Fotel uszak to taki fotel, który na oparciu ma charakterystyczne osłony w kształcie uszu. Nietrudno spostrzec, że uszaki to jedne z najpopularniejszych modeli siedzisk do salonu. Meble te nie wychodzą z mody, mimo stale zmieniających się trendów. Skąd wziął się pomysł na produkcję foteli-uszaków i w jakim kraju rozpoczęły swoją zawrotną karierę?
Fotele-uszaki: początki
Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie: skąd wziął się pomysł na stworzenie fotela z uszami na oparciu. Istnieją 2 teorie, wyjaśniające pochodzenie tego stylowego mebla. Jak wynika z różnych analiz i koncepcji, fotel-uszak mógł pojawić się w Europie w wieku szesnastym albo później – dopiero w dziewiętnastym stuleciu. Pewne jest to, że od początku mebel ten nie należał do tanich, uosabiał bogactwo i prestiż. Można go było spotkać wyłącznie w domach arystokracji lub mieszczan.
Jedni historycy są zdania, że pierwszy fotel uszak powstał w dziewiętnastowiecznej Anglii jako odpowiedź na potrzeby mieszkańców wiecznie wychłodzonych kamienic. Inni naukowcy przypisują pomysł foteli-uszaków projektantom Króla Słońce, Ludwika XIV, który chciał dodać splendoru arystokratycznym wnętrzom pałaców i dworów. Kto ma rację? Do dziś nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Obie teorie brzmią bardzo przekonująco.
Fotela-uszak wkracza na salony
Już w dwudziestym wieku nastąpiła popularyzacja foteli-uszaków i coraz więcej osób mogło pozwolić sobie na ich zakup. Tapicerowane fotele z rozbudowanym oparciem rozprzestrzeniły się na Wyspach Brytyjskich, we Francji, Niemczech, Austrii i Stanach Zjednoczonych. Szybko stały się ulubionym wyposażeniem salonów w międzywojennej Polsce, w Skandynawii, Rosji.
Obecnie uszaki możesz spotkać na wszystkich kontynentach. To meble szczególnie cenione w krajach, gdzie klimat jest niesprzyjający, a wieczory przed kominkiem są codziennym rytuałem domowników. Fotele-uszaki coraz częściej przybierają nowoczesne i minimalistyczne formy, ale niezmienna pozostaje ich charakterystyczna zabudowa w formie wystających uszu.