Rehabilitacja może być definiowana jako szereg działań (leczniczych, psychologicznych, społecznych, organizacyjnych, technicznych i edukacyjnych) podejmowanych na rzecz konkretnej osoby i mających na celu przywrócenie całkowitej lub przynajmniej częściowej sprawności fizycznej lub psychicznej.
Jest procesem fizycznego, psychologicznego i społecznego przywracania pełni funkcjonowania osobom, które doznały urazu, choroby lub są niepełnosprawne. Celem rehabilitacji jest poprawa jakości życia pacjenta, minimalizacja dolegliwości i umożliwienie mu powrotu do normalnego codziennego funkcjonowania. Mówiąc prościej, rehabilitacja pomaga osobie starszej, dorosłej a także dziacku zachować jak największą niezależność w codziennych czynnościach. Dzięki procesowi rehabilitacji możliwe staje się uczestnictwo w edukacji, pracy, rekreacji i znaczących rolach życiowych, takich jak opieka nad rodziną. Każdy z nas może potrzebować rehabilitacji w pewnym momencie swojego życia. Może ona okazać się niezbędna po urazie, operacji, chorobie, lub gdy nasze funkcjonowanie pogorszy się z wiekiem.
Rehabilitacja może być stosowana w różnych dziedzinach medycyny – traumatologia, ortopedia, neurologia, kardiologia, pulmonologia czy psychiatria a także wielu innych. Może obejmować różne metody i techniki, takie jak fizykoterapia, terapia zajęciowa, logopedia, hipoterapia czy terapia poznawczo-behawioralna.
Podczas procesu rehabilitacji kluczowa jest ocena pacjenta pod kątem jego potrzeb i celów terapeutycznych. Następnym krokiem jest opracowywanie indywidualnego planu leczenia, uwzględniającego specyficzne potrzeby pacjenta. Rehabilitacja może być prowadzona zarówno indywidualnie, jak i w grupach terapeutycznych.
Ze względu na podnoszenie sprawności określonych układów i narządów, rehabilitację możemy podzielić na: ortopedyczną – dedykowaną dla pacjentów po przebytych urazach, jak również po długotrwałym unieruchomieniu; kardiologiczną – przywracającą sprawność utraconą z powodu chorób kardiologicznych (np. zawał serca, nadciśnienie tętnicze) oraz po przebytych operacjach, m.in. wad serca, transplantacji; neurologiczną – przywracającą sprawność po schorzeniach układu nerwowego, (np. udar), po urazach czaszkowo-mózgowych, stwardnieniu rozsianym, chorobie Parkinsona oraz zabiegach neurochirurgicznych; ginekologiczną – przywraca sprawność w przypadku nietrzymania moczu, zespole napięcia przedmiesiączkowego, oraz po operacjach ginekologicznych; onkologiczną – dotyczy pacjentów leczących się na nowotwory, zapobiega powikłaniom i przywracać sprawność; pulmonologiczną (oddechową) – przywraca sprawność utraconą w efekcie schorzeń układu oddechowego.
W dziedzinie rehabilitacji opisanej powyżej, znanej jako kinezyterapia (jeden z elementów rehabilitacji ruchowej uwzględnia indywidualną jak i grupową pracę terapeuty z osobom niepełnosprawną), powstał system 4Motion wspomagający osoby przeprowadzające rehabilitacje (rehabilitantów, lekarzy). Opracowany został przez grupę inżynierów z Polski. Opiera się na zestawie urządzeń które w czasie rzeczywistym informują o poprawności wykonywanych ćwiczeń rehabilitacyjnych. System 4Motion bazuje na autorskim rozwiązaniu w postaci algorytmów, które umożliwiają dokładny pomiar ruchów wybranych punktów ludzkiego ciała z wyższą niż dotychczas dokładnością. Jego praca opiera się na zestawie opasek, które pacjent nakłada na ręce i nogi. Za ich pomocą system mierzy położenie ciała a obraz przenosi na ekran tabletu, laptopa lub smartfona. Dodatkowo za pomocą sygnałów dźwiękowych i kolorów informuje o poprawności przeprowadzanych ćwiczeń. Dla placówek rehabilitacyjnych i szpitali w których pracują lekarze i rehabilitanci, jak również dla specjalistów pracujących poza tego rodzaju placówkami, którzy oferują usługi dojazdu do pacjenta dedykowany jest zestaw 4Motion Wirtualny Klub Ćwiczeń. Przy jego pomocy możliwe jest projektowanie własnych ćwiczeń, personalizowanych pod konkretnego pacjenta i rodzaj schorzenia. Tego rodzaju wspomaganie nadzoru nad przeprowadzanymi ćwiczeniami ma olbrzymie znaczenie w kontekście poprawności ich wykonania. Zwiększa również dostępność usług rehabilitacji. Dzięki zastosowaniu systemu 4Motion lekarz czy rehabilitant są w stanie nadzorować o wiele większą grupę pacjentów. Wiele z sesji rehabilitacyjnych może odbyć się zdalnie. Dzięki temu pacjent ma nie tylko szybszy i łatwiejszy dostęp do specjalistów, ale również nie musi regularnie pokonywać trasy do danej placówki medycznej – ćwiczenia może przeprowadzić w domu. Nad ich poprawnością czuwa system 4Motion. Jest to bardzo duża zaleta w przypadku osób z ograniczeniami ruchowymi – do których zalicza się spora grupa rehabilitowanych pacjentów, jak również w sytuacji konieczności pokonania znacznej odległości do placówki rehabilitacyjnej. W tym drugim przypadku zyskać mogą pacjenci z rejonów wiejskich i małych miast.
Więcej informacji o systemie 4Motion uzyskać można pod adresem www.4motion-system.pl.