ogólna sprawność organizmu. Regularna aktywność fizyczna jest dobra dla serca i układu krążenia. Dzięki temu wszystkie narządy Twojego ciała są zaopatrywane w składniki odżywcze. Trening siłowy wzmacnia mięśnie, jest też dobry dla układu kostnego. Wzmacnianie mięśni brzucha i pleców może pomóc w zapobieganiu dolegliwościom związanym z oddawaniem moczu lub zmniejszyć te, które już wystąpiły.

Zwiększaj świadomość

Wiedza o tym, jak styl życia wpływa na zdrowie, jest kluczowa do tego, żeby długo cieszyć się sprawnością organizmu. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, jakie objawy chorobowe daje prostata, jak zapobiegać ich wystąpieniu i jak z nimi walczyć.

Bibliografia

[1]       S. T. Cho i K. H. Kim, „Pelvic floor muscle exercise and training for coping with urinary incontinence”, J Exerc Rehabil, t. 17, nr 6, s. 379–387, grudz. 2021, doi: 10.12965/jer.2142666.333.

[2]       „Prostate Cancer: Prevention”. Dostęp: 24 styczeń 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/prostate-cancer/prostate-cancer-prevention

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Mazowieckie masarnie – gdzie znaleźć najlepsze wyroby mięsne w regionie?

Kilka słów na temat siodeł ujeżdżeniowych