in

Okulary do komputera – dlaczego warto je nosić?

Internet zmienił sposób, w jaki miliony osób pracują każdego dnia. Wielogodzinne przesiadywanie przed monitorem stało się jednym z naszych codziennych nawyków. Niestety długie wpatrywanie się w ekran może być szkodliwe dla naszych oczu. Okulary do komputera z filtrem światła niebieskiego są dobrym rozwiązaniem na bolące i zmęczone oczy. Stanowią one ochronę przed działaniem szkodliwego światła niebieskiego.

  1. Okulary do komputera – ochrona przed niebieskim światłem
  2. Dlaczego niebieskie światło emitowane przez monitor jest szkodliwe?

Okulary do komputera redukują do 95% szkodliwego światła niebieskiego.

Okulary do komputera – ochrona przed niebieskim światłem

W takcie korzystania z cyfrowych urządzeń ludzie mają skłonność do mrugania rzadziej oraz przez krótsze okresy czasu, co z kolei może doprowadzić do objawów suchego oka (podrażnienie, napięcie, zaczerwienienia oczu, zmęczenie). Są one typowymi objawy „cyfrowego” zmęczenia oczu. Rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie specjalistycznych okularów komputerowych mających specjalną powłokę, która filtruje światło niebieskie emitowane przez ekrany. Takie okulary do komputera zachęcają również do znacznie częstszego mrugania oczami, dzięki czemu pomagają stymulować proces produkowania łez i pomagają utrzymać oczy w stanie nawilżenia. Poprawiają także jakość widzenia.
Szkodliwe niebieskie światło jest obecne nie tylko w urządzeniach cyfrowych, ale także w sztucznym oświetleniu mieszkań. Dlatego też okulary zerówki są dobre dla osób, które nie mają wady wzroku, ponieważ różne aplikacje w smartfonach i w ekranach nie zapewniają właściwej ochrony przed szkodliwym światłem niebieskim znajdującym się wokół nas.

Dlaczego niebieskie światło emitowane przez monitor jest szkodliwe?

Niebieskie światło ma wysoki poziom energii i krótką długość fali, co sprawia, że w łatwy sposób przenika do naszych oczu. W praktyce oznacza to, że prawie wszystkie widoczne niebieskie promienie światła mogą przechodzić przez rogówkę i soczewkę do siatkówki. Wiele przeprowadzonych badań sugeruje, że zbyt duża ekspozycja na niebieskie światło może uszkodzić światłoczułe komórki siatkówki.
Na przestrzeni ostatnich lat stało się ono bardziej znane ze względu na jego powiązanie z cyfrowymi ekranami. Telewizory, tablety, smartfony i komputery emitują niebieskie światło. Mimo że jest to jedynie mała część tego, co emituje słońce, ilość spędzanego czasu przy korzystaniu z tych urządzeń oraz bliskość ekranów od oczu spowodowały obawy dotyczące potencjalnych długoterminowych skutków działania takiego światła na zdrowie naszych oczu. Trzeba pamiętać, że zwykłe okulary antyrefleksyjne nie są skutecznym sposobem ochrony przed szkodliwym działaniem niebieskiego światła. Jeśli okulary komputerowe są wyposażone w powłokę blue, wówczas można być spokojnym, że oczy są dobrze chronione.
Okulary do komputera to niewielka inwestycja, która przyniesie długofalowe skutki. Warto zawczasu dbać o zdrowie i uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z oczami. Właściwie dobrane okulary redukują opisane w artykule problemy.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Wegańskie akcesoria makijażowe – dlaczego warto?

Technologia w produkcji butów do piłki nożnej: Innowacje, wyzwania i przyszłość